24

sınava girecekler için,dikkat!

merhaba arkadaşlar kanalıma hoş geldiniz,bugün ösym sınavları hakkında nacizane fikirlerimden bahsedeceğim :d

gönül isterdi ki "girin ulan hepiniz istediğiniz fakülteye" diyebileyim ama bugünkü ülke şartlarında ne yazık ki böyle bir imkanımız yok.ben de dedim ki ilk senemde istediğim yeri kazanmama rağmen kendimi denemek için defalarca sınava girmiş biri olarak bu konuyu gayet güzel açıklarım.

öncelikle 15 günden daha kısa bir süre kaldı,çoğunuz çalışmaları bitirdiniz.bu kısa süreçte en iyisi için ne yapabiliriz?
1)her gün sınav saatinde deneme çözün ve mümkünse ösym kalem ve silgisiyle olsun.
2)genel tekrarlarınızı yapın,eksik olduğunuz yerleri hızlıca gözden geçirin.
3)tüm denemelerinizdeki yanlışları tekrar kontrol edin.
4)moral-motivasyonunuzu asla düşürmeyin.sene boyunca çalıştınız,son 15 gün stres yaptınız diye boşa gitmesin :)
5)olabildiğince içsel düşünmeyin,bu sizi karamsarlığa sürükler,stres yaparsınız.
6)bu süreçte kafanızı çok fazla dağıtacak aktivitelerden de uzak durun.

ve ne kadar klişe olsa da hiçbir şey hayatın sonu değil,bu sene olmadı diyelim(ki inşallah olur) mezuna da kalabilirsiniz ve emin olun kalan arkadaşlarım da çok iyi dereceler yaptı. bunları geçtim siz,siz olduğunuz için zaten değerlisiniz.bu sınavlar sadece ufak tefek ölçütler.

her türlü engeli aşabilecek güçtesiniz,yeter ki isteyin...
 • 2
  aydakigunes 11 ay önce
  senin tıp bitirdiğini öğrendikten sonra ne zaman adını görsem saygıyla eğiliyorum
  2
  binaenaleyh 11 ay önce ~ 11 ay önce
  bazen ben de düşününce bittiğine hayret ediyorum :)
  1
  aydakigunes 11 ay önce
  ayrıca doktorumsun, az yardımın dokunmadı
  nereye atanırsan oraya taşınacağım
  0
  binaenaleyh 11 ay önce
  resmen mezun olup atanmam biraz sürebilir sanki :)
  1
  ghostrider 11 ay önce
  sırtımda taşıyıp atarım sıkıntı yok. doktor masrafından kurtulalım.
  0
  binaenaleyh 11 ay önce
  kişiye özel muayene diyorsun :)
  0
  ghostrider 11 ay önce
  e tabi şimdi puive özel %100 indirim isterin.
  1
  binaenaleyh 11 ay önce
  açıkçası bedava istememen gözlerimi yaşarttı :d
  1
  ghostrider 11 ay önce
  tabi puvocum yoksa o aşı paralarını nereden çıkartacan. 3 5 bişeyler ateşleriz. hadi yine iyisin.
  0
  binaenaleyh 11 ay önce
  allah razı olsun ne diyeyim ki :d
 • 0
  trakyalikuala 11 ay önce
  merhaba arkadaşlar,kanalıma hoşgeldiniz.bugün yine alçakgönüllülük yapıp tıp okuduğumu söylemeden size birkaç şey önereceğim :)
  1
  binaenaleyh 11 ay önce
  tamam da bunun alçakgönüllülükle ne alakası var? :)
  1
  trakyalikuala 11 ay önce
  şaka yapıyorum seviyorum seni binaen :)
 • 1
  plumerion 11 ay önce
  sınavdan sonra beni bir daha göremeyebilirsiniz arkadaşlar. mezuna kaldım ve hiç çalışmadım son günlerimi yasıyor bile olabilirim (=
  1
  binaenaleyh 11 ay önce
  o zaman bu şarkı benden sana gelsin :)yks
  0
  plumerion 11 ay önce ~ 11 ay önce
  teşekkür ederim puvolin ancak ne yazık ki ciddiyim. bu hayat gerçekten yaşamak için hiç de uygun değilmiş. 19 yıldır sınav, okul diye yemediğim dayak, hakaret kalmadı. yıllardır gerçekten yıllardır stresten zar zor nefes alıyorum daha 18 yaşında saç maç kalmadı stresten. yıllardır he rsabah yeni bir güne başladığım için üzüldüm,geceleri ise geleceğimin ne kadar karanlık olduğunu düsünmekten uyuyamadım. bıktım artık buna daha fazla katlanmak istemiyorum yaşamak ızdırap. bu sınavların hepsine de lanet olsun.
  0
  binaenaleyh 11 ay önce ~ 11 ay önce
  şaka yapıyorsun sanıyordum,gerçekten yapabileceğim bir şey varsa lütfen söyle.ayrıca senin gibi sanatçı ruhlu bir insana yakışmıyor pes etmek.
  0
  plumerion 11 ay önce ~ 11 ay önce
  puvom kim ne yapabilir ki? bütün hedeflerim, hayallerim, çabalarım hepsinden uzaklaşıyorum yavas yavaş. ailem sınav sonucuna göre bir kader belirlemeye zorladılar.

  sınav kötü geçerse ayıptır söylemesi "siktir olur gidersin bu evden" dediler. evet...çalışmadığım için de kötü geçecek. yani sanırım her şey bitiyor artık. geçen sene de sınav sonucu kötüydü ve evde neredeyse kan çıkıyordu, aylarca da köpek muamelesi gördüm. tam su anda bile zarzor nefes alıyorum, yaşama isteğim olmadığı için sevdiğim şeyler bile mutlu edemiyor beni.

  vahşet dolu günler beni bekliyor puvocum ve kimse de bana bu konuda yardım edemez ne yazık ki.
  0
  plumerion 11 ay önce ~ 11 ay önce
  kesinlikle pes etmiyorum, sonuna kadar savaşmak için varım. ancak bildigim bir şey daha var ki o da şudur; "en yüce savaşçılar bile savaşta ölebiliyor." savaşarak ölüyorlar en azından. ben o kadar büyük biri de olmayabilirim ancak dünyaya boyun eğmemeye çaliştım, ailem yıllarca bana bu hayatı zehir de etse ben fikirlerim ve hayallerim için savaştım. boyun eğerek bunlardan vazgeçmedim, sürüye katılmadım.

  savaştım dostum... savaşarak öleceğim muhtemelen.
  0
  binaenaleyh 11 ay önce
  hayırlısı olsun diyelim o zaman
  1
  thebrainitself 11 ay önce
  sevgili dostum, kısa ve öz bir sey soylemek isterim sana.

  19 yasina kadar yasadiysan bir 19 sene daha yasayabilirsin. yeterki iste.

  ben de gectigin yollardan gectim. su an 26 yasima basmaya cok yakinim. ne bir is sahibiyim ne de bir yerlerde birikmis param var. universiteyi birakali 2 sene oluyor. su an ne yapiyorum peki? beni ne mutlu edecekse onu. yaziyorum ciziyorum soyluyorum konusuyorum dinliyorum geziyorum vesaire. bunlari yapacak maddiyati da kendi cabalarimla yaratiyorum. ınsan ne isterse onu oluyor. kimse seni olmak istemedigin biri ya da birsey yapamaz. oldu sanirlar belki ama asla olmaz. bir gun mutlaka yine kendin olursun. yasamayi sevmelisin. mucadeleyi sevmelisin. savasmak varolmaktir dostum. bunu sakın unutma.

  guzelliklerle dolu bir hayatin olmasi dilegiyle..
  0
  plumerion 11 ay önce
  çok teşekkür ediyorum hocam, aynı dilekleri sizin için ve hepimiz için diliyorum.
  1
  bilmekdemibilmek 11 ay önce
  kendimi bildim bileli sınava girip çıkıyorum.lisede hayatımın en boş 4 senesini geçirdim.hayattan haz almayı unuttum. sadece kendime ne katabildiysem onlar var arkadaşlarım,yaşımın getirdiği sorgulama vs.
  onun haricinde gerçek hayattan baya uzaktı,bazen afallıyorum bu dünyada.neyse ki bitti.
  bu zamana kadar hep beklentiler doğrusunda kendime hayaller belirledim,yeni fark ediyorum ama bu hayatta başka türlü de yaşanabilir.

  sürekli şu sözü duyarız."ben senin için.. yaptım"fedakarlıklar hikayeleri..
  farkında değiller kendileri icin yaptıklarının.ebeveynlerin bir yerde amaç problemleri oluyor oraya da bizi alıyorlar.
  biz de güven ve sevgi görüyoruz ve seviniyoruz doğal olarak..aslında özgürlüğümüz gercek hayallerimiz ellerimizden alınıyor.
  genele vurmamak lazım tabi ama benim genel olarak gözlemlediğim ve çoğu arkadaşımın sorunu.

  çok uzattım galiba ama şu asıl kastettiğim nokta kimseye borçlu değiliz,biri birine yardım ediyorsa kendisi içindir.hiçkimse bunu dayatarak kimseyi bir kafese koyamaz ya da isteklerini dayatamaz.kendime yeni yeni telkin ettiğim bir cümle "sen bir bireysin ve kendin için yaşamayı öğrenmelisin"
  yaklaşık 10 gün kaldı sınava değerlendirebildiğim kadar değerlendiririm, değerlendiremezsem eyvallahımı söyler giderim.kimseye borclu değilim,kimseye göre de hayatımı şekillendiremem.hayat var,nefes var,dünya da insanlar öldürülüyor boş yere.bir kariyere bazen bu kadar anlam yüklemek çok saçma geliyor bana hatta şu yaşımda hala ne sevdiğimi anlamamış biri olarak kuracağım kariyerin ben..
  0
  plumerion 11 ay önce ~ 11 ay önce
  cok haklısın hocam√ ancak bazen iş psikolojik veya fiziksel şiddete, tehditlere kadar ilerleyebiliyor. eğer ki gidecek hiçbir yerin de yoksa daha da zor durumda kalabiliyorsun. yine de ölümden dahi korkmuyorsak bu da bizi engelleyemez ve son olarak da kaçıp kendimizi öldurecek değiliz, öleceksek savaşarak öleceğiz!
 • 1
  monteyn 11 ay önce
  test kitabı belki olmaz ama yaprak test deneme vesaireleri atacak olduğunuz zaman geri dönüşümlere atın nolur, tavsiye değil ama vatandaşlık görevimdi, hatırlatayım.
  0
  binaenaleyh 11 ay önce
  çok haklısın
 • 5
  magic 11 ay önce ~ 11 ay önce
  bu adama kulak verin, türkiye'nin en iyi fakültelerinden birinde okuyor benden söylemesi. ben de şöyle nacizane birkaç ekleme yapabilirim:
  7)netler son haftalar düşebilir, kesinlikle bu sizin gerçek başarınız değildir, asıl sınavda o baskıyla vaktiniz olduğu sürece defalarca tekrar edeceksiniz, hızlıca çözülmüş bir denemeyi başarınızda baz almayın.
  8)sınav ortamı zannettiğiniz gibi hapishane gibi bir yer değil, hatta o gözetmenler de sürekli sınava girmiyor, amatörlükler yapabiliyorlar, yani sınav salonuna gidince kendinizi kağıttan başka bir yere bakmayacağım diye şartlayıp boyun fıtığı olmayın, tabi bu şekilde kendinizi baskılamanın ekstra stres yaratacağını da bilin. sınavda abartılmayacak şekilde gerinmeniz vs. bi şey etkilemez, rahat olun. bokunu da çıkarmayın.
  9)dediğim gibi gözetmenler profesyonel olmayabilir, siz sınav kurallarını baştan bilin. mesela bizde açık uçlu soruları soldan mı sağdan mı yazacaz bilememiştik, hocalar sağdan dedi, ama yine de okulun sorumlu gözetmeni gibi bi şey oluyor, ona sordular, soldan yazacağımızı öğrendik. haybiye üç soru gidiyordu az daha.
  10)havalar sıcak, sular soğuk, suyu masaya koyarsanız altı terleme yapar, kağıdı nemlendirebilir. makine gene okur ama gereksiz paniğe kapılırsınız, o yüzden suyumuzu masaya koymuyoruz, sıramıza koyuyoruz.
  11)olmaz ama, diyelim saat, klima vs bozuk ya da masanın ayağı sallanıyor, veya dışardan ses geliyor. aha sınav gitti demiyoruz, ben çalıştım, başarım fiziki etmenlere bağlı değil şeklinde motivasyon sağlayıp devam ediyoruz.

  ve evet hiçbir şey dünyanın sonu değil, sınava girmeden kendinizi hedefinizin en alt basamaklarındaki yerlerden birine bile gitseniz mutlu olacağınıza, ama çalışmanızın ve zekanızın hedefinizin üst basamaklarına da rahatça yeteceğine şartlayın.
  edit: aşağıdaki bazı arkadaşlardan gördüğüm için editleme ihtiyacı hissettim. sınava iki hafta kalmış çözme sisteminizi burada yazanlarla değiştirmeyin, nasıl alıştıysanız öyle çözün, en başta en kolayları çözmek vs bunlar kişinin bileceği iş
  2
  binaenaleyh 11 ay önce
  bu adama da kulak verin,kendisi de türkiye'nin en iyi fakültelerinden birinde okuyor :)
  1
  magic 11 ay önce
  inception
 • 0
  kocakafaaa 11 ay önce
  girmesinler.
 • 0
  tmhcr 11 ay önce
  okuyun oğlum okuyunda adam olun
 • 0
  charlottehornets 11 ay önce
  eğer tüm yıl çalışmadığınız
  su şeker işe yaramıcak
  bnede en iyi tavsiye adam gibi çalışin yumurta kapı duurmları fayda etmz
 • 0
  meqt 11 ay önce
  cok da ciddiye almayin
 • 0
  mrtakr45 11 ay önce
  bu müfredala zor sinava gircek arkadaslarin
  2
  binaenaleyh 11 ay önce
  aslinda mufredat eskiye gore cok daha hafif. ıntegralde hacim,matris determinant,carpim sembolu,islem... bircok konu kalkmis. bizim zamanimizda daha kapsamli ve sayisaldi sorular.
 • 0
  rbkn 11 ay önce
  dünyanın sonu değil arkadaşlar sizden daha kıymetlide değil rahat olun ben 23 yaşında başladım üniversiteye ama istediğim bölümdeyim en azından.. unutmayin sizden daha değerli hiç bisey yokkkk
  0
  binaenaleyh 11 ay önce
  dedigim gibi mezuna kalip cok iyi bolumler kazanan arkadaslarim da var.
  0
  rbkn 11 ay önce
  öyle tabi ki 2 üniversiteyi yarıda bıraktım ben ikiside iyi bölümlerdi ama içime sinmedi istemediğim biseyi de okumak istemedim pişman da değiliim 😎
 • 0
  mert_kartal 11 ay önce
  önce kolayların hepsini bütün kitapçığı, sonra zorları en sona en zorları yapın. böyle üç turla çözün. süre olarak en iyisi bu oluyor. fazlaca denendi onaylandı.
  1
  binaenaleyh 11 ay önce
  aynen bahsettigim turlama taktigi bu iste.
 • 0
  irebiye 11 ay önce
  kararsız olduğunuz şıkta o piti piti yapın
 • 0
  beyza_nuurr 11 ay önce
  sallayin gitsin
  0
  anl49 11 ay önce
  sen öyle mi yaptın 😁
  0
  binaenaleyh 11 ay önce
  ınsanlar emek veriyor sinav icin. kimsenin sallayacagini sanmiyorum.
  0
  beyza_nuurr 11 ay önce
  allah emeklerinin karşılığını versin.
 • 0
  drdarwin 11 ay önce
  şu ana kadarki hayatınızın en önemli sınavı olabilir ama bundan sonraki en boş sınavı olacak sınava rahat girin çıkın gerisini sonra düşünmek için bolca vaktiniz olacak. en saçma şey bile olsa istediğiniz ve mutlu olduğunuz şeyi yapın. bu tüm zenginliklerden daha değerli bir şey..
  1
  binaenaleyh 11 ay önce
  cok haklisin
 • 0
  isaaa1453 11 ay önce
  ne olursa olsun hayatin sonu degil ...
 • 0
  hatipa 11 ay önce
  çalışın. (pardon bu fazla yaratıcı, özgün bir yorum oldu. ama evet çalışın!!!)
 • 1
  gaddarus 11 ay önce ~ 11 ay önce
  dedemin bir sözü vardır; yaz yaz oku, oku oku yaz evlat. der hep
  1
  binaenaleyh 11 ay önce
  dedelerimiz hep okuyun derdi haklisin
 • 0
  aydakigunes 10 ay önce
  bu başlığa 2 sene sonra tekrar göz gezdireceğim.
  0
  binaenaleyh 10 ay önce
  sen sınava gireceğin sene sana özel bir tavsiye yazısı hazırlarım merak etme
  0
  aydakigunes 10 ay önce
  iyiki varsın eheh.
 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..

  1876 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  gaddarus
  hellomyfriend
  darkier
  polinezyali
  caytiryakisi
  plumerion

 • bu bölüm #karışık bölümünün alt bölümüdür.

 • bölüm kuralları

  • bölümü takip etmeyi unutmayınız..!
  • konu dışında paylaşım yapmak yasaktır..
  • reklam amaçlı paylaşım yapmak yasaktır..
  • bölüm ile alakasız paylaşım yapmayınız..
  • başlıklarınızı her zaman ilgili bölüme açınız..
  • +18 başlıkları +18 içeriği işaretleyerek paylaşınız..
  • kurallara ısrarla uymayıp tekrar eden yazarlar bölümden engellenecektir..
  • başlıklarda ve yorumlarda herhangi bir kişinin ailesine hakaret,küfür ve rencide edici içerikler kesinlikle yasaktır..
  • şahsınıza yapılan küfür-hakaret  gibi içerikleri puiv moderatörlerine bildiriniz..
26. @hedap | evlilik