bir peygamber hz. adem şeytana neden aldandı?

  11
  sevde 22.5.2019 18:06
  ilk önce o kuran ayetine bir bakalım "7:20 -derken onların kendilerinden gizli kalan çirkin yerlerini kendilerine göstermek için onlara fısıldadi: "rabbiniz, başka bir sebepten dolayı değil, sırf ikiniz de birer melek ya da ebedî kalıcılardan olursunuz diye sizi şu ağaçtan men etti."

  bu ayete göre hz adem in neden hata yaptığını inceleyelim.

  1) ilk yalanı bu şekilde şeytan söyledi. hz. adem o zamana kadar yalana şahit olmadı. yalan denen şeyin tanımı yapılmadığından şeytanın söylediği şeyin gerçek olmadığı aklına gelmedi. bir yönüyle bu ayet insanın çoğu şeyleri yaşayarak öğrendiğini gösteriyor. yani insan hata yaparak tekamül ediyor.

  2) oysa hz. adem zaten cennette ebedi kalıyordu nasıl bunun yalan olduğunu anlayamadı. çünkü nasıl balık suyun içinde suyun varlığını anlayamazsa suyun varlığını anlamak için illa sudan çıkması gerekiyorsa, hz. adem de cennetin ebediyetin ne olduğunu anlaması için dünyayı gelmesi gerekiyordu. ebediyeti ebediyette anlayamadıği için şeytanın ebediyet vaat etmesi hilesine kandı. ayrıca burdan anlaşılıyorki şeytanın en büyük hilesi yalancı ebediyet vaat etmesidir. firavun eğer fani olduğunu idrak etseydi hz. musa'ya biat etmez miydi?

  3) hz. adem ne elmayla kandı ne de başka bir şeyle. kanmasına sebep olan ise ebediyet arzusu. ınsanda öyle kuvvetli bir arzu varki o arzu meyveye karşı ne de mala karşı bir şeyi insan sonsuz onunla kalacağını düşünerek sever. onun bir gün gideceğini düşünürse o şeyin tadı acıya dönüşür. bu sebeple peygamberimizin şu hadisi çok anlamlıdır:
  lezzetleri yok eden, ağız tadını bozan, ümitleri kıran ölümü çok anın!
  (i. hibban)
  yani ölümü düşünen herşeyin fani olduğunu hatırlar ve fani olana da bu kadar kıymet verilmeyeceğini idrak eder ve baki olan allah dışında herşeyden kalbi alakası kesilir.

  ayrıca hz. adem ve havvanın cennetten ihracının insanlığın tekamülünü getirdiği gibi bir çok daha hikmeti de var.

  mesela bunu anlamak için şu kıyaslamalar da yapılabilir: kiralık ev ile sahibi olduğun ev ya da tatil için bir köye gitmekle ikametgahına dönmek arasında ciddi fark cennet eğer sürekli olsaydı onun insan katındaki nuru ne kadar sönerdi bir hayal edin. mesela bu sorunun ilerisi ebedi cehennem mi veya sonsuz yokluk mu. mesela kafirler cehennemi görünce şöyle dedi: "keşke toprak olaydım!" nebe 40. ayet.
  dikkatiniz çekerim yok olayım demiyor var olayım yine ama toprak olaydım diyor. sonuç olarak insanın en büyük arzusu ebediyet arzusudur. bundan yola çıkarsak allah en küçük duamızı kabul edip en büyük duamız olan ebediyet isteğini kabul etmemesi abes olur demek ki ahiretin varlığı elzemdir bu mantıkla ahiretin varlığını da ispat etmiş de oluruz.

  şeytanın en büyük hilesi kendinin olmadığına inandırmasıdır şeytan kaç asirlık bir tecrübeye sahiptir. şeytanın güçlü yönü ise sizi bıktıracak şekilde sürekli konuşmasidır. madem düşmanımız bu kadar büyük, o zaman allaha sığınmaktan başka çıkış yolumuz yok. köpekle uğraşacağımıza sahibine koşmamız daha mantıklı değil mi? şu kuran ayeti bunu ne güzel ifade ediyor. ve de ki: rabbim! şeytanların kışkırtmalarindan sana sığınırım! onların yanımda bulunmalarından da sana sığınırım.

  (mü'minun / 97-98) • 0
  hedap 22.5.2019 19:36
  yobazcim sen ve senin gibiler de kandırıldiginin farkında mı?
  üstüne üstlük bir de şeytanın uydurduğu şeylerin avukatlığını da yapıyorsunuz ama farkında değilsiniz.
  islam'ın tevhid çağrısına karşı, allah'ın yer yüzünde ki şubeleri gibi saidi kürdi yi ve onun gibi şeyhleri gavslari araya sokup aracılık yaptıran şeytanın kandırdığı biridir.

  peygamberi insanlık ve elçilik makamından ilahlik makamına çıkaranlar, nebinin bir ömür mücadele ettiği insan putlarının yeniden ortaya çıkmasını sağlayanlar şeytan tarafından kandırilmistir.

  peygamberin duymadığı, sahabelerin isitmedigi ritüelleri din diye uyduranlar şeytan tarafından kandırılmistir.

  islam'ın tek hüküm kaynağı kur'an olan kitabin yanına hadis kitaplarıni koyanlar ve kitaplardan allah'ın dinine ek hüküm çıkaranlar şeytan tarafından kandırılmistir.

  dinden döneni öldürün demek, zina yapanı öldürün demek, namaz kılmayani hapis edin, dövün demek bu ve bunun gibi hadisler, şeytanın bizzat sizi peygambere atfederek söylediği yalanlarla kandırmasidir.
  şeytan işini hala çok güzel yapıyor.
  mesela sen bile şeytanın uydurmuş olduğu bu hadisler olmadan allah'ın kitabı anlayamayiz diyorsun.
  demek ki sadece ademle bitmemiş iş.
  demek ki sadece dua da yetmiyormuş değil mi?
  aklını kullanamadıktan sonra, cehenneme gidecek diye beklediğin insanlar sana cennetten selam çakacaklar:)
  -1
  piiuv 22.5.2019 19:50
  evet şeytan işini çok iyi yapıyor. şeytana buhariden hadis okusan reddetmez ama sen gibi cahillere inkar ettiriyor hayret edilesi durum
  -1
  hedap 24.5.2019 03:08
  ahahahah şeytana buhariden hadis okusan reddetmez mi?
  öyle güzel bir noktaya parmak bastın ki anlatamam.
  evet şeytana buharı den hadis okusan kesinlikle reddetmez.
  çünkü buhariye bu işi bizzat şeytan vesveseleriyle yaptırmıştır.
  ey güzel allah'ım ya nasıl da kendi ağzıyla söyletiyor.
 • 0
  piiuv 22.5.2019 20:19
  hz adem cennette ebedi kalmayacaktı https://www.puiv.com/i/PFW5K9L3
  0
  sevde 22.5.2019 20:47
  evet ama bilmiyorlardı :)
 • 0
  anketbey 23.5.2019 16:51
  peygamberler de insandır, aldanabilir.