tam benim tipim - sımon garfield

  8
  ghostrider 30.4.2019 17:10
  yazar: sımon garfield
  çevirmen: sabri gürses
  yayınevi: domingo yayınevi
  sayfa sayısı: 352
  kitaba ulaşmak için; tam benim tipim  ismi aşk kitaplarını aklına getirse de bir font kitabı. tam benim "tip"im derken, tipografi kelimesini kısaltmış yazar. fontların dünyasına bir göz atmak istiyorsanız bu kitabı kesinlikle almalısınız.

  bu kitabı almak için tipograf veya grafiker olmanıza gerek yok. bu kitap her insana hitap ediyor. hatta kitabı okurken "cidden ya fonta bakınca aklıma sessizlik geliyor" diyeceksiniz. çünkü kitabı okurken fontların dünyasına gireceksiniz, onların dilinden anlamaya başlayacaksınız.

  kitabı kısaca tanıtmak gerekirse: fontların hikayeleri. örneğin eski amerika başkanı obama'nın bir font yardımıyla başkan olduğunu biliyor muydunuz? font adını batman filminin çekildiği new york şehrinden alıyor. yani, gotham. (biraz ipucundan bir şey olmaz)  harflerin dili

  bazılarımız "yok canım abartmayalım." diyebilir, fakat fontların yani harflerinde dilleri vardır.

  düşünsenize bir mezar taşında comic sans'ı görseydiniz nasıl hissederdiniz? ölüm eğlenceli bir şey olmadığı için comic sans'ı mezar taşları yerine çocuk kitaplarında görürüz. çünkü comic sans bir çocuğun elinden çıkmış bir yazı hissiyatı veriyor.

  comic sans

  tam tersini düşünelim. times new romanı çoğu kişi bilir. genelde şirket yazışmalarında, dilekçe yazımında vs kullanılan bir font. bir çocuk kitabında times new roman gibi mekanik bir font kullanmak gerçekten çok acayip olurdu.

  times new roman

  sevgilinize mektup yazdığınızı düşünün. mektubu yazarken "verdana" kullanın ve sevgilinize gönderin. büyük ihtimalle sevgiliniz bu ilişkiden sıkıldığınızı düşünecek. çünkü verdana gibi ruhsuz bir fontla sevginizi tam olarak gösteremezsiniz. bu yüzden "snell roundhand" kullanmanız sizin için daha faydalı olacaktır.

  snell roundhand

  verdana  allah'ın belası comic sans

  comic sans'ın ismini anmışken neden hikayesini anlatmayalım?

  comic sans dünyanın en çok tanınan fontlarından biridir. bir dönem az önce konusu geçen mezar taşlarında bile kullanıldı ve büyük tepki topladı.

  comic sans fontunun tasarımcısı vincent connare. connare, 1960 boston, massachusetts doğumlu, oldukça yetenekli ve vizyoner bir amerikalı font tasarımcısı.

  bir dönem bol bol kullanılan comic sans, ilk zamanlarında çok sevildi. o kadar çok sevildi ki insanlar kafalarını nereye çevirseler onu görmeye başladılar. bu duruma artık bir dur demek isteyen bir kaç eleştirmen comic sans'ı gömdü de gömdüler. çünkü alakalı alakasız her yerde onu görmek çok can sıkıcı olmaya başladı.

  tabi bundan ötürü şirketler yeni bir font aramaya başladılar ve comic sans'ın hazin sonu başladı.

  aslında hala günümüzde çocuk kitapları, oyuncaklar vs birçok yerde hala kullanılıyor. fakat eskisi gibi mezar taşlarında kendisini göremiyoruz.  son söz

  herkese kitabı tavsiye ediyorum. eminim birçoğunuz, küçükken derste canınız sıkılınca defterinize garip harflerle ismini yazmaya çalışmışsınızdır. bu yüzden bu kitap tam sizin tipiniz.

 • 2
  everest 30.4.2019 21:20
  yarın kütüphanede bulursam alayım
 • 2
  hedap 30.4.2019 21:49
  bu yazı fontlari ilgi çekici hikayelerle süslenmiş olabilir mi? yani kitabın daha çok tutması için felan. normalde hiç ilgi çekecek tarzda bir kitap değil gibi çünkü:)
  1
  ghostrider 1.5.2019 00:20
  hayır, hepsi gerçek hikaye. bende şüpheye düşmüştüm ama internette araştırınca ikna oldum.
  0
  hedap 1.5.2019 01:52
  sen öyle diyorsan tamamdir. sıraya ekleyelim.