5
islamiyet hakkında bir soru
baştan soyliyim muslumanim. sadece aklima takilan bir soruyu sormak istedim. su ana kadar kime sorduysam tam bir cevap alamasim. simdi Allah bizi yaratmiz ama diger varliklardan ayri olarak bir de irade vermis. simdi biz bu oradeyi kullanarak kaderimizi yonlendiriyoruz. ama ya biz irade sahibi olmayi istemediysek. ornegin ben melek olarak yaratilmayi isterdim. ama insanim ve iradem var ve bj iradem yuzunden yaptiklarimdan sorumluyum. yanlis bir sey soyluyorsam Allah affetsin, kısacası Allah bize irade verdigi için yaptiklarimizindan da Allah sorumlu değil midir?
 • 4
  nestor 1 yıl önce
  dostum allah bize irade vermeseydi bir kukladan farksız olurduk. iradeyi bize doğruyu seçmeyi hatta doğruyu sorgulayarak seçmemiz için verdi ki seçimimizi yapalım. ayrıca kötü bir şey yaptığımız da sölediğin mantık geçerli olabilirdi-allah affetsin gerçekten güzel mantık- ama sürekli tövbe edebildiğimiz için böyle bir durum da geçersiz sayılıyor. bir şeyler aktarabildiiysem ne mutlu bana.
  0
  frostie 1 yıl önce
  hm yine bir şeyler canlandı kafamda, teşekkürler.
 • 0
  viskivehumeyni 1 yıl önce
  bu sorular gerçekten zihnini meşgul edebiliyor mu ? yoksa başlık açma sevdası mı ?
  0
  frostie 1 yıl önce
  başlık açma fetişi var bende. açmadan duramiyorum.
 • 0
  smyrna1497 1 yıl önce
  beden olarak değil ruh olarak allahın sözüne uymalıyız,beden günahkardır ruh bizi günahlardan arındırır, ayrıca kıyamet günü meleklerde yargılanacak yaptıklarına göre bizim gibi.büyüklerine saygılı ol,çalma,zina yapma,küfretme
 • 0
  kenevir 1 yıl önce
  bak kardeşim sana söyle bi cevap vereyim. bu evrende yaratılan her şeyin bir gayesi vardır. yani allah köpeği yaratmıştır içne bi ruh koynuştur,böcek yaratmıştır içine ruh koymuştur melek yaratmıştır mantar çiçek vs. ve her yaratılan girdiği vucudun içindeki sorumlulupa sahiptir köpek kalkıp kedi gibi davranmaz bizde insan olarak insan gibi davranır bize yakılanı yaparız. sorumluluklarımızı biliriz sen melek olmak isteye bilirsin ne kadar masum bi düşünce ama meleğin bir aklı yoktur o sadece yaradana yardım eder bi sınavı yoktur yaradan ol der olur git der gider biz insanlar sanslıyız ki ölümden sonra hayat başlayacak ve mükafatlandıralacaz.
  0
  frostie 1 yıl önce
  haklisin ama iste melegin zaten mukafat isteyen bir nefsi ve iradesi yok zaten bir mukafat alamayacak da. ama irade sahibi insanın cezalandirilma ihtimali de var.
  0
  kenevir 1 yıl önce
  aynen kardeşim benim gülünde dikeni vardır aynı tavuskuşunun onca güzelliğine rağmen ona destur çektiren ayakları gibi. zaten bu hayatın sonunda yaptıklarımız sonucu dikkate alınmayacak olsaydı bu yaşam boşa geçmiş olmazmıydı.
 • 0
  gnorts 1 yıl önce
  kardeşim merhaba, burada aradığın cevabı bulabilirsin;
  https://www.youtube.com/watch?v=7ycxuaxtvag
 • 0
  acab1966 1 yıl önce
  bir ateist olarak -ki kendimi boyle tanimlamayi sevmem- bir programcinin kendi yaratip programladigi bir robota,"dur sunu bi test edeyim acaba programladigim gibi mi calisiyor" demesine benzetiyorum bunu.yani kitaba gore seni o yaratti zaten yapacagin seyleri biliyor seni nasil yarattigini da biliyor
  0
  kurt 1 yıl önce
  bir programcının robotu test etme amacıda vardır ama değil mi ? robotun o amacı bilmesi imkansızdır zira farklı boyutlarda çalışırlar. allahta öyledir. biz ancak görebildiğimiz ve içinde bulunduğumuz boyutlara göre kavrayabiliriz her şeyi, allahı da. inanmak zaten burada başlıyor. beynimizin çözemediği yerlere gelince iman ediyoruz, imtihanda olduğumuzun bilinciyle. kuranı aç sonuna kadar oku türkçesini. eğer bu kitap bir insan tarafından yazılmıştır diyebiliyorsan o zaman ateist ol. öyle basit örneklerle büyük kararlar vermemen dileğiyle.
  0
  acab1966 1 yıl önce
  dediğin doğru buyuk resmi goremiyoruz yine de inanmak icin bu belirsizlige ihtiyac duymuyorum.yazıp yazıp siliyorum cevabı uzatmayayim diye soyleyecegim sey su.ben genel olarak iyi bir birey olduğuma inaniyorum.bunun icin de ilahi bir kilavuza,yapacagim bazi seyler icin beni ateş ve azapla tehdit eden bir yaraticiya gerek duymuyorum.o olsa da olmasa da ben zaten bu sekilde yasayacagim amacim belli ve araca lüzum yok.ayrica araç olan kutsal kitaplarin yada tanrinin da kusurlu olduğunu dusunuyorum.

  bide şunu rica edeyim lütfen burasi "ateiste telkinlerde bulunayim onu dogru yola sokayim"a donmesin dusuncelerimi soyluyorum yukarida:)
 • 2
  chapterone 1 yıl önce
  çok güzel bi alıntıyla bunu aşabiliriz belki ^^

  sen kararını çoktan verdin neo, buraya sadece bu kararı neden verdiğini öğrenmek için geldin. the matrix ^^


 • karışık

  Karışık

  42 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  oxygen
  tombalaci
  kaygusuzyazar
  hellomyfriend
  ilteris
  darkier
 • bölüm kuralları

  - bölümü takip etmeyi unutmayınız..

  aklınıza bölüm ismi gelmediyse bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  ekleyeceğiniz bölümü bulamadıysanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  bölüm seçmek istemeden paylaşmak istiyorsanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  başlık fark etmez istediğiniz başlıkta açabilirsiniz..

  - reklam yapmak yasaktır..


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...