havacılık tarihinin en inanılmaz hayatta kalma öyküsü.

  8
  sjense 9.9.2019 18:53
  15 ocak 2009 tarihinde içinde bulunan 150 yolcu ve 5 mürettebatla havalanan us airways uçağı, kalkıştan kısa bir süre sonra motorlarına kuş çarpması sebebiyle kaptan chesley sullenberger sayesinde hudson nehrine indirilmişti.


  chesley sullenberger (sully);


  https://i.hizliresim.com/Z5pD9A.png
  öncelikle olay nasıl meydana gelmişti?


  ● uçak, us airways' a ait a320 tipi bir yolcu uçağıdır. uçak içinde 155 kişi bulunmaktadır.

  ● uçak havalandıktan 4-5 dakika sonra, 16a sırasında oturan
  yolcunun verdiği ifadeye göre bir "bang" sesi duyulmuştur.
  sesin hemen ardından kabin içine hafif bir duman ve koku yayılmıştır.

  ● sol tarafta oturan tüm yolcular sağ taraftaki diğer motorun durumunu birbirlerine sormuşlardır.


  ● uçak oldukça geniş bir daire çizerek, irtifasını kaybetmeye başlamıştır.

  ● oldukça kontrollü ve sakin bir dönüş yapan uçakta panik yaşanmamıştır.

  ● cam kenarındaki yolcular, uçağın düşmek yerine, acil iniş yapar pozisyonda, dengeli ve oldukça yavaş bir hızla manhattan üzerine doğru alçaldığını görürler.

  ● bu sırada yüksek bina yapısının acil inişe uygun olmadığını bilen bazı yolcular, uçağın nehire iniş yapacağını hissederler.

  ● pilot, "please brace for impact" kabin anonsu yapar.. (lütfen çarpma için hazırlıklı olun)


  https://i.hizliresim.com/Z5pD3Z.png  ● uçak, manhattan ve new jersey'i birbirinden ayıran hudson nehrine oldukça düzgün bir iniş yapar. hatta o kadar düzgün iner ki, uçak bir süre su üzerinde kayarak durabilir.

  ● çarpmadan saniyeler önce, sağ orta taraftaki acil çıkış kapısının önünde oturan yolcular, sol tarafı ve diğer acil çıkış kapılarına yakın yolcuları, "uçak durunca kapıları açacağız" şeklinde uyarır.

  ● uçak ve motorlar durduğu anda kapı önündeki yolcular sağ ve sol kanatlara yolcuları yönlendirmeye çalışırlar.

  ● uçakta panik yoktur, fakat uçağın batacağına dair korku duyarlar.

  ● uçağın suya değmesinden yaklaşık 15-20 dk sonra, 4 adet sahil güvenlik botu, çekici ve helikopterler kurtarma operasyonunu başarıyla tamamlarlar.  https://i.hizliresim.com/XbNv6R.png  ● kazanın ardından yaşanan en büyük korku, insanların suda kalmaları olmuştur. zira yılın en soğuk günlerini yaşayan new york' un ve hudson nehri' nin soğuk sularının, insanı 1-2 dakika içinde hipotermi' ye sokabilme ihtimali oldukça yüksektir.

  ● sonuçta pilot abimiz, kendi de dahil (ki uçaktan herkes tahliye edildikten sonra çıkmıştır) 155 kişinin hayatını, almış olduğu acil durum eğitimlerini kusursuzca uygulaması ile kurtarmıştır. kendisine buradan teşekkür ediyoruz.  https://i.hizliresim.com/p5kgbm.png (kazaya dair en net fotoğraf)  uçağın nehre iniş anına ait video; us airways a320


  ve meraklıları için bunun anısına çekilmiş "sully" adlı mükemmel bir film var. başrolde, kaptan pilotu ise "tom hawks" oynuyor.. şiddetle tavsiye ederim.


  film linki;

  türkçe dublaj

  alt yazılı

 • 1
  cwinq 9.9.2019 19:14
  çok özenli ve düzgün bir yazı. hikayeye gelince dibim düştü. helal olsun kaptana.
  1
  sjense 9.9.2019 19:15
  teşekkür ederim güzel yorumun için :)
 • 1
  epic 9.9.2019 19:16
  harika bir iniş yapmış, onca emek için de teşekkürler
  1
  sjense 9.9.2019 19:17 ~ 19:17
  havacılık özel ilgi alanım, ben hayatımda böyle bir iniş, böyle bir otokontrol ve böyle bir pilotluk yeteneği görmedim. onca kaza ve belgesel izledim. mutlu sonla biten, en fazla insan kurtarışı yapılan olay bu. rica ederim, siz değerli insanlar ile paylaşmak tek gayem.
 • 1
  oksimonoksit 10.9.2019 00:43
  anlatımınız mükemmel olmuş, insan sanki olayı yaşıyor gibi. aynı zamanda bir havacılık müh. olarak böyle başlıkların çoğalması dileğiyle. teşekkürler
  0
  sjense 10.9.2019 00:47
  ah, bu güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. gerçekten çok mutlu oldum. ne güzel bir yoldasınız.. başarılarınızın daim olmasını dilerim.