yurtdışına çıkmak için ücretli ve ücretsiz yollar

  13
  cwinq 7.3.2021 17:10
  içinde bulunduğumuz şartları düşününce daha gerekli bir yazı bulamadım.  erasmus


  yurtdışında ücretsiz eğitimin ilk adresi erasmus programıdır. avrupa birliği tarafından yürütülen bir öğrenci değişim programı olan erasmus’un amacı, avrupa’nın çeşitli ülkelerinde öğrencilere uluslararası eğitim deneyimi yaşatmak ve ülkeler arasındaki iş birliğini arttırmaktır. program, öğrencilere istihdama yönelik beceriler kazandırmasının yanında, dil becerilerinizi geliştirme ve farklı kültürleri tanıma şansı sunar. erasmus başvuruları için bir ön lisans, lisans, yüksek lisans ya da doktora öğrencisi olmanız, lisans öğrencileri için not ortalamasının 4.0 üzerinden en düşük 2.20 ya da 100 üzerinden 70 puan olması, yüksek lisans ve doktora öğrencileri içinse bu ortalamalar 2.50 ya da 75 olması gerekir. erasmus hakkında daha ayrıntılı bilgi için yazımızı inceleyebilirsiniz.

  interrail


  yurtdışına ücretsiz nasıl gidilir, sorusunun en bilinen cevabı ınterrail yapmaktır. her yıl binlerce öğrenci ve gezgin, sırt çantalarını alıp avrupa’yı trenle gezmek gibi bir maceraya kendilerini hazırlar. aslında ınterrail tamamen ücretsiz değildir, ancak avusturya, irlanda, italya, makedonya, hollanda, karadağ, polonya, bosna hersek, ispanya, almanya, norveç gibi avrupa ülkelerini uzun uzun gezmenin en ucuz yoludur. yolculuğa çıkmanızdan itibaren sizin gibi dünyanın farklı ülkelerinden gelen öğrencilerle tanışabilir, yeni kültürler ve yaşam deneyimleri elde edebilirsiniz.

  work&travel (en güzeli)


  rüyalar ülkesi amerika’ya hem ücretsiz gidip hem de para kazanmak harika bir fikir gibi görünüyor. 1961 yılında amerika dışişleri bakanlığı tarafından düzenlenmeye başlanan work and travel programları, tüm dünyadan öğrencilerin amerika’da çalışıp seyahat edebilmelerine yönelik bir kültürel değişim programıdır. para kazanırken ingilizce dilinizi geliştirebileceğiniz program aynı zamanda farklı kültürleri tanıma, çalışma deneyimi kazanma ve yurtdışında yaşamanın nasıl bir şey olduğunu anlamanız için eşsiz ve kesinlikle kaçırmamanız gereken bir deneyimdir. wat programı, her ne kadar size para kazandırsa da, ücretsiz yurtdışı programlar değildir. bu işleri yapan aracı şirketlerden yardım almanız size vize, çalışacağınız iş, konaklayacağınız yer ve diğer prosedürlerin halledilmesini sağlarken tüm bu hizmetler, uçak bileti ve vize gibi işlemler için belirli bir ücret ödemeniz gerekecektir. unutmayın; work and travel, üniversite öğrencilerine yöneliktir ve en azından günlük konuşmaları anlayabilecek düzeyde bir ingilizce seviyesi gerektirir.

  aıesec


  1948 yılında, avrupalı öğrenciler tarafından kurulan aıesec, geleceğin liderlerini yetiştiren dünyanın en büyük öğrenci organizasyonlarından biridir. hem üniversite öğrencileri hem de yeni mezunlar için yurtdışında kendilerini geliştirebilecekleri uluslararası bir ortam, gönüllü projeler ve staj imkanı sunan platform, gittiğiniz ülkede 6 haftadan 1 yıla kadar kalma fırsatı sağlar. aıesec ile alınan teorik eğitimi, pratik olarak uygulama fırsatı bulan öğrenciler ve yeni mezunlar, ister para kazanabilecekleri programlara katılabilir, isterlerse de gönüllü staj programlarını tercih edebilirler. programın en önemli kazanımı ise, öğrencilere yurtdışı kültür ve yaşam deneyiminin yanı sıra profesyonel ve sosyal ağ kurma fırsatı sunmasıdır.

  agh
  avrupa gönüllü hizmeti-agh ya da ingilizce olarak european voluntary service-evs, avrupa’nın herhangi bir ülkesinde sosyal içerikli gönüllülük projelerinde yer almak isteyen gençlere yönelik faaliyetlerdir. katılacağınız projeler kapsamında yardım kuruluşları, gençlik merkezleri, dernekler, vakıflar, huzur evleri, yetiştirme yurtları ve rehabilitasyon merkezlerinde gönüllü çalışmalarda yer alırsınız. en az 2 ay ile 12 aya kadar süren agh projelerinde, öğrenci ve mezunların 17-30 yaş arasında olması ve anlayabilecekleri kadar ingilizce bilmesi önemlidir. agh, ücretsiz yurtdışı programlar arasında özellikle avrupa’da yaşam deneyimi elde etmek isteyenlerin en çok tercih ettiği platformdur.

  workaway


  yurtdışında çalışarak seyahat edebileceğinizin kanıtı olan workaway, dünyayı gezme hedefinde olanların dostu bir platformdur. bugün 10 milyondan fazla üyeye sahip olan siteye 1 yıllık makul bir ücretle kayıt olarak, gezme planlarına başlayabilirsiniz. dünya çapında 130’dan fazla ülkeden host-ev sahipleri ve volunteer-gönüllülerin buluştuğu platformda, gittiğiniz şehirde günde en fazla 5 saat çalışma karşılığında size kalacak yer, kahvaltı ya da yemek veriliyor. workaway ile yapabileceğiniz işlerin sınırı yok, onu baştan söyleyelim. bir tarlada çilek yetiştirebilir, evcil hayvanlara bakabilir, duvar boyayabilir, butik otelde resepsiyon ya da mutfak işlerine yardımcı olabilirsiniz.


  wwoof


  yurtdışında ücretsiz yaşa mantığı ile hem gezip hem de gönüllü çalışmalara katılmak isteyenlere, 1970 yılından bu yana hizmet veren en yaygın platform olan world wide opportunities on organic farm yani wwoof, bugün dünyanın her yerinde organik çiftliklerde gönüllü olarak çalışma fırsatı sunuyor. 120’den fazla ülkede host yani ev sahipleri ile gönüllüleri buluşturan sitedeki fırsatları görebilmeniz için yıllık olarak yapılan 35€’luk bir ücret ödemeniz gerekir. daha sonra ülke ve gideceğiniz yerle ilgili seçiminizi yapabiliyorsunuz. konaklama ve yeme-içme gibi ihtiyaçların ev sahibi tarafından karşılandığı platform, vize ve seyahat ücretlerini kapsamaz.

  afs


  ücretsiz yurtdışı eğitim arıyorsanız, afs tam size göre olacaktır. 1914 yılından bu yana devam eden program, dünyanın en köklü uluslararası değişim organizasyonudur. program, tüm dünyadan katılımcılara yurtdışında lise ya da üniversite eğitimi, dil eğitimi, gönüllülük hizmetleri, yurtdışı staj gibi kültürlerarası bir deneyim sunar. katılımcılar devam eden eğitimleri süresince gönüllü aileler tarafından misafir edilirken, gittikleri ülke kültürü ve dilini daha yakından ve hızlı öğrenme fırsatı yakalarlar.


  couchsurfing

  yurtdışına gitmeye karar verdiniz, hem eğitim almak hem de gittiğiniz ülkeyi bol bol gezmek, kültürünü öğrenmek ve keşfetmek istiyorsunuz. yapmanız gereken couchsurfing platformuna girmek ve size ücretsiz evini açan insanları bulmak olmalıdır. dünya çapında 200 binden fazla şehirde kalacak yer, paylaşılan evler ve odalar sunan site, seyahat severlerin uğrak yeridir. kalacağınız yerlerde sizin gibi uluslararası gezginlerle karşılaşabilir, ev sahipleri ile harika anılar kazanabilir ve sosyal ağınızı güçlendirebilirsiniz.
 • 1
  pandababy 8.3.2021 10:44
  güzel post, bir gün aklıma gelirse tekrar okuyup birini denemek isterim :d
  1
  cwinq 8.3.2021 15:20
  teşekkürler puvom + (pi: @pandababy)
 • 1
  flyingdutchman 9.3.2021 23:18
  gerçekten gerekli :) ve faydalı. teşekkürler.
  0
  cwinq 10.3.2021 01:24
  rica ederim puvo + (pi: @flyingdutchman)
 • 1
  lock 10.3.2021 18:03 ~ 18:04
  bir de iltica var ama gerek yok

  edit: harika bir paylaşım olmuş teşekkürler
  0
  cwinq 10.3.2021 18:05
  estağfurullah efenim. doğru iltica etmek var.. en sevdiğim kısım o. (pi: @lock)
 • 1
  imperium 10.3.2021 18:31
  work&travel yaptım öneririm şiddetle. sonra geldik kaldık bu çukurda, gidin gençler gidin.
  0
  cwinq 10.3.2021 18:38
  yapmayın yanarız.. (pi: @imperium)
 • 1
  cagrialaf 10.3.2021 22:43
  sadece özenli bir şekilde çalışmak. sonra siz istemeseniz bile onlar sizi çıkarıyorlar yurtdışına zati
  0
  cwinq 10.3.2021 22:46
  kesinlikle haklısın puvom (pi: @cagrialaf)
 • 1
  almora 16.3.2021 14:37
  aşırı yararlı bi başlık olmuş. gitmek istedikçe dolar yükseldi, corona arttı derken kaldım. okul bitmeden gidebilsek bari...
  0
  cwinq 16.3.2021 19:05
  erasmus'a çok pis göz kırpıyorum. @(pi: @almora) bu arada almora çok sevdiğim eski bir grubun adıdır.. çok güzel.
  1
  almora 17.3.2021 20:43
  work&travel güzel olurdu bence. ve evet almora gerçek bir efsanedir..
 • 0
  nyctophiliaa 22.3.2021 23:51
  imkansızlığım ve cinsiyetim sağ olsun okumaya bile tenezzül etmedim psikolojim bozulmasın diye.
 • 0
  gs1905 9.5.2021 09:30
  en temiz yok vize ve pasaport sahibi olmaktır. çalışma izni ve oturma izni de şarttır. yurtdışı ile kasıt avrupa veya amerika'dır.