hellenistik heykel sanatı

  5
  kalich 10.5.2016 00:24
  klasik heykel sanatının ardından büyük iskender'le birlikte başlamıştır. iskender'in başarılı fetihleri sonucunda yunan kültürü doğuda da görülmektedir. zenginlerin, devlet adamlarının siparişleri üzerine heykel sanatı daha da değer kazanmaya başlamıştır. her bütçeye göre çeşitli heykeller yapılmaktaydı (bronz, mermer vb.). kral, filozof, sporcu ve tanrı heykelleri bolca görülmektedir. önceki dönemlere nazaran sadelikten çıkıp aşırı bir gerçekçiliğe bürünen heykellerin yüzlerinde çeşitli ifadeler görülmeye başlanır (mutluluk, hüzün, şaşkınlık, gençlik, yaşlılık). yine önceki dönemlerden farklı olarak barok üslup ve halktan figürler de işlenilmiştir.

  döneme ait en iyi bilgileri plinius'un ansiklopedilerinden ulaşabiliyoruz fakat plinius, hellenistik heykel sanatının m.ö 296'da ortadan kalktığını ve m.ö 156'ya kadar görülmediğini söyleyerek kaynaklarında bu yıllar arasını açıklama gereği duymamıştır.

  çeşitli sebeplerden dolayı farklı dönemlerde heykellerin asılları yıkılmış, yok edilmiş ve aşırı tahribata uğratılmıştır, bu nedenle çoğu heykel farklı dönemlerde kopyalanarak günümüze kadar gelebilmiştir.
 • 1
  kaygusuzyazar 10.5.2016 00:30
  çükü olan heykellerden bahsediliyor sanırım :) (sanat tarihi bilgi seviyem bu kadar )
  1
  kalich 10.5.2016 00:32
  hahahh evet her şeyin meydanda olduğu heykeller :)
 • 1
  tombalaci 10.5.2016 00:35
  michelangelo'ya davut heykelini yaptırtan sanattır.