-1
gıdalarda ki fiyat artışından şikayet edilen aracı şirketler
çoğu zaman haberlerde görüyoruz. işte tarladan çıkışı şu fiyat, rafa gelmesi şu fiyat vs.
aslında burda asıl sorun devletin vergilendirme kısmında. şöyle ki;
diyeyim ki bi sebze tonajiyla tarladan 100bin liraya çıktı. ve arada 3 aracı firma olduğunu düşünelim. ilk aracı firma 2. aracı firmaya satarken yüzde 8 devlete vergi yüzde 10 kendi karını koydu. ürünün tonaji daha ilk seferde 18 bin lira arttı. bunun markete gelene kadar daha 2 aracidan geçerken yiyeceği vergi ve kâr getirisi yüzdelerini dusunursek 18*3=54.000 tl. devletin her aracidan aldığı vergi, 24 bin lira. son olarak her market veya bakkal satacağı ürünlere ortalama(genelde en dusuk) yüzde 20 kar payı koyar. ve markette gördüğünüz her ürünun oraya geliş fiyatı genelde yüzde 20 düşük hesaplanmış hâlidir:)
daha satilma aşamasına gelmemiş bir üründen şuan devletin kaldırdığı milyarlarca lira para var. dusunun bir sebzenin tonaji tarladan çıkışta her seferinde vergiye tabi kalarak satılıyor. türkiye geneline bunu yaydığımizda aslında asıl fiyat artışını devletin vergilendirme politikasınin yaptığını görüyoruz. ama maalesef daha bu duruma dikkat çekerek karşı çıkan veya düzenleme isteyen bir tek milletvekilini dahi görmedik. ülkece bütün muhalefet olarak akp nin sadece gözle görülür politikalarını eleştirmekle kör edilmiş bulunuyoruz. o kadar körlestikki, akp nin konuşulmasini istediği şeyleri konuşuyor, onların muhalefet edilmesini istediği şeyleri muhalefet ediyoruz. akıl ve mantık çerçevesinde mecliste bulunan tek bir milletvekili kalmadı.
bu devletin yapılan yatırımlarla ayakta durduğunu söyleyen o kadar çok insana rastlıyorumki, adamın daha odedigi vergilerden haberi yok.
yakında nefes alırken vergi vereceğimiz günler, hem akp hemde muhalefet olamayan butun partilerin desteği ile gerçek olacak .
 • 0
  afaki 1 yıl önce
  insanlar bir vergiyi kabullendikten sonra devlet kolay kolay geri adım atıp o vergiyi kaldırmaz. umarım bu ağır vergi yükünden kurtuluruz ama zor görünüyor


 • karışık

  Karışık

  42 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  oxygen
  tombalaci
  kaygusuzyazar
  hellomyfriend
  ilteris
  darkier
 • bölüm kuralları

  - bölümü takip etmeyi unutmayınız..

  aklınıza bölüm ismi gelmediyse bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  ekleyeceğiniz bölümü bulamadıysanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  bölüm seçmek istemeden paylaşmak istiyorsanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  başlık fark etmez istediğiniz başlıkta açabilirsiniz..

  - reklam yapmak yasaktır..


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...