0
skrillex
sonny john moore (d. 15 ocak 1988), daha çok sahne adı skrillex ile bilinen, abd'li elektronik müzik prodüktörü ve eski bestecidir. los angeles ve kuzey kaliforniya'da büyümüştür.

moore, los angeles'ın kuzey doğusunda yer alan highland park'ta doğmuştur. iki yaşındayken ailesiyle san francisco sınırlarında bulunan forest hill'e taşınmıştır, ilk okulu da burada okumuştur. sekiz-dokuz yaşlarındayken mojave çölü'nde bulunan bir yatılı okula geçiş yapmıştır, fakat sonrasında yeniden kuzey kaliforniya'ya yerleşmiştir. on iki yaşındayken ailesi yeniden kuzey doğu los angeles'a taşınmıştır. burada özel bir sanat akademisine başvurur. 2004'te kabul edilir fakat iki sene sonra on altı yaşındayken programı yarıda bırakmıştır.

moore daha genç bir delikanlı iken los angeles'ta punk gruplarında görev almaya başlamış, sonrasında elektronik müzik kulüpleri “silver lake” ve “echo park”'ta disk jokeylik yapmıştır.

2004 yılında from first to last grubundan “matt good” ile grubun çıkış albümünde gitar çalmak için görüşme yapmıştır. abd,georgia'da gitar eşliğinde müziğini “derrick thomas”, “eric dale”, ve “mchale butler” isimli üç müzik yapımcısına dinletir. haziran 2004 yılında ön vokalist olarak yer aldığı from first to last grubunun ilk albümü, dear diary, my teen angst has a body count “epitaph records” plak şirketinden çıkmıştır. grupla birlikte pek çok başarılı festivallerin olduğu “vans warped” ve “dead by dawn” da dahil turlar yapmıştır. mart 2006'da yapımcı “ross robinson” ile çalıştıkları ikinci albümleri heroine “epitaph records”'tan çıkmıştır. albüm satışlarının başarısı yanı sıra bu albümle de pek çok konser turu yaparlar, ta ki moore'un sesiyle ilgili bazı sorunlar çıkana kadar. başarılı bir ses ameliyatından sonra, moore grubuna kariyerini solo devam ettireceğini bildirmiştir. grupla son performansını orlando, “the house of blues” turunda yapmıştır.

moore, from first to last grubundan ayrıldıktan sonra solo kariyeri için çalışmalara başlamıştır. myspace'teki sayfasından üç demo şarkısını ("signal", "equinox", ve "glow worm") yayınlamıştır. 7 nisan 2007 tarihinde, arp sanatçısı “carol robbins” ile, moore yerel bir sanat binasında birkaç yeni şarkısını söylediği gösteri sunmuştur.

aylarca myspace aracılığıyla pek çok demosunu yayınladıktan sonra, moore, bir konser turu boyunca team sleep grubunda yer almıştır. turda ayrıca monster in the machine ve strata gruplarıyla da tanışmıştır. turda her gösteride yaklaşık otuz adetle sınırlı "bebek mavisi zarf"larla paketlenmiş demo kayıtlarını dağıtmıştır.

şubat 2008'de, “alternative press magazine” dergisi sonny moore'un all time low, the rocket summer, the matches, ve forever the sickest kids gruplarıyla bir tura çıkacağını duyurmuştur. houston'da başlayan, texas ile kuzey amerika hattında devam edip cleveland, ohio'da biten turun biletleri yok satmıştır.

7 nisan 2009 tarihinde, üç şarkı ve dört remixin yer aldığı epsi gypsyhook ep çıkmıştır. ayrıca "mora" isimli şarkısının "海水" adıyla japonca versiyonunu da yapmıştır. ep sinin satışlarını gösterilerinde yapmıştır. ınnerpartysystem , paper route ve chiodos ile avrupa turundayken “bamboozle”'da 2 mayıs'ta turun açılış performansını sergilemiştir. nisan 2009 boyunca sonny and the blood monkeys grubu ismiyle , “chris null” (elekto gitar), “sean friday” (bateri ve perküsyon) ve “aaron rothe” (keyboard, sentezör ve turntable) ile turnede performanslar sergilemiştir.

2008'de, moore skrillex takma adıyla üretim ve müzik yapmaya başlamıştır (fakat öncesinde kendisini internette twipz olarak sunmaktaydı). 7 haziran 2010 tarihinde, moore, ücretsiz yüklenebilen ilk resmi çıkış epsi, my name is skrillexi müzik severlere sunmuştur.

2010'da ingiliz metalcore grubu bring me the horizon'un üçüncü stüdyo albümü "there ıs a hell, believe me ı've seen ıt. there ıs a heaven, let's keep ıt a secret" a prodüktörlük ve vokalistlik yapmıştır. yılın ilerleyen zamanlarında ikinci epsi olan scary monsters and nice spritesı çıkardıktan sonra deadmau5 grubuyla uluslararası konser turuna katılmıştır.

2011 yılında “porter robinson”, “tommy lee” ve “dj aero”nun desteğiyle "project blue book" turuna çıkmıştır. bu turda "bring out the devil," "first of the year" ("equinox" olarak da bilinir), "reptile", ve "cinema" (benny benassi şarkısının remixi) gibi yeni şarkılarını görücüye çıkarmıştır. "reptile", "first of the year (equinox)" ve scary monsters and nice sprites remixleri more monsters and sprites sonraki epsinde yer alan şarkılardır.

nisan 2011'de, korn grubunun yapımcılığını yaptığı "get up"ı facebook sayfasından ücretsiz yüklenebilir formatta beğeniye sunmuştur. 15 nisan 2011'de korn ve skrillex “coachella 2011”de beraber sahne almışlardır.

18 nisan 2011 tarihinde, “sony computer entertainment (scea)” etiketiyle naughty dog bilgisayar oyununun tanıtımı yayınlanmıştır. playstation 3 oyunu uncharted 3: drake's deceptionda, scary monsters and nice sprites ile "kill everybody" isimli şarkıyı hazırlamıştır.

haziran 2011'de, ilk resmi albümü olan "first of the year (equinox)"un üç, "ruffneck" isimli şarkısının iki farklı versiyonunun bulunduğu "more monsters and sprites"ı “beatport” adındaki çevrim içi müzik mağazasında satışa sunmuştur.

ilk müzik klibi olan "rock n' roll (will take you to the mountain)" isimli şarkısını resmi youtube sayfasında 20 haziran 2011 tarihinde yayınlamıştır.

17 ağustos 2011'de yeni müzik şirketi “owsla”yı çıkarmıştır. şirketi ilk olarak yapımcı “koan sound”, yeni electro-house müzisyeni “porter robinson”, şarkıcı/besteci “alvin risk”, ve “san francisco” müzik grubu “the m machine”(metropolis olarak da bilinir) ile çalışmıştır."

"first of the year (equinox)" isimli şarkısının video klipini spin.com isimli müzik haber sitesinde 19 ağustos 2011'de yayınlamıştır.

8 aralık 2011'de, çıkan albümü voltage ile ve yapacağı turlarla ilgili “rocksound” dergisine beyanatlar vermiştir fakat albüm bilinmeyen nedenlerle piyasaya çıkmamıştır.

21 aralık 2011'de,bangarang ep isimli kaydınıbeatport ile satışa sunan skrillex, 14-22 şubat 2012 tarihleri arasında uk turuna çıkmıştır.

13 mart 2012 tarihinde, beatport owsla'nın ikinci ücretsiz kaydı "ruffneck" isimli şarkısının bulunduğu "free treats vol. 2" yayınlanmıştır. bu şarkı ayrıca "more monsters and sprites" isimli epsinde), dubstep ve elektro house tarzında yer almıştır.

2015'in ocak ayında ise diplo ile birlikte "jack ü" adında bir grup kurmuştur. justin bieber gibi başka sanatçılara da vokal yaptırmışlardır.

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır. • müzik

  Her türden dilediğiniz müziği keyfinizce paylaşabilirsiniz.

  91 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  tombalaci

  dehr
  analizan
  darkier
  • ekleyeceğiniz müzikleri şarkıcı ismi - şarkı ismi şeklinde koyunuz.
  • başlığa parantez içine bir cümlelik içerik hakkındaki düşüncelerinizi ekleyebilirsiniz.
  • insanları rencide edici, hakaret içeren ve alakasız içerikler kaldırılacaktır.
  • sadece müzik koymak zorunda değilsiniz. müzikle ilgili bir anket, soru vs. gibi başlıklar açabilirsiniz.
  • kurallara uymayan içerikler kaldırılır.

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...