3
kara kutu ne işe yarar

uçaklarda uçuşa dair ayrıntılı bilgiler içerir. kara kutular çok eski teknolojiye dayansa da hala önemini korumaktadır. örneğin;

mayısta akdeniz'e düşen mısır havayolları uçağının yerini tespit etmek neredeyse bir ayı bulmuştu. uçağın düşme nedenine dair önemli bilgiler içeren kara kutunun 3000 metre denizin dibinde bulunması ise birkaç günü almıştı.

amerikan uzay ve havacılık dairesi nasa'nın yeryüzünden on milyonlarca km uzaktaki mars'a uzay aracı gönderdiği bir çağda, ticari hava yollarının kara kutusunu bulmak neden hala zor?

fakat her şeye rağmen, eski teknoloji olsa da kara kutu etkili ve gerekli bir cihaz olmaya devam ediyor.

kara kutu nedir?

uçuşa dair her tür veriyi kaydeden kara kutular ayakkabı kutusu büyüklüğünde ve yaklaşık 5 kg kadardır. çarpma etkisini asgariye indirmek için uçağın kuyruk kısmında yer alır. kutudaki sinyal sistemi suyla temas halinde devreye girer ve kutunun bulunması için 90 gün boyunca ve 6000 metre derinliğe kadar sinyal verir.

abd federal havacılık dairesi faa, uçakların düşmesi halinde araştırmacıların işini kolaylaştırmak için uçaklara iki kara kutu taşıma zorunluluğu getirmiştir. bunlardan biri, uçağın son 25 saatindeki konum, yükseklik hız gibi 88 farklı alanda uçuş bilgilerini içerir. ikinci kutu ise kokpitteki son iki saatlik ses kaydını.

veri kaydına ait kutudan kazanın nasıl olduğu, kokpitteki ses kaydından ise nasıl olduğuna dair bilgi edinilir.

adı kara kutu olsa da kutular aslında siyah değil parlak turuncu renktedir. bütün bilgiler hafıza çiplerine kaydedilir. bunları dış etkilerden korumak için kutular iyi yalıtılmıştır. dışı titanyum ya da çelik kaplı kutunun içinde yüksek ısıya karşı dayanıklı 2-3 cm kalınlığında bir yalıtım sistemi, onun da altında alüminyum kaplama vardır.

ısıya ve suya dayanıklı

çarpma etkisine karşı özel koruma testlerinden geçen kutu 1100 derece ısıda bir saat, tuzlu suda 30 gün dayanacak şekilde yapılmıştır. kara kutunun içerdiği bilgi çarpma sonrasında da kullanılabilir ve işe yarar olduğu içindir ki bu teknoloji bugün bile geçerliliğini koruyor.

bu bilgi sayesinde düşme nedeni tespit edilip yeni önlemler ve düzenlemeler için gerekli adımlar atılabiliyor.

yolcu uçakları için kara kutu zorunluluğu ilk kez abd'de 1958'de gündeme geldi. havilland comet adlı ilk ticari yolcu uçaklarının üst üste düşmesi buna neden olmuştu.

daha sonra ise jet yolcu uçaklarının gövdesi havada basınç değişikliğine dayanamayarak parçalanıyor, uçaktaki herkes ölüyordu. uzmanlar bunun nedenini anlamaya çalışıyor, ama yeterli bilgiye ulaşamıyor.

kara kutu bazı kazaların sebeplerini göstersede bazı olaylar hala meçhul kalmıştır. sizce yeni bir tekneloji geliştirilemez mi?


bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır. • bilin istedim

  Her türlü az bilinen, çok bilinen, duyulsada ne olduğu tam olarak bilinmeyen kavramların açıklandığı. puivin bilmesini istediğiniz bilgi, anı,fıkra, makale, görselleri paylaşabileceğiniz, sesinizi özgürce duyurmak istediğinizde seçeceğiniz bölüm

  108 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ibrahimisbilir

  nesquik
  hukuk582
 • 1. bölüm açıklamasına uygun olmayan başlıklar açmayınız.

  2. yanlış bir bilgi gördüğünüzde yazara düzeltmesi için rica ediniz.

  3. açılan başlığı gerekli buluyorsanız (+), gereksiz buluyorsanız (-) yönünde işaretleyiniz.
popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...