7

ram arttırma

4gb 2133mhz ramli bir laptopım var. bunun ramini arttırmayı düşünüyorum. uzun süre kullanım açısından 4gb aynısından alıp dual channel kullanmak mı yoksa 8 gb alıp toplam 12gb yapıp rahat kafa kullanmak mı mantıklı olur
 • 0
  emirhan3878 1 yıl önce
  valla istersen 32 gb ram yap işlemciye göre çalışacağı için 6 yada 8 gb ram yeter
  0
  magic 1 yıl önce
  pc yeni daha puvo 4 aylık işlemcisi de i5 7200u
  0
  emirhan3878 1 yıl önce
  12 gb olabilir ama çok fazla render falan yapmıyorsan 8 gb yetiyor.
  0
  magic 1 yıl önce
  render falan değil ama oyun oynuyorum. yeni oyunları orta ayarda oynatsın yeter. ekran kartı 940mx mesela, watchdogsta falan kasmaması gerek, ramden dolayı zorlanıyor alet.
 • 0
  aliveli49elli 1 yıl önce
  ram alarak paranı çöpe atma sat laptopu kasalı al reis
  0
  magic 1 yıl önce
  abi en nefret ettiğim yorum tipi ya, adam akıllı bir şey soruyoruz
  1
  aliveli49elli 1 yıl önce
  birşey biliyorum ki yorum yapıyorum ama eğer illede alıcam diyorsan 8gb'lık al
 • 1
  filozofunsakali 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  aynı ramin upgrade versiyonu olduktan sonra sorun çıkmaz 4 olmuş 8 olmuş fark etmiyor. bana göre 8 al kafa rahat olsun ha param var diyorsan 4 gb sat iki 8'lik al hem olası problemleri de ortadan kaldırmış olursun. bazı durumlarda bazen 4 bazen 8gblık ram çalışıyor ha ekstrem bir durum ama yaşanabiliyor ve fark edilmiyor.

  edit: işlemci max ne kadarını destekliyor o da önemli u işlemciyse zaten 12 yap bırak. hiç uğraşma zaten multimedya kullanımı ve ancak league of legends kadar oyun oynatıyor. u işlemci alanların işi zaten oyun oynamak değil o yüzden 12 gb yapıp günlük kullanımı da rahatsız olmadan uzun süre dayandırır.
  0
  magic 1 yıl önce
  iki 8'lik bu pcye fazla olur. o yüzden ya 8 ya 4. ama dediğin gibi 8 alırsam uyumsuzluktan vs korkuyorum.
  1
  filozofunsakali 1 yıl önce
  çok ekstrem durumlar bunlar. eğer aynı ram modelinin hem 4 gb hemde 8 gb olanını alırsan sıkıntı yaşanacağı ihtimali çok çok az.
  0
  magic 1 yıl önce
  puvo oyun meselesi şöyle güncel oyunlar mediumda oynansın yeter diyorum. 940mx var bi de. hani minimum gereksinimlere yetse yeterli benim için. ama 12 olup ömürlük olsa da fena olmaz
  0
  filozofunsakali 1 yıl önce
  12 gb ömürlük bir multimedya sunar ona ne şüphe. fakat işin içine biraz oyun girdi mi işler çok değişir. burada ne oynayacağını bilmek daha önemli yoksa oyun oynatır fakat yine ömürlük olmaz.
  0
  magic 1 yıl önce
  ekran kartının yeteceği ama ramin yetmeyeceği oyunlar diyeyim puvo. ram düşük olduğu için ekran kartına da fazla yük biniyor ısınma falan oluyor
  0
  filozofunsakali 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  ısınma normal hele ki laptoplarda. rama göre ekran kartına yük daha fazla biner, rami arttırmak bir oyunda fps arttırmak (yada oynanabilir duruma getirmek) için tek başına yeterli değildir üstüne bir de ssd'de oyunu oynamak gerekir tabi yine bir ekran kartının değişimiyle denk yükseltme değillerdir. harcanan bütçe beklenen performansı getirmeyip tatmin etmeyebilir.

  edit: yine de 4 gb olmasındansa 12 gb olması önemlidir.
  0
  magic 1 yıl önce
  şimdi şöyle puvo. beamng drive ya da watchdogs oynuyorum mesela. ekran kartın işlemcin yeter biliyorsun, ama ram minimumun altında olduğu için oyunu sıkıyor. fps 25lere falan düşüyor. şimdi bi 8 ram olmuş olsa, kesinlikle fps artışı olur, çünkü sebep sadece ramin düşük olması. ki ben zaten grafiğe pek takılan biri değilim, medium açsın diyorum. bu seviyedeki bir pc zaten ssdsiz de piyasadaki bütün oyunları 720p mediumda çalıştırır mantıken
  1
  filozofunsakali 1 yıl önce
  zaten 720p açması apayrı bir konu. çünkü 1600x900 ile 720p performansı bile çok değişiyor. sanırım ram arttırmak işe yarar senin için. ben 1080p'ye göre düşündüm.
 • 1
  dotnet 1 yıl önce
  i5 7200u işlemcili çok 12gb rame sahip bilgisayar gördüm, 12 gb yapabilirsin bence ömürlük olmuş olur. benim bilgisayar baya üst düzey olmasına rağmen ram 8 yetiyor o da var.
  0
  magic 1 yıl önce
  bence de puvo. ama ram modelini öğrenemedim bir ya. cpu-z denedim aida-64 denedim dxdiaga falan baktım hiçbirinde çıkmadı
 • 0
  melih10_hikayeler 1 yıl önce
  ramin bilgisayarınla uyumlu olsun bence 3.nesil i5 gt920 bilgisayara 32-64gb ram saçma olur bence ama yinede sen bilirsin
 • bilgisayar

  Bu bölümde bilgisayar hakkında yardım isteyebilir, sorularınızı sorabilirsiniz.Bilgisayarınızla ilgili problemlere buradan da bir cevap edinebilirsiniz. Bilgisayar hakkında kısa tüyolar vesayre bu bölüm içersin de paylaşılacaktır.

  10 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  backup

 • bu bölüm #bilim-teknoloji bölümünün alt bölümüdür.
 • <!>kesinlikle bu bölümde puiv forumunun belirlediği kuralların dışına çıkmak yasaktır. aksi taktirde puiv üst yöneticilerinin inisiyatifine bağlı olarak değişen yaptırımlar veya sabit ceza yaptırımları gerçekleştirilir.

  <!>kesinlikle bölümde hack paylaşımı yasaktır.

  <!>kesinlikle bu bölümde amacı reklam olan paylaşımlar yasaktır.

  * bölümü takip etmeyi unutmayınız.

  *kurallar güncellenecektir.