einstein'in ölümü

  7
  nirvanascoffee 1.3.2018 23:07 ~ 23:15
  "it is tasteless to prolong life artificially. i have done my share, it is time to go. i will do it elegantly."

  ölümünden iki gün önce böyle demiş einstein doktorunun ameliyat teklifi için.

  "yaşamı yapay olarak uzatmak zevksizlik olur. ben üzerime düşeni yaptım. artık gitme vakti geldi. bunu şık bir biçimde yapmak istiyorum."

  einstein'in hikayesi aslında 1905 yılında, 26 yaşında bir patent memuruyken, peş peşe yayınladığı 4 makaleyle başlar. bunlardan ikisi bilim tarihi açısından önemsizdir. ama diğer ikisi insanoğlunun dünyayı ve evreni kavrayışında geri dönülemez bir devrim yaratmıştır.

  makaleleri dönemin en büyük fizikçilerinden max planc'ın dikkatini çekince kendisi almanya'ya davet edilir.1933 yılına kadar da her şey istediği gibi gitmektedir einstein'in hayatında. bilim insanı kariyerindeki yükselişini almanya'da da sürdürmüş ve 1915'te genel görelilik kuramını yayınlamıştır. 1933 yılı ise hayatının ikinci kez kökten değiştiği yıl olur. çünkü almanya'da nasyonal sosyalizm iktidar olmuştur ve einstein de bir yahudi'dir.

  aynı yıl einstein princenton'dan iyi bir teklif alır almaz berlin'i terk eder ve abd'ye yerleşir. kalan tüm yaşamını da orada sürdürür. ölümünden bir kaç gün öncesine kadar princenton'da ki kendisine tahsis edilen ofisinde çalışmaya devam eder.

  hayatında hiç sağlık sorunu yaşamamış einstein, bütün yaşamı boyunca pipo içmiştir. hiç spor yapmamış ve son yıllarına doğru biraz da kilo almıştır. ayrıca kendisi son derece sağlıksız besinler tüketmekle de ünlüdür.

  1948 yılında, 69 yaşını doldurduğu sıralarda, einstein için işler bu kez sağlık durumu açısından değişir. o yıl ilk kez, bir kaç gün süren ve kusmasına neden olan sağ üst karnındaki ağrıyla tanışır. ağrıyla birlikte ani bayılmalar da gelince, 1933'te almanya'dan kaçmış bir başka yahudi cerrah rudolph nissen'e başvurur. kısa bir tedaviden sonra nissen ameliyat teklif eder. ayrıca ameliyatın rahatsızlığını tedavi etmeyeceğini ancak yaşamını belirsiz bir süreliğine uzatacağını da ekler.

  kabul eder teklifi einstein. 69 yaşında abdominal aort anevrizması (karın atardamarında balonlaşma) rahatsızlığından ameliyat masasına yatar.

  ameliyat başarılı geçer. einstein 3 hafta içinde taburcu edilir. beklenmedik bir şekilde çabuk toparlanmış ve princenton ileri araştırmalar enstitüsündeki görevine de dönmüştür. 1955'te 75 yaşına girinceye kadar da hiç bir sorun yaşamamış olan einstein çalışmalarını da sürdürmüştür.

  ancak o yıl, kendisini ameliyat eden doktoru nissen'in kehanetinin gerçekleşeceği yıldır. hastalık aynı ağrı ve belirtilerle geri dönmüştür. bu kez banyodadır einstein. ani bir ağrıyla baygınlık geçirmiş ve asistanının çabasıyla eve derhal bir doktor getirilmiştir. bu kez doktor newyork'lu tanınmış damar cerrahı frank glenn'dir.

  glenn, einstein'e ameliyat dışında başka bir seçenek olmadığını anlatır. ameliyat sadece yaşama olasılığını artırarak ömrünü biraz daha uzatacaktır. einstein bu hikayeyi daha önce de dinlediği için doktoru anlamıştır. ve ona öyle söyler:

  "yaşamı yapay olarak uzatmak zevksizlik olur. ben üzerime düşeni yaptım. artık gitme vakti geldi. bunu şık bir biçimde yapmak istiyorum."

  bunun üzerine hastaneye yatırılıp kendisine morfin verilir. 2 gün boyunca uyutulur. ikinci günün sonunda bir kez kendine gelir gibi olur ve 18 nisan 1955'te ölür eintein.

  ertesi gün patoloji uzmanı thomas harvey tarafından otopsisi gerçekleştirilir. kronik bir akciğer hastalığı, damarlarında kireçlenme, karaciğerinde büyüme ve en az iki litre kana mal olan karın atardamarı yırtığı tespit edilir.

  beyni 1200 gramdır. normal bir erkeğin beyninden 200 gram daha hafif.
 • 0
  darkier 1.3.2018 23:47
  200 gram hafif mi? küçümsenecek derecede değil, ilginçmiş.