5
uzaydaki madenler için ilk adım atılıyor

Lüksemburg hükümeti, asteroitlerin üzerindeki değerli madenlerin çıkarılması için yürütülen madencilik çalışmalarına destek vereceğini açıkladı.


Uzay madenciliği için yeni teknolojileri destekleyeceğini söyleyen Lüksemburg, bu alanda faaliyet gösteren özel şirketlere doğrudan yatırım yapabileceğini de belirtti.


Uzay madencileri için ülkede yeni bir yasal altyapı da oluşturulacak.


Lüksemburg’un uzay madenciliği programına Avrupa Uzay Ajansı’nın eski başkanı Jean-Jacques Dordain danışmanlık yapacak.


Uzay madenciliğinin artık Jules Verne romanlarından çıkıp gerçeğe dönüştüğünü söyleyen Dordain, asteroitlere uzay araçları gönderip çıkarılan değerli minerallerin Dünya’ya döndürülmesinin artık mümkün hale geldiğini söyledi.


ABD’de pek çok şirketin uzay madenciliği alanında ilerleme kaydettiğini vurgulayan Dordain, Avrupalı şirketleri bu alanda yatırım yapmaya çağırdı.


Dordain, “ABD’de birçok ilerleme kaydedildi. Avrupa’nın da adım atmasının zamanı gelmiş durumda. Lüksemburg’un bayraktarlık yapmasından son derece mutluyum” dedi.


ABD’de Deep Space Industries ve Planetary Resources adlı şirketler, madencilik için uygun asteroitleri tespit edip değerli mineralleri çıkarabilecek uzay araçlarını tasarlama aşamasında.


Uzay Madenciliği Yasaları Hazır


ABD Senatosu, geçen yıl asteroitlerden çıkarılacak değerli minerallerin mülkiyet hakkının kimde olacağına dair yasal düzenlemeyi tamamlamış ve kabul etmişti.


Her ne kadar yasaya karşı çıkan bazı kesimler, uzayda mülkiyet iddia etmenin Birleşmiş Milletler’in (BM) 1967’de kabul ettiği Dış Uzay Anlaşması’na aykırı olduğunu söylese de, Lüksemburg’un Ekonomi Bakanı uzay madenciliğinin tamamen yasal olduğunu söylüyor.


Ekonomi Bakanı François Bausch, “Mevcut düzenlemeler uzay ve gök cisimleri ile ilgili bir mevzuat. Ancak uzaydaki minerallere dair bir düzenleme yok” diyor.


Uzay madenciliğini uluslararası sularda balık avlamaya benzeten Bausch, “Balıkçılar avladıkları balığın mülkiyetine sahip olur ancak okyanusun mülkiyetini alamaz” hatırlatmasını yapıyor.Kaynak:uzay.org

 • 1
  mahmoud 1 yıl önce
  bu arada, evet şu an lüksemburg ile de aramız kötü beyler. şamar oğlanına döndük resmen.
  konuya dönersek, olmayan bilgim ve azıcık mantığım ile yakın zamanda zor, gelecek yıllarda ise ''belki'' olabilecek bir proje. her gök cisminden değerli minarel bulmak zor ve maaliyetli olacak. bence dünyada ki hammadde ya da mazlum işçiler tamamen sömürülmeden böyle bir işe girişilmez. en azından '' ulan adamlar çalışıyor ya '' denilecek kadar olmaz. göstermelik birkaç uçuş. ha bu önemli mi. elbette önemli ve gerçekten büyük bir adım. umarım başarılı olur.
 • 1
  sammy 1 yıl önce
  Umarın teknoloji dahada artar uzayla ilgili olan her gelişme insanlık için çok önemlidir
 • 1
  lehsuvarisi 1 yıl önce
  tamamen elmastan oluşan bir gezegen vardı ne oldu o :D
  0
  asdfghjk1 1 yıl önce
  hala duruyor.
 • 0
  nestor 1 yıl önce
  2077 de biz de uzayda maden çıkarıcaz ilk önce kendi ülkemizdekileri çıkaralım az sabır lütfen.


 • astronomi ve uzay

  Astronomi hakkında bilgi haber video ve fotonun paylaşıldığı bölüm

  41 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  mikroplazma

 • 1.Astronomi dışında birşey paylaşmayın

  2.Haber yazısı paylaşılıyorsa lütfen kaynak belirtin


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...