5

şans eşyanız işe yarıyor

cebinde eskiden kalma bir bozuk para bulunduran, üstüne vazife kalmış bir görevle uğraşan, uğurlu olduğuna inandığı herhangi bir eşya taşıyan biriyle hiç karşılaştınız mı?

bilimsel olarak bu uğur, şans vs. getirme olayları saçmalıktan ibaret. tabii olaya tek yönden bakarsak.

basit bir maça her zaman giydiği iç çamaşırlarıyla çıkan futbolcu, önemli bir maç zamanı gelince şanslı donunu giyebilir. aslında bu ona psikolojik açıdan yardım edebilir. çünkü kişide "şanslı donumu giydim, o yüzden bu maçı kazanmalıyım" psikolojisi yaratabilir.
eğer maçı kazanırsa, kendi zihninde bu donun şanslı olduğunu kanıtlamış olur. eğer maçı kaybederse, bu seferlik şansım yaver gitmedi diye düşünür ama yine de donu giymeye devam eder.

aynı şeyi sınava giren birkaç öğrenci arkadaşımda görmüştüm. "sınav günü geldi ve özel kalemimle çözüyorum." diyerek sınav sırasında normalden daha çok çabalamıştı.
 • 1
  oric 7 ay önce
  çok mantıklı. aslında bilimsel olarak saçmalık fakat motivasyon ile 300 kilogramlık bir bombanın bir insan tarafından kaldırılabildiğini biliyoruz. motivasyon çok önemli.
  0
  pentaigo 7 ay önce
  kesinlikel katılıyorum. hatta şuan insanlık sınırlarımızın çok altında olduğumuzu söylemek bence mümkün.
 • 2
  hedap 7 ay önce
  evet böyle şeylere inanan geri zekalı bir kitle var ne yazık ki sayıları hızla artıyor.

  mesela her maça sıradan donla giren bir futbolcu, önemli bir maça şans getirdiğine inandığı pembe donuyla girerse ve pembe donumu giydiysem bu maçı kazanmaliyim derse ve eğer maçı kazanırsa, o maç için harcadığı çabayı uğraşı, eforu siktir edip bir kenara atıp şanslı olduğuna inanır.
  kaybederse de yeterince çalışmadığını, uğraşmadigini, kosmadigini kabullenmez, kendinde ki hatalarin ve eksiklerin üzerine şanslı pembe donunu çeker ve bu seferlik şanssızlık diyelim der ve o pembe donu giymeye devam eder.
  bu sınava giren öğrenci içinde geçerlidir aynı durumlar.

  ve bu kitlenin bir değişik versiyonu da çanakkale zaferini, türk askerinin azminden önce, beyaz bulutlar içinden gelen yeşilsarikli bilmem nelere felan bağlarlar.

  keşke şunlar topluca şu dünyadan bir yok olsa. vallaha çok rahatlariz lan.
  0
  pentaigo 7 ay önce ~ 7 ay önce
  burada olay şans getirme olayı değil de insana psikolojik olarak nasıl yardım ettiğiydi aslında :)

  ama haklısın 2019 senesinde hâlâ bu tür şeylere inanan oluyor.