emekçi kadınlar gününüz kutlu olsun!

  22
  darkier 8.3.2018 21:56 ~ 23:11

  "şuna inanmak lazımdır ki, dünya üzerinde gördüğümüz her şey kadının eseridir."

  ulu önder atatürk'ten yaptığım bu alıntıyla beraber "değinilmeyen" birkaç noktaya dikkat çekmek istiyorum izninizle:

  düz hesap ile türkiye'de 40 milyon kadın var diyelim. bu kadınların %7'si okuma-yazma bilmiyor. ortalama sayıyı söylüyorum: 3 milyon okuma-yazma bilmeyen kadın var türkiye'de. okuma-yazma bilmeyen erkek sayısı ise %2 bile değil. arada gerçekten büyük bir fark var.

  peki 21. yüzyıl türkiye'si neden böyle? hadi yüzyılı da geçtim, böylesi bir öndere sahip bir ülke neden bu hâlde? yeri geldiğinde atatürk'ün kadınlara verdiği haklarla -birçok kayda değer ülkeden önce- onurlanmasını çok iyi biliriz ama(!)

  kadına şiddete girmeyeceğim. zaten sizler durumu biliyorsunuz. bangır bangır emekçi kadınlar gününü kutluyor, kadına şiddete son diye sokaklarda eylemler düzenliyoruz. şu an sokakta röportaj yapsam bugünün neden var olduğunu doğru bir şekilde kim söyleyebilir? onu da geçtim, kaç kişi bugünün diğer (asıl adının) emekçi kadınlar günü olduğunu biliyor? çok fazla kulaktan dolma işler yapıyoruz çok!

  emekçi kadınlar gününü kutluyoruz, emekçi kadın yüzdemiz ortalama %25, erkeklerde ise bu değer neredeyse %70.
  emekçi kadınlar gününü kutluyoruz, kulaktan dolma bilgilerle...

  emekçi kadınlar gününü kutluyorum, iyi ki varsınız, var olun!

  ayrıntılara girmek isteyenler için:
  aldığım yüzdeler ve dahası
  atatürk ve türk kadını (kaynak değil fakat günün anlam ve önemi için uygun)
 • 3
  papaya 8.3.2018 21:57
  belki de ülkenin geri kalmasının sebebi kadınların iş gücünden eksik kalmalarıdır. tüketen değil, üreten kadınlar istiyoruz. kadınlar da bunu istiyor. umarım yeni nesil bunu gerçekleştirecektir.
 • 3
  bozuklimon 8.3.2018 23:04
  cumhuriyet neslinden kadına şiddete yönelen nesil nasıl çıktı? o sağlam tabandan bu leş insanlar nasıl üredi?
  0
  darkier 8.3.2018 23:24
  ah eğitim, yaman eğitim... nelere öncelik göstereceğimizi bilmiyoruz diyelim.
 • 2
  romica 8.3.2018 23:30
  ne cevherler nerelerde çürüyüp gidiyorlar. öyle zeki kadınlar var ki, ben kendimi aptal gibi hissediyorum yanlarında fakat yaptıkları tek şey evin tozunu almak.
 • 2
  shewolf 8.3.2018 23:32
  sana şöyle bir tespit sunabilirim.
  çok ama çok dikkatimi çeken bir durum gözlemliyorum. farkettiysen annelerimiz babalarımız geçmişinde çok ama çok ezilen insanlardı. erken evlenen anneler olsun cahil cahil babalar olsun. onlar geçmişin acısıyla gelecekteki çocuklarını yanlış yönetebiliyor.
  bu kadına şiddet eden adamlar, pardon o.cocukları normal hayatlarında genel olarak çok eziktir. hayatından memnun değildir ve acısını kendisinden kat ve kat güçsüz bir canlıdan çıkarır.
  bazı erkekler var ki sadece güç korkutma yücelik gösterisi için kadınını döver. hastalık haline getirmiştir.
  ben her zaman eğitimden önce ahlaki eğitimi savunurum bu arada yazı için teşekkürler dark
 • 2
  turnam07 8.3.2018 23:37 ~ 23:40
  kadının okuması değerler adına,adalet adına,onurlu bir yaşam hakkı adına dik duruş sergilemesi,en önemlisi de kadın yada erkek olarak her iki cinsiyetin ortak tanımı insan'dır.kadının insan yerine konulmadığı bir toplumda her türlü haksızlık,hukuksuzluk,yolsuzluk ve kültür erozyonu ile birlikte ahlaki çöküntü kaçınılmazdır.kadını aktif toplum yaşamın ve düzenin dışına itip eve mahkum etmek isteyen zihniyet,insan dediğimiz varlığın diğer yarısını(kadını) aktif toplum yaşamı ve düzeni içerisinden dışlayıp,toplumu istedikleri gibi yönlendirip kullanmak üzere,dolayısıyla çarpık ekonomik düzene hükmedenlerin istedikleri mutlu azınlığa hizmet eden sistemi hayata geçirebilmeleri için önlerindeki en büyük engel kadın dır.atatürk'ün kadınlarımıza gereken hakları batılı ülkelerden önce verdiğini düşünecek olursak eğer, atatürk'ün özgür ve hür iradenin temini ve tesisi adına kurmuş olduğu cumhuriyetimizin kıymetini bilip hep birlikte cumhuriyetimizin türk milletine tanımış olduğu haklara sahip çıkmamız gerekir.