-2
ama benim kalbim temiz diyenler gelsin

hepimizin yakınlarında vardır böyle insanlar. Namaz kılmazlar, ramazanda oruç tutmazlar, açıp iki sayfa Kuran okumazlar. Ama müslümandırlar elhamdülillah...

Bu insanlara neden ibadet etmedikleri sorulduğunda genellikle "kalbim temiz" cevabını verirler.

iyi de kardeşim kalp güzelliğiyle olmuyor bu işler. Eylem gerek eylem...

Diyelim ki büyük bir ziyafete davetlisiniz. Sofrada bütün et çeşitleri, ülkenin her yöresinden enfes yemekler, tatlılar var. Siz de temiz bir kalp ile oturdunuz sofraya. Ellerinizi ve hiçbir uzvunuzu kullanmadan yemek yiyebilir misiniz. Sadece kalp temizliğiyle ?

işte bunun gibi de Allah ın vereceği ödülleri kazanmak için eylem gereklidir. O eylemler de ibadetlerimizdir.

Yine bu insanların diğer bir bahanesi "ama ben hiçbir şey yapmıyorum ki. tamam namaz filan kılmıyorum da kötülük de yapmıyorum"

Zaten hiçbir şey yapmadığın için kaybedeceksin birader.

Araba yolculuğuna çıktığını farzedelim. Bu yolculukta sağa dönmen gerekirse, direksiyonu sağa çevirirsin, trafik levhalarında hız sınırı yazıyorsa hızını düşürürsün vs.. Ama yok ben hiçbir şey yapmadan direksiyonu tutarım diyosan sonun belli kardeş. ilk engele çarpıp ölürsün.

Bunun gibi de, hayatımızda içkiyle karşılaşınca yolumuzu değiştiririz, zina olasılığı varsa yüzümüzü çeviririz, ramazan gelince oruç tutar, vakit namazlarını eda ederiz.

Allah hepimize hidayet nasip etsin 

 • 0
  lethe 1 yıl önce
  "Diyelim ki büyük bir ziyafete davetlisiniz. Sofrada bütün et çeşitleri, ülkenin her yöresinden enfes yemekler, tatlılar var. Siz de temiz bir kalp ile oturdunuz sofraya. Ellerinizi ve hiçbir uzvunuzu kullanmadan yemek yiyebilir misiniz. Sadece kalp temizliğiyle ?"
  Konuyu buraya nasıl bağladın bilmiyorum ama yazılarınla iyi eğleniyorum puiv'in Cübbeli Ahmet Hoca'sı hayırlı olsun.
  0
  heisenberg12 1 yıl önce
  Nasıl ki eylem yapmadan karnını bile doyuramayacaksan eylem yapmadan cenneti de bekleyemezsin. Gayet basit
  0
  lethe 1 yıl önce
  Hocam şimdi şöyle açıklayayım basitçe:

  Yaşamak için yemek yiyoruz ama yaşamak için cennete gitmiyoruz. Yemek yemek içgüdüsel bir şey yani. Uyumak gibi. Bak ben de bir örnek vereyim; eylem yapmadan uyuyabilirsin eylem yamadan cenneti de beklersin. Konuyu çok alakasız yere bağlamışsın diyorum. Kalbi temiz adam muhtemelen direksiyonu sabit tuttuğundan değil iyilik yaptığı için kalbim temiz diyordur. Sen öyle örnekler vermişsin ki cennete gitmenin tek yolu namazdan geçiyor. İtiraz edeceğin açık ama kimse bilemez. Onu söyleyeyim de. Ben daha önce cennete gidip gelmiş biriyle sohbet etmedim, seni bilmiyorum. Burada alakasız örnekler vererek kesinmiş gibi insanların içine kurt düşürmeye gerek yok. Basitçe teşvik edeceksen et. O adam canı istese namaz kılar zaten, o da demiyor ki kalbi kötü olanlar kılıyor benim kalbim temiz gerek yok diye. Onlar gerizekalı mı afedersin. En azından kalbim temiz diyor, kötülüğüm yoktur kimseye diyor herif, hiç olmadı kötü değilim diye kurtarırım diyor. Olduğu gibi anlayıp yazma.

  "Ama müslümandırlar elhamdülillah... " herkes kendine yaşıyor kardeşim. Kimseyi böyle bir konuda değerlendirmeye hakkın yok senin. Kendi içinde ne düşünüyorsan düşün. Bu yazdığın hakaret.

  Başlık "ama benim kalbim temiz diyenler gelsin"
  Yazı "hepimizin yakınlarında vardır böyle insanlar.", "Bu insanlara neden ibadet etmedikleri sorulduğunda genellikle "kalbim temiz" cevabını verirler. "
  Başlığın hitap ettiğiyle yazının hitap ettiği kesim farklı bir kere. Senin amacın belli.
 • 0
  quera 1 yıl önce
  Belliki kendini çok bilgili biri zannediyorsun kardeşim fakat bi şey bildiğin yok sonuna kadar oku.. Şimdi verdiğin örneklerle konu arasında bi bağlantı yok ama bende bu kalbim temiz olayını fazla kayde almıyorum şimdi olay şudur öncelikle Allah bizi ancak ona ibadet edelim diye yaratmıştır, insanların ibadet şekilleri de farklı olabilir buna saygı duyarım fakat kalbim temiz ibadet etmiyorum ama kimseye kötülüğüm yok olayı tamamen saçmalıktır böyle düşünen bi insan açıkca ibadet etmeye eriniyor ya da kültürel çevresi buna izin vermiyor en önemliside bi şey bilmiyordur, şimdi ne alaka diyeceksiniz başta dedim Allah bizleri ve cinleri ona ibadet edelim diye yarattı yani öncelikle senin Allah'a olan ilişkini güçlendirmen Lazım zaten amaç bu, bunun için buradayız zaten Allahla ilişkin iyiyse diğer insanlara iyi olmak zorundasın çünkü olmazsan zaten Allahla iyi değilsindirki, kalp temizliği olduğunu var sayan insan Allaha neden ibadet etmesin? Eğer kalbin temizse etmek zorundasın çünkü seni yaratana minnetini saygısını göstermeyen sorumluluğunu yerine getirmeyen insanın kalbi nasıl temiz olur? Telefondan yazıyorum umarım anlatabilmiştirim kendimi.


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...