3
gerçek tevazu
bir adamcağız, kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir inek alır. neden sonra, yaptıklarından pişman olur ve hiç olmazsa iyi birşey yapmış olmak için bunu hacı bektaş veli ‘nin dergahına kurban olarak bağışlamak ister. o zamanlar dergâhlar aynı zamanda aşevi işlevi görüyordu. durumu hacı bektaş veli ‘ye anlatır ve hacı bektaş veli helal değildir diye bu kurbanı geri çevirir. bunun üzerine adam mevlevi dergahına gider ve ayni durumu mevlana ‘ya anlatır. mevlana ise bu hediyeyi kabul eder. adam aynı şeyi hacı bektaş veli’ye de anlattığını ama onun bunu kabul etmemiş olduğunu söyler ve mevlana’ya bunun sebebini sorar. mevlana söyle der:

— biz bir karga isek haci bektaş veli bir şahin gibidir. öyle her leşe konmaz. o yüzden senin bu hediyeni biz kabul ederiz ama o kabul etmeyebilir.

adam üşenmez kalkar haci bektaş dergâhı’na gider ve hacı bektaş veli’ye, mevlana’nın kurbanı kabul ettiğini söyleyip bunun sebebini bir de haci bektaş veli’ye sorar. hacı bektaş da söyle der:

— bizim gönlümüz bir su birikintisi ise mevlana’nın gönlü okyanus gibidir. bu yüzden, bir damlayla bizim gönlümüz kirlenebilir ama onun engin gönlü kirlenmez. bu sebepten dolayı o senin hediyeni kabul etmiştir.
 • 1
  oxygen 1 yıl önce
  adamlar egolarını yerin dibine gömmüşler yok böyle bir tevazu aga
 • 0
  gaddarus 1 yıl önce
  böyle insanlar kalmadı artık


 • menkıbe

  Din büyüklerinin veya tarihe geçmiş ünlü kimselerin yaşamları ve olağanüstü davranışlarıyla ilgili hikâyeler Olağanüstü olaylarla ilgili anlatılar

  13 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  keyiftuccari

 • gerçeklik ve dogruluk vaadetmiyoruz.

  abone olmayı unutmayın


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...