fatsa, mutluluk merkezi(ydi)

  6
  hellomyfriend 3.2.2017 05:43
  1970'lerde yaklaşık 19 bin kişinin yaşadığı, ordu iline bağlı küçücük bir karadeniz kasabasıdır fatsa. 1978'den itibaren sol gruplar kasabada hâkim olur. belediye başkanının vefatından sonra ara seçim yapılır. halk terzi fikri sönmez'i 14 ekim 1979'da belediye başkanı seçer. terzi fikri fatsa'yı özelliklerine göre on bir bölgeye böler. her bölge kendi halk meclisini oluşturur. iki ayda bir yapılan halk toplantılarında belirlenen sorunlar, talepler komite temsilcilerince belediye meclisine taşınarak tartışılır. alınan karara göre harekete geçilir. komite temsilcileri belediyenin çalışmalarını denetler, görüş ve fikirlerini rahatça söylerler. her meselenin tartışıldığı bu toplantılara bazen halktan 3500 kişinin katıldığı olur. çıkan karar tartışmasız uygulanır. doğrudan demokrasi uygulamasının topraklarımızdaki en önemli örneklerinden biridir yaşanan. tüm toplantılar şeffaftır, hoparlörlerden halka duyurulur.
  karaborsaya geçit verilmez, ürünleri karaborsa fiyatlarından satan esnafların depoları basılır. her şey halka olması gereken fiyattan dağıtılır. rüşvete son verilir. fındık üreticilerinin borç köleliğinden kurtulması sağlanır. kadınların en büyük şikayeti kocalarının kumar oynaması, sürekli olarak dayak yemeleridir. kocaların dayak atması önlenir. kumara son verilir. erkeklerin maaşı kadınların eline sayılır. fatsa okuyan, tartışan, irdeleyen, gülen insanların kasabası olmaya başlar..
  kasabanın en büyük sorunlarından biri çamurdur. halk çamurun kaldırılmasını ister, ama yıllarca çamur sorunu çözülmez. uzmanların 4-5 yılda kalkar dedikleri çamuru halk, çevre beldelerden de araç desteği alarak, bilfiil kendileri kazma kürek çalışarak, demledikleri çayla, pişirdikleri yemekle çalışanları destekleyerek yedi günde kaldırır..
  şenlik düzenlemeye başlarlar. eşlerini döven kumarbaz erkekler piyeslerde rol alır. çocuk koroları kurulur. aydınlar akın akın fatsa'ya gelir, "olamaz" denileni olduranları görmek için. memleketin dört bir yanında kan dökülürken fatsa'da kardeşlik, dayanışma türküleri yükselir. dönem itibarıyla hapishanede sadece 13 kişi vardır..
  sekiz ay kadar kısa bir zamanda fatsa'da ütopyanın ilk adımları atılmıştır. mayıs-temmuz 1980 tarihlerinde gerçekleşen, alevileri hedef alan çorum katliamı sırasında dönemin başbakanı süleyman demirel, "çorum'u bırakın, fatsa'ya bakın !" diyerek gözleri fatsa'ya çevirir. kızıl bir sistem fatsa'da filizlenmeye başlamıştır ona göre, yılanın başı küçükken ezilmezse, bir değil onlarca fatsa oluşacaktır..
  bu nedenle 12 eylül erken iner fatsa'ya.. nokta operasyonuyla 5 bin kişi gözaltına alınıp işkenceden geçirilir. herkes bir konuda nettir : yapılıp edilen her şey daha insanca bir yaşama dairdir. terzi fikri cezaevinde gördüğü işkenceler sonucunda ölür..
  fatsa "başka türlü bir dünya mümkün mü ?" sorusuna bu topraklardan verilen kısacık bir cevaptır..