mustafa kemal atatürk'ün doğumu (1881)

  6
  mister_moron 6.5.2018 12:41
  1881’de selanik’te doğdu. annesi zübeyde hanım, babası ali rıza efendi’dir. sırasıyla, mahalle mektebi, şemsi efendi okulu, selanik mülkiye rüştiyesi, selanik askeri rüştiyesi, selanik askeri idadisi, harp okulu ve harp akademisi’ne gitti. 1893 yılında askeri rüştiye’de okurken matematik öğretmeni tarafından adına “kemal” ilave edilerek mustafa kemal adını aldı.
  osmanlı devleti ı. dünya savaşı’ndan yenik ayrılınca mondros ateşkes antlaşması imzalandı. bu antlaşma uyarınca vatan topraklarının işgalinin başlaması üzerine mustafa kemal, 19 mayıs 1919’da samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlattı.


  mustafa kemal, 23 nisan 1920’de tbmm’nin açılması ile meclis ve hükümet başkanlığına seçildi. sakarya savaşı’nın kazanılmasının ardından, gazilik unvanı ve mareşallik rütbesi ile onurlandırıldı. mustafa kemal, 29 ekim 1923’de cumhuriyetin ilan edilmesi ile beraber türkiye cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı oldu.
  1934 yılında gazi mustafa kemal’e meclis tarafından “atatürk” soyadı verildi. atatürk, gerçekleştirmiş olduğu inkılâplar ile türkiye cumhuriyeti’nin medeni ülkeler seviyesine çıkmasını sağladı. türkiye cumhuriyeti’nin kurucusu gazi mustafa kemal atatürk, 10 kasım 1938’de dolmabahçe sarayı’nda hayata gözlerini yumdu.
  atatürk’ün hayatı, türk milleti için adanmış, destansı bir yaşamdır.
 • 0
  mister_moron 6.5.2018 12:43
  açtığım #yakın çağ bölümü fransız ihtilalinden sonra yaşanan olayları genel olarak özetlemek ardındanda olayların teker teker içine girerek açıkladığım bir bolum olacaktir. sizde destek vermek isterseniz abone olmanız yeterli.
 • yakın çağ

  yakın çağda yaşanmış çoğu tarihi olayların paylaşıldığı/paylaşılacağı bölümdür.

 • 1. ilk çağ

  2. orta çağ

  3. yeni çağ

  4. yakın çağ:

  fransız ihtilali’nden günümüze kadar süren dönemdir.

  krallık yönetimleri devam etmekle beraber, demokrasi anlayışı güçlenmiştir.

  insan hakları kavramı ortaya çıkmıştır.

  sınıf ayrımı ve kölelik son bulmuştur.

  sömürgecilik artmıştır.

  ilk kez dünya savaşı çıkmıştır.