tatmin olamıyorsak ne için yaşıyoruz?

  4
  filozofunsakali 9.4.2022 00:53
  ciddi bir sorudur. asgari ücret yetmediği için eve gelip bu saate kadar freelance çalışıyorum. ne için yaşıyorum ben? bilgisayarım 5 yıllık bugün file verdi. artık video işi yapamıyorum, dolayısıyla tüm gün canla başla çalışıp akşam evime gelip ekstradan para kazanamayacağım demek. kasalar 20 bin tl'den başlıyor. ben bu çabayı niçin veriyorum? niye bu kadar yorulup yine de tatmin olamıyorum? tatmin olamıyorsam niye varım?
 • 2
  banabubade 10.4.2022 23:39
  tatmin olmanın yaptıklarımızla veya yapamadıklarımızla alakalı olduğunu düşünmüyorum ama maalesef ki parasızlık benim stoacı felsefemi pratik ortamda zor duruma sokuyor.
 • 1
  neumond 11.4.2022 21:42
  var olma çabasının bir açıklaması yok, bu soruyu sormak da çok mantıklı değil. çünkü bu soru en başta neden var oldum sorusunu da beraberinde getiriyor ki o zaman işler hepten sarpa sarıyor. en güzeli elden gelenin en iyisini yaparak, anı güzel değerlendirmeye çalışmak.

  hayatta çok ciddi dipler yaşadım, büyük borçlar altına girdim ve burada bahsetmek istemediğim paradan da çok daha mühim dertler başıma geldi. öyle anlar oldu ki artık nefes bile alamaz hale geldim ancak şu an ise o günlere göre fersah fersah iyi durumdayım.

  dipten iyiye geçişim birkaç sene sürdü. hayat boktan olduğu kadar bazen sürprizlerle de dolu olabiliyor. iyi insan olmaya gayret gösterip, olabildiğince çalışmak, sıradan kalabalığın arasından sıyrılmak gerekiyor. şanslıyız ki insanların büyük bölümü gerçekten çok cahil ve tembel.