inönü zamanında ekmek karne ile dağıtıldı, kuyruklar vardı. chp halkı yokluğa mahkum etti

  5
  ferdiucuncu 30.5.2018 13:30
  yine seçimler, yine aynı cümleler, yine aptalca düşünmeden taşınmadan o dönemleri sorgulanmadan araştırmadan saçmalayanlar,
  bu konuları çok güzel açıklayan bir makaleden şu satırları paylaşmak istiyorum.

  cumhuriyet dönemi ülke ekonomisi yokluklar üzerine kurulmuştu. sanayi devrimini ıskalayan, toprakları ve halkları dağılan, nüfusunun verimli iş gücü olabilecek kesiminin çoğunu savaşlarda ve göçlerde kaybeden ülkemiz, kuruluş döneminde içeride binbir güçlük yaşarken aynı zamanda dünya konjonktürü de büyük bir kaos yaşıyordu.

  inönü döneminde, 1. dünya savaşı’nın vurduğu ekonomik darbelerin üstüne ayrıca dünyayı kasıp kavuran 1929 bunalımı ve onun üstüne de 2. dünya savaşı gibi avrupa’dan pasifik’e kadar devam eden tarihin en kanlı savaşı gerçekleşmiştir.

  inönü, hem ülkede üretimi kıt , hem savaş ve kriz yüzünden ithalatı çok zor olan buğday ve ekmek tüketiminde kotalar koyarak halkı karneye bağlamıştır. bütün amaç bu kıtlık ve belirsizlik içerisinde hem kaynakları israf etmemek hem de savaş ihtimalinde orduyu besleyecek stok oluşturmaktır.

  sıkı durun..

  2. dünya savaşının o en buhranlı günlerinde halkı ekmek ve yiyecek karnesine bağlayan tek ülke türkiye değil; aynı zamanda dünyanın en büyük ekonomik ve siyasi gücü olan ingiltere, öteki avrupa ülkeleri ve abd’de aynı politikaları harfiyen uygulamıştır. hem krizden, hem savaştan dolayı büyük güçlükler ve yokluklar yaşayan avrupa’da insanlar uzun süre karneyle yiyecek,elbise, petrol almıştır.


  çok tuhaftır, ingiltere’den, fransa’ya, almanya’ya, abd’ye o dönem dünyanın bütün büyük devletleri yiyeceği, giyeceği, petrolü karne ile dağıtmak zorunda kaldığı için ülkelerinde hiçbir zaman yargılanmadılar, eleştirilmediler. o dönemki koşullardan ülkelerini başarı ile çıkartan avrupalı liderler hiçbir zaman karneyle, yoklukla eleştirilmemiş; ülkelerini o zor şartlardan çıkarttıkları için hep saygı duyulmuşlardır.

  ayrıca okumak isteyenler için buyrun yazının tamamı
 • 0
  lothlorıenkıng 30.5.2018 15:36
  bunlar bildiğim şeylerdi. zaten lisede çok iyi bir ekonomi hocam vardı o sağolsun herşeyi belgeleriyle toplayıp derste anlatmıştı..
  0
  ferdiucuncu 30.5.2018 15:46
  herkes senin kadar şanslı değildi bence, en azından ben o kadar şanslı değildim :)
  0
  lothlorıenkıng 30.5.2018 15:47
  menderes anlatıldığı gibi masum değil yani. asılması gerekir miydi tartışılır.
  0
  ferdiucuncu 30.5.2018 15:56
  menderes daha azını hak edemezdi.
  0
  lothlorıenkıng 30.5.2018 15:57
  yahu birde çıkıp menderes şöyleydi böyleydi dediler mi kafamda aşağı kaynar sular boşanıyor. okumadan araştırmadan ezbere konuşuyorlar. özal sağ iken kimse sevmezdi bir bakıyorum özal iyi adamdı diyorlar. erbakan keza öyle
  0
  ferdiucuncu 30.5.2018 16:07
  bu ülkede siyaset kavramı ile araştırma kavramı birbirinden çok uzakta ilerliyor insanların bakış açısı şundan ibaret "2000 yılında kimse iş bulamazdı iş bulmak büyük nimetti bu gün aramayla adam bulamazsın" bunu söyleyen bir inşaat işçisi atanamayan öğretmenlerden haberin varmı ? sokakta boş gezen üniversite mezunlarından haberin varmı ? bakış açısı tam olarak bu ülkede üretim ne alemde ne eğitim ne alemde sağlık bilim ne durumda bilmezler tek gördükleri kendi etrafları bakış açısı bu kadar olan insanlardan beklentiyi yükseltmemek gerek.
  0
  lothlorıenkıng 30.5.2018 16:11
  henüz bilimsel bir araştırma yapmamış, teknolojik hiç bir icraatı yok çok şükür duble yollarımız var. üretken olan kısımları da zaten özelleştirme kapsamında sattılar. endonezya kadar olamamış bir milletten hayır gelmez. 13 yıldır sosyal bilimler öğretmenliği mezun arkadaşım var atanamayan.
  0
  ferdiucuncu 30.5.2018 16:15
  işte bunu görmek zorunda lar bizde bir şekilde göstermek zorundayız "bilal'e anlatır gibi" anlatacağız taki anlayana kadar, bağlılık tan kurtulmak zordur ama kurtarılamaz diye bir şey yok, bir şekilde kurtacağız yokse gemi batacak batarsa hepimiz boğulacağız (gemiyi terk etmek yakışmaz bize).
  1
  lothlorıenkıng 30.5.2018 16:18
  atatürk amcamın 4000 kitap okuduğunu bilmeyen adam beğenmiyor. sevmek zorunda değilsin ama araştır öğren. en çok büyüme 9,7 ile 1924 - 1938 yılları arası. düşünüyorum savaştan sonra yaptıklarını benim aklım almıyor neredeyse sıfır diyecektim ama eksiden artıya getirmiş.
  0
  ferdiucuncu 30.5.2018 16:48
  kitap okumayı saçma bulan, aptal saptal diziler haberlerden başka şeylerden haberi olmayan insanlara bunları anlatması hayli zor işte.
  0
  lothlorıenkıng 30.5.2018 15:49
  ek olarak 2. dünya savaşı sırasında 1 gemi ile buğday almanya'ya yardım için gönderiliyor yolda başkaca gemileri fark edince buğdayı denize döküyorlar. akabinde inönü'ye sen bizi aç bıraktın diye söyleniyor oda ben sizi anasız babasız bırakmadım diyor.
  0
  ferdiucuncu 30.5.2018 15:59
  açlığın tanımını bilmeyenler bizi aç bıraktı diye bağırıyorlar ülkede kimse açlıktan ölmedi 2. dünya savaşında dünyanın süper güçleri milyonlarca insanını kaybetti ve büyük ölen asker sayısından kat kat fazla sivil öldü üstelik büyük çoğunluğu kurşun ile değil işkence ile öldü, çocuğundan yaşlısına kadar kadınlar önce tecavüz edilip sonra öldürüldü ve acımasız liderler buna göz yumdu bütün bu olaylardan tek sıyrık almadan sadece ekmek kuyruğunda bekledikleri için feryat eden aptallar ülkeyi aç bıraktı diye bağırdı, savaşı oyun zanneden gerzekler ise “ ismet inönü milletimizin erkekliğini öldürdü.” dediler.
 • 0
  bir_garip 11.6.2018 14:51
  o dönemin şartları öyleydi diyorsunuz lakin o dönem savaşta bulunan ülkeler genelde böyleydi. o zaman söyleyin inönü neden savaşa girdi, savaşa girme zorunluluğu yoktu. savaş zaten bitmişti. sizce savaşın bitmesine rağmen savaşa girmek aptallık değil midir.boşuna soktu ülkeyi krize. kafasına göre hareket eden kendini şef ilan etmiş zalim inönünün zorbalığı.