• 8
  shewolf 9 ay önce
  sen boku olmuşsun bacım
  0
  ben_sizofren_degiliz 9 ay önce
  bravo iyi ki varsiniz.
 • 2
  karakartal1903 9 ay önce
  atatürk'ün ayağına kadar gidip hakaret ediyorsa kuyruk acısı vardır
  0
  ben_sizofren_degiliz 9 ay önce
  degil mi ama
 • 4
  ofsaytsizburak 9 ay önce
  şöyle insanları görünce cidden bağımsızlığı haketmiyoruz diyorum.

  kendi kurtarıcısına hakaret eden ve ondan nefret eden başka toplum göremezsin.
  2
  systemfailed 9 ay önce
  degilmi atatürk sayesinde toplumda konuşma hakkına sahip olupta ona küfür eden bir kadın bu kahpelikten başka bir şey değilde nedir
  1
  ananyamus 9 ay önce
  buna desen ki git malum kişinin cariyesi ol bir odaya kapatsınlar, sıra geldikçe sikecek seni, düşünmeden kabul eder. bunlar böyle. bunların soyu sopu böyle köle geldiler köle kalacaklar.
 • 0
  iloveimagine 9 ay önce
  yazık simdi bunlar muhafazakarmı oldu
  0
  systemfailed 9 ay önce
  bunlardan bir bok olmaz
 • 0
  hellomyfriend 9 ay önce
  çok ısrar etmişler vay amına koyim
 • 0
  melito 9 ay önce
  cahilleri ve kaşarları ciddiye alasım hiç yok
 • -12
  dirtcinciyazari 9 ay önce
  bir yapıta karşı çıkmak bu şekilde olmaz. alır kalemi yazarsın.
  madde 1
  bir müslümanın kıblesi ankara olamaz
  2
  islamiyette her türlü canlı heykeli yasaklanmıştır. kemal paşa istisna değildir.
  3
  islamiyette kafir özentiliği yasaklanmıştır. yunan da kafirdi. o mezarlıklar yunanin haşa dövüş tanrisi aresin mezarlığıydı
  4
  islamiyette kabir adabı vardır. kemal paşa kabirinde bunların hiçbiri yoktur.
  5
  kabre dikilen çiçek ve ağaçlar sevaptır. kemal paşa mabedinde bunlara yer verilmemiştir.
  6
  kemal paşa mabedini iki grup yapmıştır. birinci grup çizerler ikinci grup onaylayanlar. çizenler türk olmasına karşın onaylayanlar kafir hatta masondu. ölü müslümansa dinine hürmeten
  çizer de onaylayanda müslüman olmalı. ben kafirin kabrini çizmiyorsam, onaylamıyorsam kafir de müslümansa dokunamaz.

  anadolu halkı tuhaf bi halk. 1000 yıl boyunca ehli sünnetin direği oldular yüz yıl boyuncada ehli kemal zihniyette yaşadılar. zannımca kemal paşa zihniyeti milletin kahiri ekseriyyetinde mevcuttur. ben müslümanım diyip allahu tealanın bir haramını beğenmeyip ben beğenmedim diyecek kadar din cahililer. allah diyip kemal paşa resmini eve çatıya asip kolunami dövme yaptıran dersin, okul bahçesine kemal paşa putu yerleştirip önünde marş okutan mi dersin? putu devireni dövdüler buna üzülmüştüm fakat elli yıl önceye bakınca çok sevindim. ziraa elli yıl önce ona put diyecek bi allahın kulu yoktu.
  adımızın kaldırılışına da çok sevindim. çünki ufacık çocuklar o putun önünde ırkçı marşlar bir nebzede olsun daha az demiş oldu.

  01:19 allah rahatlık versin
  4
  nuktedan 9 ay önce
  dediklerinde haklısın. bende aptal olsam böyle düşünürdüm.
  0
  magic 9 ay önce
  ya hepsini bi nebze sizin zihniyetinizden anlayabilirim de, ulan bu adamların ülkede milliyetçi sayılmasını ben kabullenemiyorum arkadaş. nasıl yani, daha türk demeye korkuyorsun, içinde en ufak ırkçı fikir barındırmayan andımızdan nefret ediyorsun, çünkü ne mutlu türküm diyene diyor, ne mutlu türke demiyor, sonra da siz vatansever oluyorsunuz biz hain. andımızda arabın bokunu yiyim dese takla atardınız ama
  -5
  dirtcinciyazari 9 ay önce ~ 9 ay önce
  andımızda arabın... yiyim dese ben takla atmam ama siz kemal paşaya en ufak hücumda böyle ağza alınmayacak şeyleri dersiniz. aramızdaki fark bu. ben kemal paşayı ilahlastiran her türlü eyleme karşıyım siz destek veriyorsunuz.
  bana milliyetçi değil demişsin. ben milliyetçiyim ama ırkçı değilim. bir afrikalı zenci kafir bir türkten islamiyyete göre katlarca üstündür benim nazârımcada. fakat bir amir olsam ,hiç tanımadığım kişilerin memur ataması olsa zenciyi değil türkü (müslüman olmak kaydıyla) atarım. hatta orda bile bi sivaslı varsa orduluyu değil sivasliyi seçerim. çünkü milliyetim daha yakın. sizin milliyetçilik anlayışınız ne bilmem ama islam dininin emrettiği böyle. hatta peygamber efendimiz şefatini önce kendi kabilesinden dilemeye başlayacağını diyor.

  bir kürt ben türküm diyemez. bu demeyle de olmaz. zorla dedirtmek zorbalık olur. anca çocuğa yetti bu gücünüz.
  3
  magic 9 ay önce
  valla yaşadığı ülkenin ömrü savaşlarda geçmiş kurtarıcısına nankörlük eden insanların en ufak mevzuda alınganlık göstermesi de daha komik. ki bu benim üslubum tanıyan herkes biliyor ilk defa kullandığım bi şey değil. sen milliyetçi değilsin hala. iş yerinde suriyeli çalıştırmıyorsan ben de bir şey demiyorum daha. hep senin gibi düşünenler üç kuruş az vermek için kendi milletinden adamı işsiz bırakıyor. ülkeye gelen suriyeliler için arapça öğrenmeye çalışan insanlarsınız asimile olmaya can atan, kimse değil de siz milliyetçisiniz. bir kürt’e türk’ü küfür gibi katil gibi gösterirsen ben türk’üm diyemez. ama sizin mantığınıza göre türkiyeliyim gibi türetme ve anlamsız bir kelime söyleyebiliyor. oradaki anlam türkiyeliyle aynıydı, ırktan bağımsız milletten söz ediyordu. tek farkla, türkiyeli demeye başlayınca herkes türk demeye korkar oldu.
  1
  ofsaytsizburak 9 ay önce
  milliyetçiyim diyor milliyetçiliği ayaklar altına aldık diyen bir zihniyeti destekliyor.
  bırak hocam tanımıyosun sanki değil bu kadar paragraf makale bile göstersen herife yine atatürk'den nefret edecek ve bize onu ilahlaştırıyosunuz diyecek. klasik tabulaşmış arap sevici zihniyeti. ne desen bir kulağından girip bir kulağından çıkacak. uğraşma.
  1
  magic 9 ay önce
  yalnız şimdi fark ettim şaka maka sizinkiler atatürk’e tayyibin boku bile olamaz diyince hiçbir sıkıntı yok, hatta maddeler düzüyorsun. ama ben gerçekleri söyleyince ağlıyorsun bok dedi ühühühü. madem o kadar naziksin baştan karşı çıksaydın bu olaya, o zaman karışmazdı kimse sana
  1
  terrarossa 9 ay önce
  en ufak hücum mu? atatürk'ün vatanı ve milleti için yaptığı fedakarlıklar bu kadar gözünün önündeyken nasıl bunu söyleyebiliyorsun? bu aymazlık mı, hainlik mi? atatürk öyle bilge bir lider ki senin kelime dağarcığındaki kelime sayısı kadar kitap okumuşluğu var. hatta yazdığı kitaplar da var. cephede bile italyanca öğrenmişliği var. böylesine başarılı biri bunları duymayı hak etmiyor. sen şu an bir savaş gazisinin karşısına geçip 'hayır, vatanı sen kurtarmadın diyebilir misin? biraz tarihi öğrenin lütfen çok rica ediyorum. yoksa sizin yetiştirdiğiniz çocuklarla bizimkiler arasında bu zihniyet yüzünden iç savaş çıkması büyük olasılık!!
  0
  ofsaytsizburak 9 ay önce
  amaan hocam pu pu ne demek italyanca kafir icadı gevur işi italyanca öğrenen allah'a şirk koşuyodur(!)
  atatürk'e rakı içtiği için kafir diyen bir zihniyetin eseri bu. ne dersen dinlemeyecek seni.
  ayrıca bu coğrafyaya çocuk dünyaya getirmem ben vallahi getirmem. ben kanser oldum çile çekiyorum bari çocuğum çekmesin.
  1
  terrarossa 9 ay önce ~ 9 ay önce
  maalesef eğitim sistemi o kadar berbat ki liderimizin hayatını bilmeyen cahillere biz anlatmak zorunda kalıyoruz. ya da tut ki nefret ediyorsun, aç tarih kitaplarını bak bakalım ne yapmış atatürk, ama bunlarda o da yok. etraftan ne duyarsa ona inanacak tipler. en azından kafasında bir soru işareti de kalsa gelişme var demektir, o yüzden açıklama yaptım mecburen. :) bence biz bunlardan 3 tane daha fazla çocuk yapalım ki cumhuriyete kast etmesinler sonra. bunlar bugün bu kadar cesurca konuşabiliyorlarsa yarın hilâfet de ister, saltanat da. inadına buradayız. her hakaret eden karşısında bulacak bizi. bu vatanı sahipsiz mi sandınız arap dölleri!
  0
  nuktedan 9 ay önce
  umarım tez zamanda hepiniz siktirolup kaybolup gidersiniz.
  0
  ___koray_____ 9 ay önce
  kardeş bizi sevmemeni anlarım. çünkü onlarca yıldır doğru olanı hep yüksek perdeden haykırdık, sizleri de kazanmak için daha ılımlı bir dil seçebilirdik. başaramadık.. bize beslediğiniz düşmanlığı bu ülkenin değer yargılarından uzak tutun bi zahmet. bizimle karşılaşacak cesareti bile kendinizde bulamazken değer yargılara saldırmak be kadar da kolay değil mi? senin dini bilgi sayıp, burada yazdıklarından benim anladığım fena halde beyninin yıkandığı.. çevrene de bir bak istersen, senin bu yönde fikir geliştirmene sebep kim/ne varsa.. tarafsız bir gözlemle bakalım; nedenmiş bu karın ağrıları? bu ülke için cephede ve dahi sizin gibilerin içinde hala daha kurtuluş mücadelesi verenlere biriken nasıl bir kindir bu? biz, bencil değiliz.. onlar keza hiç değillerdi. yıkanmış beyinlerinizi ve virüslü zihniyetlerinizi düzeltiniz. biz, düşman değiliz hha illa düşman olmak isterseniz de başka türlü bekleriz. işiniz gücünüz dini öne sürüp fitne, fesat çıkarmaktan ötesi değil..
  1
  banabubade 9 ay önce
  abi ciddiye almayın yıllardır böyle bu
  0
  filozofunsakali 9 ay önce
  1- müslüman kıblesi ankara olamaz evet bir dinin gerekliliği var fakat ankara ne zaman kıble olmuş? "başkentte atayı ziyaret" ne zamandan beridir kıble metaforu haline gelmiştir? peygamber olan hz. muhammet'in ayakkabısını, ayak izini, ona ait eşyaları ziyaret etmek putlaştırma değil mi peki? dediğine göre tarihi müzelerin hepsi put. 1. araplaşma kanıtı.

  2- islamiyette madem her türlü canlı heykeli yasak da şeytan taşlama olayı nedir? aslında orada tamamen insan yapımı bir yapıt duruyor ve çeşitli insanlar oraya nefret ve lanet kusmak için gidiyor? ayrıca sen müslüman olabilirsin fakat devlet müslüman olamaz. devlet bütün dinlere aynı mesafede olmalıdır. bütün dinlere saygılı olmalıdır fakat aynı zamanda hiçbir dinin altında baskıda kalmadan kendi kararını dine dayandırmadan vermelidir. 2. araplaşma kanıtı.

  3- keza aynı şekilde şeytan taşlama için insanın yaptığı yapıt da aynı kategoriye giriyor.

  4- dediğim gibi islamiyette kabir adabı var diye bireyler buna uymak zorunda değil çünkü bireylerin inancı kendinedir. müslümanın kendinde sorumlu hissettiği maddeleri diğerlerine zorlayamazsın. 3. araplaşma kanıtı.

  5- kel alaka diyorum başka bir şey demiyorum. bunu bildiğin öyle yazmak için yazmış adam.

  6- yine kel alaka. "çizenler türk olmasına karşınmış". bakın hala türklükle müslümanlığın aynı şey olduğunu zanneden ve bu yanlışı yıkacak iradeye ve zekaya sahip olmayan zavallıların sözüdür unutmayın bu söylediğimi. kafir ve masonmuş diyeleri ahahah tipik bir muhafazakarın söylediği komplo teorileri. hepsi güldürmüştür beni. söyleyecek bir şey yoksa mason der geçerler. ben açıkça söyleyeyim ki türklük müslümanlığı gerektirmez. keza müslümanlık da türklüğü gerektirmez. daha anlatayım çünkü anlamamıştır bazıları "türk olmak müslüman olmak değildir. türk bir ırktır ve kendine ait kültüre, dile, geleneğe, tarihe sahiptir, bağımsızdır. müslümanlık, islam dinine inanan bireylere verilen isimdir. keza kendi içinde islamiyetin bir tarihi, geleneği, kültürü vardır. hem türk hem müslüman olabildiğiniz gibi sadece türk veyahut sadece müslüman da olabilirsiniz." devletler veyahut bireyler sizin ırkınızı ve inancınızı belirleyemez. anne ve babanın soyu nereye dayanıyorsa siz osunuzdur türk veya italyan belki fransız. hatta anne japon baba türk ise yarı japon yarı türk bir çocuk dünyaya gelir. müslümanlık ise bir din olduğu için inanma veya inanmama seçme hakkına sahiptir insan. tabi arkadaşın söylediği şey yine araplaşma kanıtıdır.

  tipik bir batılılaşmaya karşı olan kendini muhafazakar zanneden araplaşmış bir yurdum insanıdır. kendine türk demeye utanan, babasının ve akrabalarının gizli baskısıyla sadece müslümanlığı "baskı altında" sorgulamadan kendi iradesi dışında kabul etmiş, toplumumuzun hatta dünya toplumlarının da bunu yaşadığı, o dini dayatma ve irade dışı kabullendirme sonucunda ortaya çıkmış, fikirleri biçimsiz bir insan modeli. sadece bizde yok ne yazık ki dünyanın her bir deliğinde var bu. tabi hala bu insanlara muhafazakar milliyetçi deniyor bizim memlekette fakat ne milliyetçiliği karşılıyorlar ne muhafazakarlığı. bunlar arap sevicileri. türkiye cumhuriyeti'nin aslında en büyük düşmanları.

  bana tüm haklılığınızla şunu söyleyebilirsiniz "sen de mustafa kemal atatürk'ün sana dayatılması altında ona bir ilahi güçmüş gibi bakan, ona her ne söylenirse pür dikkat kesilip onu koşulsuz savunan beyni aynı bize söylediği gibi dayatılmış bilgilerle dolu birisin çünkü senin bize de dediğin gibi küçüklükten itibaren atatürk'ü öğrenmeye başladın." doğru söylüyorsunuz fakat bu zinciri kırdığıma inanıyorum sizin aksinize. çünkü okumak, öğrenmek belirli kalıpların dışına çıkarıyor sizi ve o kalıp sizi artık bastıramıyor. mustafa kemal'i diğer türk tarihi ve osmanlı tarihi büyük insanlarıyla okudum. ben nasıl osmanlı ve islam öncesi türk tarihindeki ata sayılanları bir sayıyorsam sizin de bunu yapmanızı bekliyorum çünkü soyumuz sopumuz belli. ben fatih sultan mehmet'i de atatürk'ü de bumin kağan'ı da ata olarak görüyorum. belki öyle belki değil ama bu bilgiler doğrultusunda öyle görülüyor. her ne kadar osmanlı bir aile olsa da osmanlı mirasının içindeyiz aynı zamanda diğer miras bırakan atalar gibi. fakat şuan mustafa kemal atatürk'ün ve silah arkadaşlarının kurduğu türkiye cumhuriyeti'nde bulunuyoruz ve şunu takdir ediyorum din baskısının ve kontrolünün olmadığı, kadının köle olmadığı, seçme ve seçilme hakkının olduğu, herkesin burada kendini değerli ve ait hissedeceği cumhuriyet kurma ideali. bu onu şimdiki içinde bulunduğumuz yüzyıl için önemli biri yapıyor çünkü daha önce bu olmadı. yurtta ve dünyada barış isteyen bir ideali daha önce kimse taşımadığı için kendisi en az osmanlı padişahları veya islamiyet öncesi türkler gibi önemli yapıyor. o yüzden "araplaşmayı bırakın kendi kültürünüzü yaşayın veya yaşamayın fakat araplaşma türkiye cumhuriyeti'nin kanayan yarasıdır."
  1
  ofsaytsizburak 9 ay önce ~ 9 ay önce
  eline sağlık. şu arap sevicisine zaman ayırıp sabırla yazmışsın. ama bir önemi olmayacak tabi. atadan islamiyet öncesi türklerden falan bahsetmişsin. onlar için atatürk kafir,silah arkadaşları kafir,bumin kağan kafir,islama girmeyen tüm türkler kafir ama halkını köle gibi gören,anadolu halkına ve yozlaşmayan türkmenlere her türlü zorbalığı yapan, kendisini "allah'ın yeryüzündeki gölgesi" gibi tamamen şirk içeren bir sıfatla tanıtan padişahlar(istisnalar var tabi farkederseniz onlar da dini kullanmayan insanlar) melek,hz.muhammed'in yolundan giden dini yücelten insanlar. ıı.abdülhamit'e kurtarıcı, atatürk'e mason diye düşünen bir insana ne yazsan birşey ifade etmez.
  en çok da sadece müslümanların masum olduğuna,cennete gideceğine diğer inançlara sahip tüm insanların kafir olduğuna,cehenneme gideceklerine inanmalarına tav oluyorum. ne yazsak az. dediğim gibi birşey ifade etmeyecek onun için. kendisi görecek. yobaz,geri toplumlarda insanlar kitaplarla akıllanmaz problem evinin kapısına değil odasının kapısına gelince farkeder. kaddafi ve libya halkı örneğini verebilirim.
  0
  dirtcinciyazari 9 ay önce
  en çok da sadece müslümanların masum olduğuna,cennete gideceğine diğer inançlara sahip tüm insanların kafir olduğuna,cehenneme gideceklerine inanmalarına tav oluyorum. 
  müslüman olmayanlar cennetemi girecek? kaynağın ne senin? kaynaksız at koşturmak kolay, kafandan din uydurmak kolay, mantığıma yatmadı diyip şeriatı beğenmemek kolay!

  al sana kaynak
 • 0
  siyaasiyabend 9 ay önce
  şimdi de özür videosu eklemiş, zannedersem bu video da onun dışın da yüklenilmiş internete
 • 0
  terrarossa 9 ay önce
  kâbe putuna tapanların, peygamberin ayak izine, sakalına, hacer'ül esved taşına yüzünü sürmek için birbirini ezenlerin anıtkabir'e put yakıştırması yapması hayli gülünç. hiç kimse anıtkabir'e gidip tapınmıyor. ziyaretçiler; bağımsız, laik türkiye cumhuriyeti için mustafa kemal atatürk'e olan minnetini kabri başında bir kez daha dile getirmek için gidiyorlar. ömrünü milletinin bağımsızlığını ve refahını tesis etmek adına cephelerde kelle koltukta geçirmiş bir lideri alelade biriymiş gibi lanse etmeye çalışanlar ya islamiyetle yozlaşmış türklerdir ya da apaçık yarası olan gerici yobazlardır. atatürk'e değil hakaret etmek, o haysiyetsiz ağzınızla adını dahi zikretmeyin!
  -1
  stardogs 9 ay önce
  kıyasladığın kişilerin biri peygamber biri de sıradan bir osmanlı paşası aslanım.
  2
  terrarossa 9 ay önce
  sıradan bir osmanlı paşası olmadığını bilmeyecek kadar cahil olduğunu değil, nankör olduğunu düşünüyorum. tipik demokrasi ve cumhuriyet düşmanı söylemleri. 😀 atatürk'ü kimseyle kıyasladığım yok, bu mukayeseyi yapanları eleştiriyorum.
  1
  ofsaytsizburak 9 ay önce ~ 9 ay önce
  tüm dünya saygıyla anıyor ondan sonraki tüm bağımsızlık savaşçıları, çoğu ülke liderleri atatürk'ü örnek aldığını söylüyor bizim beyinsiz sıradan bir osmanlı paşası diyor.
  benim anlamadığım şu başka hiçbir halkın karşılaşmadığı kadar zor şartlar altında harika bir kurtuluş savaşı veriliyor vatan kurtuluyor ve sonradan bu adamların kuyruk acısı oluşuyor. bu kuyruk acısı niye senin soyadının yunan olabilmesinden kurtardığı için mi seni amerikan veya ingiliz kölesi olmaktan kurtardığı için mi ?
  atatürk ile ilgili birkaç kelam etmeden önce oturup düşüneceksin ahaber'den değil doğru kaynaklardan kitaplardan araştıracaksın okuyacaksın.
  0
  dirtcinciyazari 9 ay önce
  kâbe putumu? peygambere mi?
  aynı vehhabi kafası. aynı.
  kabei şerife put diyecek kadar vehhabi kafaliysan müslümanım dahi deme!
  0
  terrarossa 9 ay önce
  eski bir müslümanım :) kabe-i şerif deyince daha dindar görünmeyi başardın aynen. vahabi çöllerini özlemiş olmalısın. kafa çok önemli bence de, keşke senin de omuzlarının üzerinde bir kafan olsaymış. 'rabbin' tez zamanda hidayet ve haysiyet versin inş :))
 • -2
  orost 9 ay önce ~ 9 ay önce
  bu kız şimdi dışarıda rahat rahat dolaşacak hatta devlette iş bulacak ama fetö okullarına çocuğunu 1 sene gönderen adamlar memurluktan atılacak. yetmeyecek bir de 2-3 sene hapis yatacaklar. adalet mi? ahahahaha
 • 1
  hedap 9 ay önce
  yakın bir zaman da tutuklanacaktir.
  oraya gidip hakaret etmeye got yemez.
 • 0
  nuvit 9 ay önce
  bunlar yediği kaba sıçan mahluklar
 • 0
  bossadam 9 ay önce
  ne desen boş ama sadece yazık diyebilirim.
 • 1
  sabah 9 ay önce
  bu gibi konuşan insanlar yüzünden recep tayyip erdoğan a kin besliyor insanlar
 • 2
  bobina 9 ay önce
  orospular yuva yıkar ülke değil galeyana gelmeyin hemen gencolar:)
  0
  systemfailed 9 ay önce
  :))))
 • 1
  utopikbeyin 9 ay önce
  neden ya neden? neden sadece tek bir kişiye it gibi bağlanıyorsunuz? neden sadakati, sevgiyi kölelikle karıştırıyorsunuz? neden her şeyi bu kadar uçlarda yaşamak zorundasınız! bir salın kendinizi. fanatikliğiniz arttıkça bilinç seviyeniz düşüyor ve bilinci olmayan bir insanın yaşamasının hiçbir mantığı yoktur. bu hem bu kızın düşüncesi içerisinde olanlar hem de karşı düşüncedekiler için geçerli. hepiniz aynı b*kun lacivertisiniz. beyinleriniz, birbirinden farklı insanların düşüncelerini taşıyamayacak kadar çökmüş, yüreğiniz birbirinize saygı duyamayacak kadar çürümüş. anca birbirinize çamur atıp kötülersiniz.

  yazacak daha bir o kadar şey var, ancak bir o kadar da utanıyorum, bunu hissetmesi gereken ben olmadığım halde...
 • 0
  beratd53 9 ay önce ~ 9 ay önce
  bence islamiyete bok atmak amacıyla bile böyle bir video düzenlenmiş olabilir. her gördüğünüz videodan celallenip öteye beriye saldırıp isyan etmeyin. gördünüz mü ihbar edin alıyolar zaten direk. ülkeyi bölüp parçalamanın yolu birbirimize düşmemizden geçiyor ve düşmanlar bunun için her yolu deniyor 🇹🇷
 • 0
  tahmingold 9 ay önce
  iyi bir ceza vercen ibreti alem olcak...
 • gündem

  Herkesin fikrine ihtiyacımız var..

  596 takipçi
 • aboneliği iptal et
 • moderatörler
  systemfailed

 • bu bölüm #olaylar bölümünün alt bölümüdür.
 • puiv kuralları ve avrupa insan hakları bildirgesi geçerlidir.