3

mirası kahkaha olan tiyatrocu

nejat uygur

türk tiyatrosunun usta ismi nejat uygur, 10 ağustos 1927 tarihinde kilis'te subay bir baba ve öğretmen bir annenin ortanca çocuğu olarak dünyaya geldi. henüz ilkokul yıllarında tiyatroya ilgi duyan sanatçıdaki yeteneği ilk olarak geleneksel türk tiyatrosunun son temsilcisi olarak bilinen ismail dümbüllü keşfetti. 1938 yılında tiyatroya adım atan uygur, ilk eğitimini ailesinin tayinleri sebebiyle anadolu'nun çeşitli okullarında aldı.


usta sanatçı, çanakkale, istanbul sarıyer ve manisa'da ortaöğretimi tamamladıktan sonra güzel sanatlar akademisi'nin heykel bölümü'ne girdi, fakat bitirmeden okuldan ayrıldı. uzun yıllar oyunculuğuyla türk izleyicisinin beğenisini kazanmayı başaran uygur, sarıyer halkevi'nin tiyatro bölümündeki avni dilligil tiyatrosu'nda da kısa bir süre amatör olarak oyunculuk yaptı.

daha sonra spora duyduğu ilgiden dolayı 1943 yılında yine sarıyer halkevi'nde başladığı boksla beraber, atletizm, su topu ve at biniciliği alanlarında da başarılar kazandı.


profesyonel tiyatroya 1949'da başladı

tiyatroya profesyonel anlamda 1949 yılında "nejat uygur tiyatrosu" ile başlayan uygur, kendisi gibi tiyatrocu olan necla uygur ile 1952 yılında evlendi. sanatçının ahmet, kemal, behzat, ikiz kardeşler süheyl ve süha olmak üzere 5 çocuğu dünyaya geldi.

oğullarından süheyl ve behzat uygur babalarının yolundan giderek tiyatro sanatçısı oldu. süha uygur ise halen şehir tiyatroları genel sanat yönetmenliği görevini sürdürmektedir.


50'den fazla ödül aldı

uygur, başta altın kelebek tv yıldızları yarışması kapsamındaki "tiyatroya destek yılı özel ödülü", kemal sunal kültür sanat ödülü kapsamında "en iyi tiyatrocu", 22. avni dilligil tiyatro ödülleri'nde "belkıs dilligil onur ödülü" olmak üzere 50'yi aşkın ödülün sahibi oldu.

uygur, 2007 senesinde beyin damarlarında oluşan tıkanıklık sebebiyle kısmi felç geçirdi. 18 kasım 2013'te solunum yetmezliği sebebiyle, 86 yaşında vefat eden nejat uygur zincirlikuyu mezarlığı'na defnedildi.

kaynak:www.ntv.com.tr/.../mirasi-kahkaha-olan-tiyatrocu-nejat-uygur,861jX8l8TUKhJJUEkbhIZg
 • 1
  sawyer09 11 ay önce
  zamsalak oyunuyla cocukluk kahkahalarimin temelini atan koca yurekli buyuk ustad. saygiyla aniyorum..
  1
  aynendiyerekyasamak 11 ay önce
  değil mi ne güzel göndermeleri vardı üslubu çok güzeldi
 • 0
  emoshgs 11 ay önce
  pek gülemiyoruz ama hayatta adam aşırı iyiymiş
 • tanım

  doğru bilgiye hızlı ulaşma amaçlı her şeyin tanımlandığı bölüm.

  139 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  champ
  kalcasever
  canki
  8bit

 • bu bölüm #kültür-sanat bölümünün alt bölümüdür.

 • tanım bölümü kuralları

  - bu bölüme google'dan insanlar bilgiye ulaşma amaçlı gelecekler. o sebeple kesinlikle doğru bilgi yazmak zorunludur.

  - türkçe imla kurallarına olabildiğince dikkat etmeliyiz

  - içeriklerde laf kalabalığına gerek yok. 

  - tanımlar gerektiğinde video ve resim ile desteklenmeli.

  - goygoy başlıklarının yeri burası değil.


26. @msaid08 | kitap