evrimdeki gen aktarımını anlayamamak

  3
  specular 21.5.2018 17:49
  evrime göre balık kendini zorlaya zorlaya zorlaya karaya atmış ve bacakları çıkmış. peki bu ilk karaya atlamaya çalışan balık ölmedi mi karada? öldü. peki bu ölen balık nasıl olacakta vücudundaki bu çabanın izini bir sonraki balığa aktaracak?

  aktarmak zorundaki diğer balık bir sonraki aşamaya geçebilsin. aktarmıyorsa eğer diğer balıkta aynı bunun gibi sıçrar ve ölür.

  umarım anlatabilmişimdir, plaketimi istiyorum.
 • 0
  sexsexsekerek 21.5.2018 18:28
  şöyle olmuş olabilir. bir balıkta genetik mutasyon sonucu hem akciğer hem solungaç gelişmiş, buna bağlı olarak balığın 30 adet yavrusunun (temsili bir sayı) 5 tanesinde aynı şekilde hem solungaç hem akciğer gelişmiştir. bu 5 tane yavrunun erişkin hale gelip üremesiyle her birinden meydana gelen 30'ar yavrunun 5'inde aynı gen derken nesiller sonrasında bu sayı artmış olabilir. buna bağlı olarak bu tür akciğer solunumu yapabildiğini farkedip içgüdüsel olarak karaya yakın yerlerde yaşamaya başlaması, yanlışlıkla karaya çıkan bir balığın ayakları olmadığı için yüzgeçleriyle kendini itelemeye çalışması derken derken 1000 yıl içinde adaptasyon ile balıkların ufak ufak ayaklarının çıkması falan filan gibi şeyler olabilir.

  mesela kurbağalar yavruluk dönemlerinde suda, erişkinlik dönemlerinde karada yaşarlar. türler arası çiftleşme gibi bir faktörden çıkmışta olabilir mesela bilmiyorum saçma gelebilir kulağa ama insanlar eşekle ilişkiye giriyorsa kurbağalarda balıkla girmiş olabilir. :))
 • 0
  ersals 23.5.2018 09:21
  evrimsel biyoloji ile ilgili araştırma yapmadıysanız, böyle komik sorular oluşabilir zihninizde.
  aynen bir ateistin din hakkındaki anlamsız soruları gibi geliyor bana.
  bilmediğimiz konu hakkında fikrimizin olması uzun vadede düşünsel aksaklıklar demek.
  koskoca bir teori ve bilimsel dayanakları varken, böyle basit bir konu düşünülmemiş nasıl olabilir diyerek mantığın ilk seviyesiyle konuya açıklık getirmek gerek belki de....