10

soru var dostlar soru

bir insan fikirlerini söyleyemeden ne kadar yaşayabilir ? ve gene bir insan, fikirleri yasaklayarak, varlığını ne kadar sürdürebilir ?
 • 0
  horseman 1 ay önce
  ortalama 80 yıl
 • 0
  hedap 29 gün önce
  çalışacaksın para kazanacaksın ve harcayacaksin. fikir mikir felan. gerek yok böyle şeylere.
  0
  mavi_var 28 gün önce
  ciddi misin ?
 • 1
  ersals 29 gün önce
  yeme içme üreme kısır döngüsünde kalan bireyler için, ifade özgürlüğünün yaşamsal bir önemi yoktur. yemi suyu olduğu sürece sorun etmeyeceklerdir. hatta gerekli görmeyen bile çıkabilir.

  gelişimi temel amaç edinmiş bireyler için, ifade özgürlüğü, temel ihtiyaçlardandır. engellenmesi durumunda bunun bir yolunu bulacaktır. (leonardo da vinci gibi)

  bir kişinin başka fikirleri engelleme çalışması çok farklı bir durum.
  böyle bir kişi diktatör olarak tanımlanabilir.
  içinde bulunduğu kültür yapısının gelişmişliğine bağlı yaşam süresi.
  gelişmişliği ile ters orantılı olacaktır büyük ihtimalle.
 • 0
  mavi_var 28 gün önce ~ 28 gün önce
  böyle bir durumda varlıktan pek soz edilemez. yani fikrin büyüğü kuçüğü var . tüm insanalr birer bilim insanı olmasalar da gunlük hayatta pek çok yeni fikir edinir ve bunları paylaşırlar. yani yemelde yaşam buna bağlı . fikirlerin yasaklanması da bir fikir . bu durumda sadece o kişnin fikirleri gecerli olur . bu da bayaa yetersiz . sayıyı tahmin edemiyorum ama bunh düşünmek başımı ağrıttı.
 • 0
  mavi_var 28 gün önce
  evet fikirleri yasaklayan insan öldürülur. 2 3 gün yaşar en fazla .
 • -1
  roxic7 28 gün önce
  fikirleri söyleyemeden kaç yıl yaşar sorusu bir yana, fikirleri olmadan kaç yıl yaşayabilir? evvela bunu düşünmeliyiz. dahası, bu yaşam nasıl bir yaşam olur?

  etrafınıza baktığınız zaman göreceksiniz ki, insanların şahsi fikirleri yok. onlara dayatılan kopya fikirleri kabullenip, kopya hayatlar yaşıyorlar, yaşıyoruz...