5
terör ve din
türkiye de yaşayan musluman olmayanlar ve batı da yaşayanların sıkça müslümanlar üzerinde uyguladığı karalama kampanyası.

işid son zamanlarda en çok kullanılan örgüt.
bir ateistin, işidin müslüman olmasıyla muslumanligi eleştirirken, pkk nın asıl kadrosunun ateist lerden oluştuğundan habersiz olması.
bir hristiyanin, aynı şekilde eleştiri yaparken, sömürge olarak kullanıldığı ülkelerde yapılan katliamlardan, kendi dinine mensup insanların bu katliamı gerçekleştirdiginden habersiz olması.
bir yahudinin, muslumanlari kendi ülkesine saldırmakla eleştirirken, savunmasiz insanların üzerlerine fosfor bombası artarak savaş sucu işlediklerinden dahi habersiz olmasi.

muslumanlarin suanki maruz kaldıkları saldırılar aslında, geçmişte bu saldırıları yapanların kendi lekelerinin konuşulmaması için uyguladıkları bir yöntem sadece.
asıl mesele şu ki, bir yerde bir terör varsa, eleştirilmesi gereken şey o teröristlerin hangi dine mensup oldukları değildir. çünkü bir terör varsa orda sadece dinsizler vardır. bir dine bağlı olduklarıni söyleyip o dinin kuralllarina aykırı olan hareketleri yapıyorsa, o dine mensup olan insanları "bak sizin muslumanlar katliam yapıyor diyerek eleştiremezsiniz.
bu şu demektir, pkk lilarin ateist olması nedeniyle biz çıkıp ateistler hep teröristtir diyemeyiz.
israil filistin de katliam yapıyor diye butun yahudiler katliamcidir diyemeyiz.
almanların muhtesem ırk oluşturmak adına katlettiği 21 milyon insan yüzünden, bütün almanlar ırk cidir, diyemeyeyiz.
bir terörist grubu eleştirirken, dinlerini bahane ederek o dine mensup insanları kötülemek bu bakımdan saçma ve gereksiz bir eylemdir.
 • 0
  yaabakmabana 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  neden ateistlere laf atıyorsun puvo?
  edit
  0
  yusufir 1 yıl önce
  neden sadece ateistleri seçtin puvo?
  0
  yaabakmabana 1 yıl önce
  sen sadece ateistleri seçmişsin ondan.
  0
  yusufir 1 yıl önce
  hayır orda bi çok din ve inanış örneği var.
 • 0
  sadurra 1 yıl önce
  genel düşünce olarak katılıyorum. yalnız "bir terör varsa orada sadece dinsizler vardır" demek genelleme olduğu için yanlış olmuş. ayriyeten "bir dine bağlı olduklarını söyleyip dinsiz olanlar" tanımlaması ışid için çok da doğru bir tanımlama olmamış. çünkü sırf cihat edip şehit olmak maksadıyla aralarına katılan binlerce müslüman var. yani ışid'in kuruluş amacı nedir, kimlerden oluşur, başlarındaki adamlar müslüman görünümlü dinsiz midir tartışılır ama militanların çoğu ciddi manada müslüman. hatta türkiye'den giden de bayağı fazla sırf cihat uğruna. o yüzden de ışid'in felsefesi islam olarak gözüküyor maalesef. çünkü uyguladıkları insanları öldürme politikasını tevbe 5'e dayandırıyorlar ve bugün biz müslümanlar olarak hala o ayetin dönem şartlarında gayet yerinde olduğunu anlatırken "e hani kur'an evrenseldi?" gibi çok da mantıksız sayılmayan sorularla karşılaşıyoruz ve bir çok "hoca" dediğimiz insanlar ortak bir düşünceye genel de varamıyorlar. bu da müslüman olmayan birisine "kendileriyle çelişen insanlar topluluğu olan müslümanların bir başka kafayı yemiş kolu" tanımlamasını yaptırıyor ışid için. yani genel manada ışid'i bahane ederek islam'a saldıran ateistin yaptığı saçmalık bir yana, bu konu da islam'a ışid üzerinden eleştiri getiren ateistin de haklı olduğu noktalar yok değil.
  bir de verdiğin örnek de şöyle bir mesele var. ateizm tanrının varlığı ve yokluğunu tartışan felsefi bir görüş sadece. tanrıya inanmayanlar için öğütler içeren onlara emirler veren bir sistem değil. sadece felsefi bir görüş. o yüzden bir ateistin yaptıklarında ateizmin kafası rahat olabiliyor. netice de bir ateiste "yap!" dediği bir düstur yok. bunun yanında islam, emirler ve öğütler içeren sosyal bir sistem kurmayı amaçlayan bir şey. sadece "tanrı vardır" diyerek konuyu kapatan bir felsefi görüş değil. o yüzden başını ateistlerin çektiği bir terörle müslümanların çektiği bir terör aynı kefeye konulmayabilir. yani bir grup ateist ve bir grup deistin teröründe senin savunman gayet yerinde. ama müslüman olduğunu iddia eden bir örgüte "islam" üzerinden bir eleştiri getirmek yanlış değil. sonuçta yaptıklarını islam'ın temel amaçları uğruna yaptığını iddia ediyor.

  eğer ışid'e hala müslümanlar militan akınında bulunuyorsa bir müslüman olarak gelen sorudan ve tepkiden kaçmaya gerek yok. yüzleşmek gerekiyor bazı şeylerle.
  0
  yusufir 1 yıl önce
  kendi canlarınıza kıymayın/intihar etmeyin. hiç kuşkusuz allah, size karşı çok merhametlidir. kim düşmanlık ve zulümle intihar günahını işlerse onu ateşe sokacağız. (nisa suresi, 29-30)
  işidin intihar bombacılari meşhur dır değil mi?
  ayette görüldüğü üzere bu islamda kesin olarak yasaktır. islam hükümlerine ters düşen bir insanı musluman olarak yargılamak?
  0
  sadurra 1 yıl önce
  kur'an "zina yapmayın" da diyor ve bugün müslüman olduğunu iddia eden insanlar zina yapıyor. e kur'an hükmüne ters düştü ve zina yaptı diye bu insanı biz ateist olarak mı yargılayacağız? adam müslüman ve günah işliyor.
  0
  yusufir 1 yıl önce
  benim konum zina değil. başka yere çekersek saçma bi yere gider onu ayrı tartisiriz. sırf ateistleri seçmenizi anlayamadim diğer dinlere de değindim ama açıklayayim asıl konu şudur; (sırf siz ateistleri seçtiğiniz için ordan dem vurayim)
  pkk lilar ateist diye nasıl ki bütün ateistleri bunlar terörist zihniyet altyapisi diye yargılama hakkımız yoksa;
  aynı şekilde işid müslümanim diyor diye de , müslümanlığı terörist bir zihniyet altyapısı olarak yargılayamayiz. bu gayet eşit ve orantılı bir yaklaşımdır iki tarafinda hakkını veriyorum sonuçta. bir tarafa ağırlık vermişim gibi başka yere cekmezseniz yazı daha anlaşılır olur.
 • 1
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  görüşünde grupları elestirmemekten bahsetmişsin ve katılıyorum ama çok fazla ateistlere giydirmişsin .
  0
  yusufir 1 yıl önce
  aslında örnek olarak vermek istedim ama idare edin artık:) hani kıyaslama bakımından
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  anladım bütün olarak ele alınca zaten katıldığım bir yazı
 • 2
  sitefin 1 yıl önce
  burada aşılması gereken kavram kargaşası: cihat nedir?

  cihat "allah'ın adını duyurumak. insanlara dini tebliğ etmek"tir kelime anlamıyla fakat yöntem yönünden bir kargaşa mevcut. son yüzyıla kadar birilerine dini tebliğ etmek için uygulanan politika" fethet-iskan uygula-özgür bırak"tır. osmanlı'nın uyguladığı politika budur. fethedilen yerlere müslüman aileler yerleştirilir. islam ahlakı oradaki halka yaşatılır ve geneli de müslümanlığı seçerdi. fakat gayrimüslimlere baskı yapılmazdı. günümüzde bizim ülkemizde ve hatta dünyada "cihat" dendiğinde kafa kesmeden başkası anlaşılmıyor. çünkü bunun içini biz boşalttık. cihat "allah'ın adını duyurmak" ise bunu bilimle, fen ile teknolojik ve ekonomik kalkınma ile sanat, tiyatro, şarkı ile yapabilirdik. ama işin kolayına kaçtık. cihat sadece cephede yapılır dedik ve bunun arkasına sığındık. şimdi batı bunu terörü islam'la bağdaştırmak için bir açık olarak kullanıyor. ortadoğuda terör örgütlerinin militan bulabilmesinin en büyük nedeni bu söylemin yanlış öğrenilmesidir. kaldı ki ışid e katılan türk sayısı 1.500 civarındayken ingiliz sayısının 2000 civarında olması da bir çelişkidir. çünkü ışid ile sıcak temasa giren ve hatta komşu olan biz iken ingiltereden bu büyüklükte bir katılımın cihatçılıkla da bir ilgisi yoktur. islam kadından, eğitim ve öğretimden korkmaz. fakat pakistandaki örgütler kızlar okumasın diye okulları yakar. pkk öğretmen kaçırır, okul yakar. bunların menşei aynıdır. hepsi birer maşa ve islam'ın kötülenmesindr birer araçtır. ne zaman biz cihatın kafa kesmekten ibaret olmadığını idrak edersek o zaman batıyı ortadoğudan kovabiliriz.
  0
  yusufir 1 yıl önce
  zaten asıl sorunda cihad kavramını çözmeden, yorumlayan insanların kafasında oluşturdukları cihadla alakasız olayı, kendi kendine eleştirmesiyle ortaya çıkıyor bu durumlarda.
  0
  sitefin 1 yıl önce
  insanların kafasına yerleştirmemiz lazım. dikkat ettiysen yerleştirilmeli demiyorum. taşın altına el sokmak lazım :)
  0
  yusufir 1 yıl önce
  evet evet kesinlikle:)


 • karışık

  Karışık

  43 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  oxygen
  tombalaci
  kaygusuzyazar
  hellomyfriend
  ilteris
  darkier
 • bölüm kuralları

  - bölümü takip etmeyi unutmayınız..

  aklınıza bölüm ismi gelmediyse bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  ekleyeceğiniz bölümü bulamadıysanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  bölüm seçmek istemeden paylaşmak istiyorsanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  başlık fark etmez istediğiniz başlıkta açabilirsiniz..

  - reklam yapmak yasaktır..


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...