6
6 aralık 2017 torba yasası ile yasalaşan maddeler
nakit paraya sıkışan hükümetin vatandaştan kaynak toplamak için hazırladığı torba yasa cumhurbaşkanı tayyip erdoğan tarafından onaylanarak yürürlüğe girdi. 28 milyar liralık ek gelir büyüklüğüne sahip 124 maddelik torba yasa nedeniyle yediden yetmişe milyonlarca vatandaşa adeta vergi yağacak. yeni yasayla birlikte yılda iki taksitte alınan motorlu taşıtlar vergisi (mtv) önümüzdeki yıldan itibaren yüzde 15 ila yüzde 50 oranında zamlı ödenecek. yeni yılda yeni taşıt alan vatandaşların vergi yükü ise daha ağır olacak.

sözcü'den erdoğan süzer'in haberine göre yasayla birlikte, ucuz olduğu için özellikle dar gelirli tiryakilerin tercih ettiği sarmalık tütünün fiyat avantajı büyük ölçüde yok olacak. düzenleme nedeniyle, sarmalık tütünden elde edilen sigaralara yaklaşık yüzde 100'e varan oranlarda zam gelecek.

bugüne kadar sarmalık tütünün boş makaronlara yerleştirilmesiyle 2.5 ila 3 liraya mal edilen 1 paket sigara vergiler dahil 5 lira ve üzerine çıkacak. fiyat artışı nedeniyle türkiye'nin yeniden kaçak sigara cennetine dönüşmesinden endişe ediliyor.

internete yüzde 50 zam

düzenlemeyle gsm, ev telefonu ve internet üzerinden alınan özel iletişim vergisi yüzde 7.5'te eşitlendi. gsm ve ev telefonu vergileri düşürülürken internet üzerinden alınan vergiler yüzde 5'ten yüzde 50 artırılarak yüzde 7.5'e yükseltildi. akıllı telefonların artmasıyla internet kullanımı yoğunlaştığı için cep telefonu faturaları yükselmeye başlayacak.

ev kiraları zamlanacak

evini kiraya veren ev sahiplerinin ödeyeceği gelir vergisi artacak. bugüne kadar giderlerinin yüzde 25'ini vergiden düşen ev sahipleri artık sadece yüzde 15'ini gider olarak gösterebilecek. dolayısıyla ev sahipleri maliye'ye daha fazla vergi ödeyeceği için bu gideri kiracılara yansıtacağı, ev kiralarının zamlanabileceği belirtiliyor.

limonataya, gazoza yüzde 10 ötv

özel tüketim vergisi'nin (ötv) kapsamı iyice genişledi. sade gazozlar, meyveli gazozlar, limonatalar, nektarlar, alkolsüz biralar, enerji içecekleri, soğuk çay ve meyveli içeceklerden yüzde 10 ötv alınacak. bu içeceklerde zam kaçınılmaz olacak.

tüketiciyi kandırana hafif ceza

torba yasayla tüketicileri kandıran, dolandıran, tüketici haklarını ihlal eden kişi ve şirketlere uygulanan cezalarda da indirime gidildi. ayrıca tüketici cezaları için de uzlaşma yolu açıldı.

107 bin lojman satılacak

torba yasayla memurun yıllardır kullandığı lojmanlar hızla satışa çıkarılacak. asker ve emniyet mensuplarının kullandığı lojmanlar dışında kalan yaklaşık 107 bin lojman, önceliği içinde oturanlara olmak üzere satılacak.

meralar talana açıldı

torba yasayla meralar talana açılacak. endüstri bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri, osb'ler ve serbest bölgeler artık meralarda kurulabilecek, üstelik 20 yıllık ot parası da alınmayacak.

yasayla ayrıca tki'nin kiraya verdiği kömür ocakları satılacak, engelli, gazi ve şehit yakınlarının vergisiz otomobili 200 bin lirayla sınırlanacak, telekomünikasyon şirketlerinin 5 milyar liraya varan borçları affa girecek.

haber.sol.org.tr/.../erdogan-torba-yasayi-onayladi-vatandasin-cebinden-28-milyar-cikacak-219868
 • 0
  yavuzsultanmehmet 11 gün önce
  sağlam geçirmişler helal olsun, kudüs meselesi sağolsun kimse konuşmadı.


 • haberler

  haberlerin paylaşıldığı bölüm.

  88 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  sadurra

  canki
 • yapılabiliteler:


  - haber linkleri paylaşılabilir.

  - haber videoları, fotoğrafları paylaşılabilir.

  - haber yazıları paylaşılabilir.

  - yazarlar video ve fotoğraf destekli olarak kendi haberlerini paylaşabilirler.

  paylaşım yapılırken dikkat edilmesi gerekenler:

  - tarih vermekten çekinmeyin.

  - abartıya kaçmayan, açıklayıcı başlıklar kullanın. 

  - link paylaşımına ''yorum'' eklemek istediğinizde başlığa önce haberin ne olduğunu yazıp eğer yorumunuz kısaysa yorumunuzu parantez içerisinde belirtmeniz çok çok rica olunur. 

  örnek: kızılay avm'de şüpheli paket panik yarattı (nereye gidiyor lan bu ülke?) 

  yani başlığa ''ülke nereye gidiyor beyler?'' şeklinde sadece yorumunuzu yazmayın. gireceğimiz link'in ne olduğunu bilelim biz. 

  - ''ya kardeşim ben bir haber okudum, valla içim çok dolu, ben şuraya sayfalarca yardırmak istiyorum'' diyorsanız haberi ''yazı'' formatında paylaşın ve lütfen başlığınız haberin ''ne olduğunu'' söylesin. yazıda ise önce kaynağı belirtip ardından yorumunuza geçin.

  örnek:

  başlık: ''kızılay avm'de şüpheli paket panik yarattı''

  yazının ilk cümlesi: (kaynak) abuksabukhaber.com/haberler/ankara/avm/bomba

  yazının devamı: ya ben bu ülkeyi anlayamıyorum kardeşim...

  bunu neden istiyorum? çünkü bu bölüme giren kişinin ilk amacı ''haber'' okumak. o yüzden önce haberi okuyup sonra sizin yorumunuzu görmeli.


  - link'i paylaşıp içeriği ekledikten sonra sanki içeriği ekleyen siz değilmişsiniz gibi paylaşıma girip yorum yapmak da bir seçeneğiniz, siz bilirsiniz.


  uyarı: bölümle alakasız ve reklam kokan içerikler silinecektir. 
popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...