8

tam benim tipim - sımon garfield

yazar: sımon garfield
çevirmen: sabri gürses
yayınevi: domingo yayınevi
sayfa sayısı: 352
kitaba ulaşmak için; tam benim tipimismi aşk kitaplarını aklına getirse de bir font kitabı. tam benim "tip"im derken, tipografi kelimesini kısaltmış yazar. fontların dünyasına bir göz atmak istiyorsanız bu kitabı kesinlikle almalısınız.

bu kitabı almak için tipograf veya grafiker olmanıza gerek yok. bu kitap her insana hitap ediyor. hatta kitabı okurken "cidden ya fonta bakınca aklıma sessizlik geliyor" diyeceksiniz. çünkü kitabı okurken fontların dünyasına gireceksiniz, onların dilinden anlamaya başlayacaksınız.

kitabı kısaca tanıtmak gerekirse: fontların hikayeleri. örneğin eski amerika başkanı obama'nın bir font yardımıyla başkan olduğunu biliyor muydunuz? font adını batman filminin çekildiği new york şehrinden alıyor. yani, gotham. (biraz ipucundan bir şey olmaz)harflerin dili

bazılarımız "yok canım abartmayalım." diyebilir, fakat fontların yani harflerinde dilleri vardır.

düşünsenize bir mezar taşında comic sans'ı görseydiniz nasıl hissederdiniz? ölüm eğlenceli bir şey olmadığı için comic sans'ı mezar taşları yerine çocuk kitaplarında görürüz. çünkü comic sans bir çocuğun elinden çıkmış bir yazı hissiyatı veriyor.

comic sans

tam tersini düşünelim. times new romanı çoğu kişi bilir. genelde şirket yazışmalarında, dilekçe yazımında vs kullanılan bir font. bir çocuk kitabında times new roman gibi mekanik bir font kullanmak gerçekten çok acayip olurdu.

times new roman

sevgilinize mektup yazdığınızı düşünün. mektubu yazarken "verdana" kullanın ve sevgilinize gönderin. büyük ihtimalle sevgiliniz bu ilişkiden sıkıldığınızı düşünecek. çünkü verdana gibi ruhsuz bir fontla sevginizi tam olarak gösteremezsiniz. bu yüzden "snell roundhand" kullanmanız sizin için daha faydalı olacaktır.

snell roundhand

verdanaallah'ın belası comic sans

comic sans'ın ismini anmışken neden hikayesini anlatmayalım?

comic sans dünyanın en çok tanınan fontlarından biridir. bir dönem az önce konusu geçen mezar taşlarında bile kullanıldı ve büyük tepki topladı.

comic sans fontunun tasarımcısı vincent connare. connare, 1960 boston, massachusetts doğumlu, oldukça yetenekli ve vizyoner bir amerikalı font tasarımcısı.

bir dönem bol bol kullanılan comic sans, ilk zamanlarında çok sevildi. o kadar çok sevildi ki insanlar kafalarını nereye çevirseler onu görmeye başladılar. bu duruma artık bir dur demek isteyen bir kaç eleştirmen comic sans'ı gömdü de gömdüler. çünkü alakalı alakasız her yerde onu görmek çok can sıkıcı olmaya başladı.

tabi bundan ötürü şirketler yeni bir font aramaya başladılar ve comic sans'ın hazin sonu başladı.

aslında hala günümüzde çocuk kitapları, oyuncaklar vs birçok yerde hala kullanılıyor. fakat eskisi gibi mezar taşlarında kendisini göremiyoruz.son söz

herkese kitabı tavsiye ediyorum. eminim birçoğunuz, küçükken derste canınız sıkılınca defterinize garip harflerle ismini yazmaya çalışmışsınızdır. bu yüzden bu kitap tam sizin tipiniz.

 • 2
  everest 5 ay önce
  yarın kütüphanede bulursam alayım
 • 2
  hedap 5 ay önce
  bu yazı fontlari ilgi çekici hikayelerle süslenmiş olabilir mi? yani kitabın daha çok tutması için felan. normalde hiç ilgi çekecek tarzda bir kitap değil gibi çünkü:)
  1
  ghostrider 5 ay önce
  hayır, hepsi gerçek hikaye. bende şüpheye düşmüştüm ama internette araştırınca ikna oldum.
  0
  hedap 5 ay önce
  sen öyle diyorsan tamamdir. sıraya ekleyelim.
 • puiv kitap-sinema kulübü

  puiv sinema kulübü ve puiv kitap kulübü üyelerinin; izlenecek film-okunacak kitap hakkında görüşlerini yorumlarını sorularını vs. paylasılması için açılmıştır

  50 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  bbefsun
  roxic7
  hedap
  abdik05
  ultraviolence
  besiktasli
  ultim
  binaenaleyh

 • bu bölüm #medya bölümünün alt bölümüdür.
 • kulübe katılmak için bölüm moderatörleri ile iletişime geçebilirsiniz.

  kurallarımız

  -etkinlik her ay düzenli olarak yapılacaktır. bu aşamada düzenli katılımın sağlanması çok önemli.

  -o ay okunacak kitap ve izlenecek film hakkında; lütfen spoiler içeren paylaşım yapmayınız.

  -kulübümüz sadece; edebiyat ve sinemayla sınırlı değildir. amacımız kültürel bir ortam sağlamak, birbirimizin dünya görüşünden ve entelektüel bakış açısından yararlanmaktır. kulübümüzde, bu amaca uyduğunu düşündüğünüz her türlü paylaşımı yapabilirsiniz.

  -ayrıca kitap hibeleri, kitap takasları yapabilir, listelerinizi paylaşabilirsiniz

  -saygı çerçevesini aşan ve başkalarının özgürlüğünü kısıtlayan her türlü davranış yasaktır.