1
10 yılda teknoloji nereye gidecek?
10 yılda teknoloji nereye gidecek?

cisco internet iş çözümleri grubu baş fütüristi ve teknoloji uzmanı dave evans, önümüzdeki 10 yılda iş ve yaşam alışkanlıklarını değiştirecek 10 teknoloji trendini belirlemiş.

gelecekte sadece insanların değil nesnelerin de internete bağlı olduğu bir dünyada, çok daha hızlı bağlantılarla, ‘zettabyte’larca veri üretip tüketeceğiz. 2020’ye gelindiğinde internete bağlanan şeylerin sayısının 50 milyara ulaşacak.

internetten indirdiğimiz nesnelerin çıktısını üç boyutlu yazıcılarda alabileceğiz. 2015’te internette dolaşan verilerin yüzde 90’ından fazlası video kaynaklı olacak.

2020’ye gelindiğinde tüm verilerin üçte biri bulut üzerinde olacak. bulut teknolojisi hali hazırda gerçek zamanlı çeviri ile iletişim kurmamızı ve yeni alanlarda bilgisayar platformları kullanarak sağlık alanında ilerlememizi sağlayacak.

evlerimizdeki ağ bağlantı hızı 3 milyon kat artacak.

internet tv ile herkes haberci olacak. akıllı cep telefonu olan herkes olayları gerçek zamanlı olarak kaydedip yayınlayabilecek.

nüfus artışının hızlanması enerji sorunu yaratacak. solar enerji çiftlikleri yaygınlaşacak.

sanal gerçeklik ve harekete dayalı bilgisayar teknolojisi, eğitim, tıp ve iletişim alanlarını sanal ve gerçek dünyaları birleştirecek şekilde dönüştürecek. nihai entegrasyon, omurilik hasarlı insanların normal yaşam sürmesine olanak tanıyacak beyin-bilgisayar arayüzleri olabilir.

insan organlarını bile basabilir hale geleceğiz. mart 2011’de wake forest rejeneratif tıp enstitüsü’nden dr. anthony atala ted talks’ta canlı olarak bir böbrek fotokopisi çıkardı. canlı doku üretmeye başlamamız an meselesi.

teknolojik gelişmeler yapay varlıkların yaratılmasına olanak tanıyor. şu anda animasyon karakterler konuşmayı algılıyor, metni konuşmaya dönüştürebiliyor ve eski deneyimlerini hatırlayabiliyor. 2025’te robot nüfusu gelişmiş dünyadaki insanların sayısını geçecek. 2032’de robotlar zihinsel olarak insanlardan üstün hale gelecek. ve 2035’te robotlar iş gücü olarak tamamen insanların yerini alabilir hale gelecek.

stephen hawking’e göre “insanoğlu kendisinin tasarlayabileceği bir evrim sürecine giriyor.” atomlarımıza hakim olabilmeye başlayacağız.
  • 1
    yusufir 1 yıl önce
    en önemlisi de uç boyutlu yazıcıların gelişmesi ile olacak. bundan bi 7 8 sene önce böyle bir yazı okumustum ama hala hafizamda. insanların artık teknolojik aletlerin satıldığı mağazalara ihtiyaç duyamayacağı, her insanın evinde bir çamaşır makinesi kadar büyüklükte üç boyutlu yazıcılarla kendi ihtiyaçlarıni giderecek aletleri, kendileri üreteceğini söylüyordu. bence bu yakın gelecekte kesinlikle olması büyük ihtimal birşey.


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...