14

kitap okumayanlara karşı bakış

bu düşünce biraz önce aklımı kurcalamaya başladı. kitap okuyanlar tarafından , okumayanlar fazlasıyla eleştiriye tabi tutuluyor. tabiki kitap okumanın önemi çok büyük ancak öncesinde daha önemli bir şey varsa o da okumak eylemidir. bu illa bir kitap olmak zorunda değildir . merak etmek , düşünmek ve bu doğrultuda belki bir gazete yazısı, belki bir makale ya da blog karıştırmaktır. hatta şu minicik takvim arkası yazılarında bile çok büyük hikayeler anlatılıyor . belki bir kitaptan alamayacağımız dersi ordan da çıkarabiliriz. sizce ?
 • 0
  adolfbey 4 ay önce
  bencede :p
 • 1
  altaydangelenbarbar 4 ay önce
  kitap okuyanmı varki okumayana karşı bir bakış getirsinler :d
  1
  jupiterwalk 4 ay önce
  böyle düşünecek kadar az kişi var çünkü
 • 2
  hedap 4 ay önce
  roman tarzı kitaplar okumak belirli bir yaştan sonra tamamen boş vakit işi. hem şimdilerde dediğin gibi okuduğumuzun haddi hesabı yok.
  0
  ofsaytsizburak 4 ay önce
  yapma be hocam. 1-2 seri dışında fantastik romanlar için ben de öyle düşünüyorum ama roman çok genel bir tabir. okuma eyleminin temelini oluşturur. insanın düşünce aktivitelerini geliştirir. romanların insana sağlayacağı gelişimi herhangi birşey ile kıyaslayamayız. tabi bahsettiğim roman grinin elli tonu tarzı kitaplar değil.
  0
  hedap 4 ay önce
  boş iş demedim ama bak boş zaman dedim. benim artık boş zamanım yok. çevremde ki insanların da öyle. ihtiyacım dışında 1-2 saatlik bir zaman dilimini dâhi romanlara ayıramam ve kesinlikle ayırmam.
  vaktini ayıranlarinda kendi tercihi.
  zaten insanların kendi klasmanında gelişmesi lazım. roman tarzı kitaplar her insan için gelişim sağlamaz. bu göreceli ve insandan insana değişecek bir durum. her insanın kendi klasmanında gelişmesini sağlayan kitaplar okuması, kitap olmasa da olur okuması elzem.
  1
  jupiterwalk 4 ay önce
  tam olarak düşüncelerimi ifade etmişsiniz, mesele yalnızca "okumak".
 • 2
  filozofunsakali 4 ay önce
  anlatım biçimi, olaylar, konular, alt metinler hepsi insanı düşünmeye sevk ediyor. bazen bir kelimeye denk geliyorsunuz ve "başka bir kelime olsa bu kadar anlatamaz bunu." diyorsunuz. bu size farkındalık katıyor. olaylara bakış açınız bile değişiyor kitap okuyunca. öylesine derinlemesine işleniliyor ki bazı kitaplar labirente girmiş gibi o dünyadan çıkamıyorsunuz. kitap okumak size farkında olmadan bir şeyler katıyor fakat kimse bunu anlamak istemiyor. kolaycı yetişmiş çocuklar yapacak bir şey yok. artık kitap okumanın önemli olmadığını savunacak insanlar çıktı memlekette ve çoğalıyorlar çünkü kitap okumuyorlar. en kötüsünden temel eserleri okusanız, tanınmış-ünlenmiş saygı duyulan yazarları ve kitapları okusanız bir şeyler katarsınız kendinize. gidin de size herhangi bir yayın evinin o günün popüler olan dandik kişisel gelişim kitabını alın okuyun demiyorum.
  1
  ofsaytsizburak 4 ay önce
  baya baya +1
  0
  jupiterwalk 4 ay önce
  sanırım baya ters anlaşıldım. ben kitap okumak faydalı değil , okumayın demiyorum. tabikide okuyucuya fazlasıyla şey öğretiyor. ben yalnızca okumayan kesim için fazla ağır eleştiri yapıldığını düşünerek yazdım. 14 15 yaşından bugüne 7 8 yıldır düzenli olarak harçlığını kitaba ayıran , okumayı günlük hayatın bir parçası haline getirmiş biriyim. bu durum bana çokta şey kattı ancak bazen hayatta öyle kişilerle konuşuyorum öyle olaylarla karşılaşıyorum ki eğer biraz dikkatli ve biraz daha fazla insan olursanız çok şey öğreniyorsunuz . romanlarda da böyle farklı bir bakış açısıyla anlatılan bir şey yok mudur ? mesele algılarının açık olması yoksa okuduğun romandaki mesajı da farketmez içindeki aşk hikayesine kapılır gidersin...
  0
  filozofunsakali 4 ay önce
  hedef göstererek konuşmadım üstüne alındıysan kusura bakma. genel bir tavır var hem sosyal çevremden hem de sosyal medyada gördüklerimden. insanlar genel olarak kitabı televizyon dizileriyle karıştırıyor. aynı şey zannediyor o yüzden onlara hitaben söylüyorum.
  1
  jupiterwalk 4 ay önce
  anladım anlaşıldığıma da sevindim , teşekkürlerr
 • -4
  ben_sizofren_degiliz 4 ay önce ~ 4 ay önce
  "kitap okumuyorum eksikliğini hissetmiyorum" temalı başka bir çalışma.
  iyi de bu eksikliği biz hissediyoruz.
  takvim arkası yazısı demiş bi de,
  ya bi siktirin gidin ya :))
  edit: eksileyin sığır sürüleri eksileyin :))
  0
  jupiterwalk 4 ay önce
  kitap okumuyorum gibi bir bilgi vermedim kendimle alakalı ve bunları yazarken her türlü kitap okuyan biri olarak yazdım. yalnızca benim düşüncelerim. düşüncenize saygım var ama sizden de aynı saygı ile eleştirinizi yazmanızı beklerdim.
  0
  puzzle 4 ay önce
  neden eksilendi acaba
 • 2
  zenginmutfagi 4 ay önce ~ 4 ay önce
  neden ısrarla kitap okumaya devam etmeliyiz

  sonuna kadar okur musun bilmem ama bi okumayı dene istersen :)

 • 1
  mavimetilfetamin 4 ay önce
  zaten kitap okumaktan kasıt, okumaktır puvo. başka düşüncelere beynimizde yer açmanın, empatinin temeli okumaktır, başkalarını anlamaktır. belki de en büyük sosyallik budur. o nedenle, okumam, canım sıkılıyor gibi şeyler söyleyenler biraz sığ gibi geliyor.
 • 1
  xchampwer 4 ay önce
  okumayan insan hayalden yoksundur bana göre. bir filmi izlemek yerine varsa kitabını okumak daha zevkli değil midir?
 • 1
  banu123 4 ay önce
  kitap okumak farklı bir şey dediğin şeyleri okumak farklı bir şey bence. kitap okuduğun zaman empati duygusu gelişiyor. bir olaya farklı açılardan bakabiliyorsun hatta belki yeni kelimeler öğrenip kültürlenebiliyorsun ama herhangi bir şeyi okuduğunda bilgileniyorsun sadece
 • 2
  badboycharlotte 4 ay önce
  ben okuyorum
  sapiens
  serdar başkanla bilim makinesi
  savaş bitti
  son okuduklarıö
 • 3
  speace 4 ay önce
  eski kulağı kesiklerden
 • 3
  baran_aslan 4 ay önce
  okumak yaşamaktır.
 • 0
  puzzle 4 ay önce
  her şeyi anladım da neden tamamını kalın yazarak göz yorduğunu anlamadım.
6 saat önce dün
 • merak ediyorum

  Merak ettiklerimiz, meraklı bilgiler

  59 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  arnavut

 • bu bölüm #sor bölümünün alt bölümüdür.