13

"derhaneye kaydolmazsan yapamazsın"?

merhaba abilerim ablalarım, bu yıl bende üniversite sınavı (yks) sürecine girmiş bulunacağım ve arkadaşlarımın hemen hemen hepsi dershanenin olmazsa olmaz olduğunu düşünüyorlar. ben ise biraz kararsızım sanırım. nedense dershane bana o kadar da gerekli bir şeymiş gibi gelmiyor bir türlü. sizin dershaneler hakkında görüşleriniz neler. "dershane olmazsa yapamazsın" efsanesi ne kadar gerçekçi?
 • 0
  horseman 9 ay önce
  düzenli çalışmak için iyi dershane. herkes ders çalışıyor soru çözüyor haliyle insanın böyle bi ortamda soru cozesi geliyor
  0
  basgetci 9 ay önce
  aynen haklisin
 • 0
  aydakigunes 9 ay önce
  dershaneden çok, özel ders daha etkili oluyor
 • 0
  karlibirgun 9 ay önce
  evde düzenini oturtabilmişsen ve ders calışabiliyorsan gerek yok ama dershanenin düzenlediği denemelere katıl.
 • 1
  gerekvarmi 9 ay önce
  ben biraz dershane sektöründen ekmek yiyenlerce algı yapıldığını düşünüyorum. hani şu stres çarkı gibi. herkes alıyor ama bir işe yaradığı için değil; popüler olduğu ve herkeste olduğu için.
  faydası yok mudur? elbette birçok artı sağlar. ancak 'olmazsa olmaz' değildir. olmazsa olmaz diyenlerin çoğu ya dershanecilik sektöründedir ya da halihazırda dershaneye yazılmıştır. ikinci güruhun insanları dershanelere teşvik etmelerinin altındaki temel sebeplerden biri ise kendilerine tabiri caiz ise 'suç ortağı' bulup kendilerini dershaneye para vermiş olmaları durumunda daha rahat hissetmeleridir.
  sana vereceğim tavsiye ise şudur: öncelikle güzelce ölç biç. ailenin maddi durumunu, senin dershaneye ihtiyaç düzeyini, sana katacaklarını vs. değip değmeyeceğine; kaydolmadan yapıp yapamayacağının kararını ise az önceki durumları göz önüne alarak kendin vermelisin, arkadaşların değil.
 • 0
  utkanben 9 ay önce
  kişiden kişiye değişir.mesela ben oturup 40 dakika boyunca aralıksız ders dinleyemem.açıyorum ''hocalara geldik'' istediğim gibi durduruyorum,ileri sarıyorum,geri sarıyorum.kafa rahat.

  derslerde hastalıktan ölsen bile dersi dinlemek zorundasın.mecbur her derse katılacaksın falan.hiç gerek yok.

  tabi diğer insanları izlenimleyip onlarla ders çalışmakta yararlı.sonuçta herkesin hazırlandığı bir yer ve sende onlara ayak uydurmak için ders çalışırsın.gerçi bu olay seni yoldan da çıkarabilir.

  paran varsa özel ders al derim.
 • 0
  labuneolom 9 ay önce
  dershane yazamazsın.
 • 0
  iloveimagine 9 ay önce
  şöyle, lisede illa bir yada bikaç hoca dersi iyi anlatamıyor öğretemiyor.hadi çalışkansın anladım diyelim soru çözüyosun bi yeri anlamadın okulda hoca yakalamak zor tenefüsler kısa hocalar meşgul.dersanenin avantajları burda başlıyo.kişi sayısı az sınıf olduğundan derste daha cok soru sorma imkanın var ayrıca dersane hocaları daha cok soru çözüyor derste.anlamadığın zaman ise etüt alıyosun.deneme yapıyolar.dersaneni iyi seçersen çok yararı dokunuyor
 • 0
  akdmrahmt 9 ay önce
  dershane seni pratik öğrenmeye ardından pratik yapmaya ysni soru çözmeye zorlayan kurumdur abicim. bunları planlı programlı şekilde kendim de yapabilirim diyorsan gerekli değil fakat bu çok daha zor. neyse canını sıkmıyım :d başarılar...
14 saat önce 14 saat önce
 • yks

  Yeni üniversite sınavı hakkında fikir alışverişi.

  3 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  plumerion
  adamlar

 • bu bölüm # bölümünün alt bölümüdür.
 • -küfür ve hakaret yoktur, zaten bu bölümde ne gerek var sınavınıza, hedeflerinize bakın

  -aşağılayıcı, şevk kırıcı, bencil yorumlar bölüm moderatörlerinin inisiyatif ve kullancıların şikayetleri aracılığıyla silinebilir.