1
ruşen çakır 1994 yılında fetullah gülen' in günümüzle bağdaşan kirli çamaşırlarını iyi dökmüş
fethullah hoca büyük oynuyor
başbakan tansu çiller’in konutuna davet ettiği fethullah gülen 26 kasım 1989’da izmir hisar camii’nde yaptığı ve aynı anda 35 camide yayınlanan ünlü vaazını şu sözlerle bitirmişti:
“anarşistlerin oyununa gelmeyin. biz muhabbet fedaileriyiz. huzur ve itminanın, emniyet ve güvenin yayındayız. bunu gösterecek, bunu temsil edeceksiniz. çünkü dünya sizin soluklarınıza muhtaç. dünya sizi bekliyorken küçük oyunlara gelmeyin. siz soluklarınızı özbekistan’da, türkmenistan'da, mengüşistan’da, senelerden beri insanı tebid edilen kırım’da soluklayacaksınız. sizi bekliyorlar. elinizde kuran, elifba cüzleri, bantlar, oraya gidecek, hz. muhammed’i anlatacaksınız. büyük işler sizi bekliyor. küçük işlerin altında kalıp ezilmeyin. allah yardımcımız olsun.”
daha sovyetler birliği parçalanmadan ve türk cumhuriyetleri bağımsızlıklarını ilan etmeden cemaatini uyaran fethullah hoca, bugün yalnızca türkiye’nin en güçlü, yaygın ve etkin islami cemaatini yaratmakla kalmadı. bugün orta asya, kafkaslar ve müslümanların yaşadığı hemen her yerde gülen’i “hocaefendi” olarak kabul edenlerin kurdukları dernek, vakıf ve şirketler kuran kursları, okullar açıyor, yayıncılık yapıyor. cemaatin denetimindeki zaman gazetesi’nin künyesinde yer alan yurtdışı temsilcilikler listesi de bunu kanıtlıyor: abd, almanya, azerbaycan, kazakistan, özbekistan, türkmenistan, kırgızistan, tataristan, başkırdistan, bulgaristan, makedonya, romanya, kıbrıs.

sessiz ve derinden
fethullah hoca uzun yıllar boyunca genel kamuoyu önüne çıkmamaya gayret etti. hakkında çıkan yazıları avukatı feti ün’ün tebligatlarıyla tekzip eden gülen ilk ve şimdilik son kez kendi cemaati tarafından çıkartılan zaman gazetesi’ne röportaj verdi. ardından zaman gazetesi ve samanyolu tv çalışanlarının bazılarının kurucu olduğu gazeteciler ve yazarlar vakfı’nın 30 haziran 1994’te istanbul dedeman oteli’ndeki açılış toplantısında bir gazeteci ordusu karşısında yaptığı konuşmada türkiye’nin demokrasi yolundan dönmesinin mümkün olmadığını söylemiş ve salondakileri laik - antilaik geriliminin yumuşatılması için göreve davet etmişti.
gülen, çiller’le yaptığı görüşmeyle ilgili olarak basına yolladığı açıklamada “hiçbir grubun içinde veya başında olmadım. hele şucu - bucu gibi ayrım ortaya koyan ifadelerden hep nefret ettim. allah’ın kuran’daki emri gereği can vermek en büyük hedefimdir. bu yüzden ne şeyhim, ne şeyhlik iddiasındayım. ‘fethullahçılık’ diye bir şey ise katiyen söz konusu değildir" diyor.
erzurum doğumlu olan gülen 1970’li yıllarda özellikle izmir’deki vaazlarıyla ünlü bir nur talebesiydi. içinde bulunduğu yeni asya adlı nurcu çevreyi “demirelcilikten, imam hakikatlerini anlatmaya vakit bulamamakla” eleştirip koptu. hakkında ortaya atılan, milli selamet partisi’ni desteklediği iddiaları ise 24 haziran 1980'deki vaazıyla geçersiz kıldı.
önceki günkü açıklamasında "ülkemizin geleceğinin ve allah yolunda hizmetin eğitimden, dolayısıyla okuldan ve medyadan geçtiğini yıllarca kürsüden ifade ettim” diyen gülen’in çevresindekiler bir yandan özel kurslar ve kolejlere yönelirken diğer yandan yayın faaliyetine girişti.
ilk olarak sızıntı adlı aylık dergiyle yola çıkan cemaat ardından yeni ümit adlı bir dergi çıkardı. daha sonra zaman gazetesi cemaatin denetimine girdi, samanyolu tv faaliyete geçti.

gözyaşı, sabır, devlet, millet
gülen bir süre m. abdülfettah şahin müstearıyla, ağlayan çocuk posteriyle reklam yapan sızıntı’da başyazı yazdı. konuşma ve yazılarında "gözyaşı, sabır, devlet ve millet”i temel aldı. 12 eylül’ü “ümidimizin tükendiği yerde. hızır gibi imdadımıza yetişen mehmetçiği, istihalerin son kertesine varabilmesi dileğimizi arzediyoruz" diye öven gülen askeri darbe ardından arananlar listesinde yer aldı.
her vesileyle orduya, devlete itaati öğütleyen, bu nedenle radikal islamcılar tarafından hiç sevilmeyen cemaate bağlı özel dershanelerde eğitilen çocukların askeri okullara yerleştirildiği 1986 yılında ortaya çıkarıldı ve bu kişiler okullardan atıldı. buna rağmen, turgut özal’la iyi ilişkiler kuran cemaat devlet katındaki meşruiyetini hep korumayı bildi. küçük işlerle oyalanmak yerine büyük oynamayı öğütleyen fethullah hoca bu meşruiyetini perşembe günü başbakanlık konutu’na çıkarak perçinledi.

kaynak:rusencakir.com/...-hoca-buyuk-oynuyor/22
rusencakir.com/...ar/19941214-milliyet.j

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır.popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...