6

posta güvercinleri yollarını nasıl buluyorlar?

posta güvercinlerinin haberleşme aracı olarak kullanımı çok eskilere dayanmaktadır. bilinen ilk kayıtlara göre m.ö 1200’lü yıllarda olduğu söylenmektedir. bu zamanlarda mısır’da güvercinlerin haberleşme amacıyla kullanıldığı bilinmektedir. daha sonra bu güvercinlerin yetiştirilmesi ve haberleşme amacıyla kullanılması farklı ülkelere de yayılmıştır.

çift olarak yetiştirilen güvercinlerden bir tanesi yetiştirildiği yerden alınıp, orayla haberleşme sağlayacağı yeni bir bölgeye götürülüyordu. buradan iletilmek istenen mesajlar güvercine bir şekilde tutturuluyor ve salınıyordu. böylece eşine kavuşmak isteyen güvercin eşinin olduğu yere varıyordu ve istenen mesajda böylece yerine ulaşmış oluyordu.

posta güvercinlerinin fiziki yapıları diğer güvercin çeşitlerine göre biraz farklıdır. bu güvercinler diğer güvercinlere göre biraz daha iri ve ağırdır. kafaları düzgün biçimli ve yuvarlaktır. takka, perçem gibi uçuşlarını zorlayacak özellikleri yoktur. böylelikle diğer güvercinlere göre daha uzun yolculukları rahatlıkla gerçekleştirebilmektedirler.


peki posta güvercinleri yollarını nasıl buluyorlar?
1947 yılında yapılan araştırmalara göre güvercinlerin dünyanın manyetik alanını yön bulmak için kullanıldığı ortaya çıkmıştır. ancak 1972 yılında f. papi tarafından yeni bir varsayım daha ortaya atılmıştır. bu görüşe göre güvercinler, koku duyularını kullanarak hedeflerine ulaşabilmektedir.

1980 yılında almanya’da hans wallraf güvercinlerin yollarını nasıl bulduklarına dair çalışmalarına göre, her coğrafi bölgenin uçucu maddelerden oluşan kendine özgü bir kokusu vardır. yapılan araştırmalar sonucunda güvercinlerin yön bulmak için kullandıkları kokuların hava içerisinde aeresol halinde değil, molekül halinde bulundukları keşfedilmiştir. buna göre posta güvercinlerinin bu kokuları tanıdıkları düşünülmektedir. güvercinlerin yavrularının bile farklı yönlerden esen her rüzgârın, farklı kokular taşıdığını uçmayı öğrenmeden önce öğrendikleri ve bu yavruların yaşadığı bölgelerin koku haritasını çıkarttıkları düşünülmektedir. yavru kuşlar uçmaya başladıklarında farklı bölgelerin kokularını bu haritaya ilave ederek, haritalarını genişlettikleri varsayılmaktadır. bu konu ile ilgili birçok deney yapılmakta ve bu deneyler ile varsayım desteklenmeye çalışılmaktadır. bu gün koku varsayımı kabul edilen bir görüş durumundadır. ancak diğer yön bulma yetilerini de duruma göre kullanmaktadırlar. bu konu ile ilgili araştırmalar hala devam etmektedir.
 • 1
  speace 3 ay önce
  kar yağdığında yön duygularını kaybediyor, kuşlarda yön bulma yetisi tek boyutlu olduğundan renk hafızaları inanılmaz kuvvetli bu sayede deneme-yanılma durumunda dairesel hareketlerle kesin sonuca ulaşmaya çalışır. türler ve genetik devinim süreci tabi ki karakteristik özellik kazanmalarına sebep oluyor, güvercinler güven duygusunu benimsediklerinden sosyal türlerden sayılır, nitelikli bilgi olarak hava yolu taşımacılığında güvenli bölgeyi belirlerken güvercinlerin maksimum irtifası referans alınır
  0
  altaydangelenbarbar 3 ay önce
  bak bunu bilmiyodum bilgi için saol puvo :)
  0
  speace 3 ay önce
  rica ederim bro
  0
  altaydangelenbarbar 3 ay önce
  bro olmadı ama bak buranında kendine göre bi adabı var puvo diceksin puvocum :)
 • 0
  kaktusgil 3 ay önce
  yahu bugün ne guzel bilgilendim sayende. bir basligindan diger basligina geziyorum. tebrikler, birkac saatte ne guzel içerikler uretmissin.
  0
  altaydangelenbarbar 3 ay önce
  rica ederim puvocum sizin gibi ilgilenenlerde olunca devamı geliyor amaç her gün yeni bir bilgi öğrenmek :)
dün dün
 • bilin istedim

  Her türlü az bilinen, çok bilinen, duyulsada ne olduğu tam olarak bilinmeyen kavramların açıklandığı. puivin bilmesini istediğiniz bilgi, anı,fıkra, makale, görselleri paylaşabileceğiniz, sesinizi özgürce duyurmak istediğinizde seçeceğiniz bölüm

  420 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  ibrahimisbilir

 • bu bölüm #sosyal bölümünün alt bölümüdür.
 • 1. bölüm açıklamasına uygun olmayan başlıklar açmayınız.

  2. yanlış bir bilgi gördüğünüzde yazara düzeltmesi için rica ediniz.

  3. açılan başlığı gerekli buluyorsanız (+), gereksiz buluyorsanız (-) yönünde işaretleyiniz.   ilgili bölüm;

  kara delik