4

gerçekçiliği kötümserliğe vurmak

geçen bir tedx konuşmasına denk geldim, ilker canikligil konuşuyor. kötümserlikten ve gerçekçilikten bahsediyor. o bahsettikçe düşündüğüm tek şey benden başka bu tür durumları yaşayan insanların var olduğunu yeni öğrenmemdeki burukluk. olabilecek bir şeye inanmak için elde bir kanıt olması gerektiğini savunurum hep. misal, ben tıp okumak istiyorsam ve daha say seçmeden -hatta alanım ne onu bile bilmeden- tıp okuyacağım diye yükselemem. ya da matematikte integrali daha öğrenmeden gidip çözemem ben bunu ya da çözerim ben bunu diyemem.
geçen bir olay yaşandı arkadaşımla aramda, oturuyoruz dedi ki ''ben geleceğimi planlayamıyorum.'' (dipnot: bu arkadaş her zaman öncelikli olarak kendini düşünen ve her olaya salla ya diyen insanlardan) ben de dedim ki ''geleceğini planlayamıyorsun çünkü kendine bir gelecek planlayabilecek kadar çevrendeki insanları önemsemiyorsun'' bakın, büyük bir evrende yaşıyoruz ve ben geleceğimizi düşünebilmek için kendimize veya çevremizdeki insanlara iyi gelecek bir şeyler yapmamız gerektiğini düşünüyorum. bu dünya üzerine her şeyi sallamak için ya da kendimizi düşünmek için gelmedik çünkü biz.
aynı arkadaş bana ''tek bir hedefin olmasın bence iki hedef üstünden git'' demişti bir gün. ben de ''tek bir hedefe yoğunlaşmazsam birçok hedefim var nasıl olsa birini kazanırım diye düşünürüm'' dedim. o da bana ''benim birçok hedefim var hangisini kazanırsam ona gideceğim'' dedi. bu örnekleri neden mi veriyorum? çünkü biz bu arkadaşla ne zaman konuşsak -ki kendisi yakın arkadaşlarımdan- bana hep her fikrinde bir sorun bulduğumu söyler. peki gerçekten her fikrinde bir sorun varsa?
ilker canikligil'in de dediği gibi, kötümser arkadaş dediğiniz insanlar sizin gerçek dostlarınızdır. neden mi, hem her şeyi yüzünüze vururlar ve siz asla bunları kabullenemezsiniz. hem de siz ne yaparsanız yapın hep yanınızda olurlar.
dün bu arkadaştan bir mesaj geldi, insanların onunla sohbet etmek istemediğini düşünüyormuş çünkü konuşacak bir şey bulamıyormuş.
normal değil mi, gerçekçi olmamak size hayal dünyanızda yaşamayı ve her şeyi boşvermeyi öğretir. çünkü eğer düşünmeye başlarsanız, bilirsiniz ki işin içinden çıkamazsınız.

tüm bunları gördükçe kendimde bir sorun olduğunu düşünüyorum. onlar mı fazla ergen ben mi fazla olgunum?
sanırım asla öğrenemeyeceğiz.
 • 0
  bizanskurdu 7 ay önce
  haklısın, olgun olup olmadığını bilemem çünkü yaşını bilmiyorum. gerçek arkadaş, yüzüne her şeyi çat diye vurur. yüzüne sürekli gülen ve boş konuşan sünepeler ile vakit kaybetmemek lazım.
 • 0
  banabubade 7 ay önce
  olay aslında cok basit
  insanlarla iyi geçinmek mi istiyosun, o zaman onlar gibi davranıcaksın toza bulanmış sahte dünyalarında yaşıcaksın
  ha sen gercekci olucam ne olursa olsun diyosan yalnız kalırsın cevrendekiler sorunun sende olduğunu söyler durur hep bi hatanı ararlar
  sen onlar gelişsin diye uğraşırsan onlar kuyunu kazarlar.

  ne olmak istediğini seçtikten sonra anlarsın ki iki kutbada çok yaklaşmıcaksın, umursamazda olucaksın fakat arada bir durup hm diyebileceksin.