6 temmuz 2018 abd-çin ticaret savaşı başlıyor

  9
  ofsaytsizburak 6.7.2018 17:26 ~ 18:09
  amerika birleşik devletleri ve çin arasındaki, mali piyasaların merakla beklediği ticaret savaşı resmen başladı.

  abd, çin’den yaptığı 34 milyar doları bulan ve yaklaşık 818 ürünü kapsayan ithalata yüzde 25 ek gümrük vergisi getirdi. pekin yönetimi de, washington'un ek vergi girişimine aynı şekilde karşılık verdi.

  çin'den ilk misilleme gecikmedi
  cuma günü erken saatlerde çin dışişleri bakanlığından yapılan açıklama ile abd ürünlerine karşı vergilerin yürürlüğe sokulduğu duyruldu.

  bakanlık sözcüsü lu kang mütekabiliyet esası ile anında gerekli ek vergilerin işleme sokulduğunu ifade etti ve abd'nin attığı adımların dünya ticaret örgütü'ne rapor edilerek bildirileceğini ekledi.

  çin'in hiçbir zaman 'ilk saldıran taraf' olmayacağını belirten kang ülkesinin kendini müdafa etmeye mecbur olduğunu dile getirdi.

  pekin, bu misilleme ile öncelikle, soya fasulyesi, mısır, buğday, pirinç, dana eti, kümes hayvanı, balık, mandıra ürünleri, fındık, sebze ve otomobil ithalatını hedefliyor.

  ticaret savaşının başlamasının öncesinde çin hisse senetleri, geçen haftalarda sert düşüş gösterdi. çin'de borçların yapılandırılmasının, ekonomik büyüme görünümünü nasıl etkileyeceği en merak edilen konuların başında geliyor.

  dünyanın dört bir yanındaki yatırımcılar, karşılıklı olarak gümrük tarifelerinin nasıl uygulanacağını ve hangi noktalara varacağını merakla ediyor.

  dünya tücaret örgütü (dtö) genel sekreteri roberto azevedo sosyal medya hesabından bir mesaj paylaşarak tarafları itidalli davranmaya çağırdı ve ilişkilerdeki gerilimi düşürme tavsiyesinde bulundu.

  azevedo g20 hükümetleri ve tüm dtö üyeleri ile yakın çalışmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

  dünya ticaret örgütü uyarıyor
  çin 2017'de yüzde 6.9 büyürken, bu yıl ise yüzde 6.5 seviyesinde büyümeyi hedefliyor.

  dünya ticaret örgütü çarşamba günü yaptığı açıklamada, tekrar ticaret alanında sınırlamalar getirilmesinin, toparlanma sürecine giren küresel ekonomiyi tehlike altına atacağı uyarısında bulundu.

  dünya ticaret örgütü dışında uluslararası para fonu da (ımf) yaptığı son açıklamada abd’nin başlattığı ticaret savaşının etkileri konusunda uyarıda bulundu.

  abd, çin’in dışında rakip gördüğü ab’den yaptığı ithalata da ek vergiler getirmek için hazırlanıyor.

  çin'in ardından ab
  ab ve abd arasında karşılıklı olarak çeşitli ürünlere gümrük vergileri konmasıyla başlayan ticari gerginlikte kritik öneme sahip olan otomotiv sektörünün de dahil olması tehditlerin seviyesinin yukarıya taşınmasına yol açmıştı.

  abd'nin, ulusal güvenlik gerekçesiyle yürürlüğe koyduğu ithal çelik ve alüminyuma ilave gümrük vergileri uygulama kararına ab ülkelerini de dahil etmesi iki blok arasında ticaret savaşını başlatmıştı.

  abd başkanı trump, 9 mart'ta ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 gümrük tarifesi uygulanacağını açıklamış ve ab'ye bu vergilerden 1 haziran'a kadar geçici muafiyet tanımıştı.

  abd'nin devreye aldığı ilave gümrük vergileri konusunda dengeleyici tedbirler alan ab, 22 haziran'dan itibaren abd'den ithal edilen mısır, barbunya, pirinç, mısır gevreği, fıstık ezmesi, yaban mersini, portakal suyu, viski, puro, sigara, tütün, ruj, kot pantolon, nevresim, ayakkabı, lavabo, merdiven, vantilatör, motosiklet, yat, tekne, tüp ve çelik gibi yüzlerce farklı ürüne yüzde 25 gümrük vergisi yürürlüğe koydu.

  ab, söz konusu adımıyla abd'nin ürünlerine yönelik toplam 2,8 milyar euroluk bir ilave gümrük vergisi getirdi. ab ayrıca, yakın gelecekte 3,6 milyar euro ilave dengeleyici tedbir alınacağını açıkladı.

  kaynak-euronews
 • 1
  caytiryakisi 6.7.2018 19:56
  amerika dolar bastığı sürece hiç kimse amerika ile savaşa giremez. zaten normal şartlarda bu kadar üretken bir ülke olan çinin çoktan dünyaya hükmediyor olması gerekirdi.

  çin amerikaya belki yılda 100 milyar dolar mal satıyor

  amerika o malları bastığı paralar ile ülkeye getiriyor

  ve ona rağmen parasının değeri düşmüyor. öyle bir sistem kurmuşlarki herkes çalışıyor amerika kazanıyor
  1
  ofsaytsizburak 6.7.2018 20:58
  doğa'nın temelinde yatan bir güç dengesi vardır ve bu hiçbir dönemde şaşmamıştır. devletlerarası güç dengesi hiçbir zaman sabit kalmamıştır. 17-19.yy arası mutlak güç ingiltere'ydi 20.yy'da bu güç yavaş yavaş abd'ye kaydı ve 2000-2010 arası da güçte tavan yaptığı yıllar oldu. savaş çıkarıp silah piyasası üzerinden inanılmaz güç ettiler fakat hiç tahmin etmedikleri bir blok uyanmaya başladı bu da asya oluyor. g.kore,çin,hindistan inanılmaz bir şekilde yeni teknolojiler yaratıp genel ürünler üzerinden tüm dünyaya üretim yapmaya başladılar son 10 yılda. bu da abd'nin piyasadaki mutlak gücünü sarsmıştır. bu sarsılmadan rusya'da yararlandı ve ortadoğu üzerinden abd'ye ciddi rakip oldu.
  şuan geldiğimiz tabloda ise abd'nin mutlakiyetinin yavaş yavaş azaldığını görüyoruz. 10 yılda kendileri ve kurdukları koalisyon güçleri suriye'yi bölemedi,türkiye'ye darbe girişimi başarısız oldu,kürt devleti kurulamadı,iran'a söz geçiremediler hatta ve hatta nükleer anlaşmadan çekilmesiyle avrupa'yı bile karşısına aldı,bunların üstüne bir de kudüs olayı geldi ve dünya'da izole olmaya başladı. şuanda da zorunlu olarak abd gücünü tekrar elde etmek için çin ticaret savaşını erkenden başlattı daha doğrusu başlatmak zorunda kaldı. ortadoğu'dan feragat ettiler dolayısıyla. esad topraklarını geri alıyor az bir kısım kaldı. türkiye cumhuriyeti menbiç üzerinde baskı kuruyor ve sırada fırat'ın doğusu var üstelik türkiye'nin ortadoğu politikasını destekleyen rusya ve iran var. avrupa'da ise almanya abd'nin güçten düşmesi için fırsat kolluyor ve içten içe gün geçtikçe ekonomisini büyütüyor. sadık ülkeleri olarak gördükleri avrupa devletleri bile abd'ye uymuyor. bunun en büyük örneği almanya ve fransa'nın sürekli rusyayla ticaret anlaşmaları yapması. ingiltere-abd-israil bloğu hızla güç kaybetmeye ve izole olmaya devam ediyor.

  kısaca dostum,abd dünya üzerindeki himayesini kaybediyor. ingiltere zaten kaybetmişti. bir tek israil dengede kalabilen ülke olacak. çünkü yahudiler banka sisteminde zirvede. abd güç kaybetse bile içindeki yahudi şirketler ve bankalar güç kaybetmeyecek asıl zarar abd insanına ve devletine olacak ingiltere'de abd'ye muhtaç değil tekrar yüzünü avrupa'ya dönebilir. bu abd lobisi ve tüüm komplo teorileri de tamamem amerikan gizli servislerin ve örgütlerin gerçeği örtme çabaları. azcık piyasayı takip eden neler döndüğünü öğrenebilir ancak herkes kafasını fast-food'a gömmüş durumda.

  dünya'da güç dengeleri değişiyor. bakalım türkiyemiz kendini nerede bulacak.
  1
  belloch 6.7.2018 21:52
  güzel yorum olmuş. amerikanın güç kaybedeceğine ben de inanıyorum. belki bu asırda değil ama en kötü bir dahakine israil süper güç olacak. muhtemelen tüm ortadoğu topraklarına sahip olmuş olan bir süper güç.
  0
  ofsaytsizburak 6.7.2018 22:50
  israil'in derdi toprak değil. daha fazla toprak demek daha fazla insan demek daha fazla insan demek daha fazla sıkıntı ve daha zor yönetim demek. amaçları gözle görülür bir güç olmak değil görünmez eli güçlendirmek. her tarafa yayılmış şirketleriyle bankalarıyla başta para politikaları olmak üzere dünya diplomasisine yön vermek. zaten yapıyorlar. liberalizm denen şeytan ideolojiyle bunu başarıyorlar. özgürlük ve sizi zenginleştirecez bahaneleriyle ülkelerin önemli kademelerine yerleşiyorlar ve karşı çıkan güçlü sesleri de indiriyorlar. buna en iyi örnek kennedy suikastidir. en yakın örnek ise ergenekon-balyoz davalarıdır.
  yani planları harita üzerinde küçük görünüp,medyanın-insanların dikkatini çekmeyip koca dünya'ya yön vermek.
  ha amaçları nasıl toprak değil kudüs ne diyeceksiniz. kudüs olayları 1960'dan beri süregelen bir güç gösterisidir.
 • 1
  filozofunsakali 6.7.2018 21:38
  abd kaybeder bu yarışta. abd menteşeli şirketlerin birçoğu teknoloji ürünlerini çin'de yaptırmakla kalmıyor bildiğin çin'den alıyor aynı zamanda. çin üretebilir mi? zaten çin'de avrupa ve abd'de çıkan ürünlerin "çin malı alternatifi" var ve zaten onları kullanıyorlar. bence en çok kaybeden abd olur bu savaşta. çin gizli güç olmaktan çıkacak birkaç seneye çünkü teknoloji ve patentte abd'yi geçebilirler her an.