3
türkiye'de fizyoterapist olmak
fizyoterapist olduğumu bilenler bilir, bilmeyenler de öğrenmiş olsun :d

öncelikle herkesin bildiği şu hikayeyle giriş yapayım:
adamın biri kasabadan ayrılmış okumaya gitmiş. yıllarca okumuş kaymakam olup kasabaya geri dönmüş. ninesi sormuş: "a oğlum sen şimdi ne oldun?" "kaymakam oldum nine" o zamanlarda da ormancılar çok kazanıyormuş. "oğlum azıcık daha okusaydın ormancı olsaydın ya"

benzer bir olay geçtiğimiz günlerde başıma geldi. fizyoterapistim. bazılarına göre "fizikçi" bazılarına göre "fizik uzmanı" bazılarına göre "doktor" bazılarına göre "hemşire". ben "fizyoterapistim" ve söyledikleri bütün ünvanlar beni rahatsız ediyor.

bir yakın akrabamız baya yaşlı ve fizyoterapi okuduğumu biliyor ama nasıl bir şey olduğunu bilmiyor. anlaması için "fizik doktoru" diye anlatıyorlar. rahatsız olmama rağmen yaşlı diyerek sesimi çıkarmıyorum. torunu da öğretmen yıllarca çalışıp didinip kpss'de yeterli puanı aldı ve atandı. 3 yıl doğu görevinin ardından tayini çıktı ve batıya geldi. ne dedi bana biliyor musunuz? "keşke öğretmen olsaydın"

yanlış anlaşılmasın kesinlikle öğretmenleri küçümsemiyorum. hatta önümüzdeki günlerde akademik kariyerime adım atacağım ve aksilik olmazsa ilerleyen zamanlarda ben de öğretim görevlisi olacağım bir nevi öğretmen.

mesleğimin küçük görülmesine dayanamıyorum. herhangi bir meslek gibi görülmesi o kadar irrite edici bir şey ki..

zaten bu ülkedeki kafa ne biliyo musunuz? ya doktor olacaksın ya da öğretmen. öğretmenler ne zorluklar çekiyor kpss kascam diye nasıl ders çalışıyor bilen yok. yakın zamanda devletin izlediği politika yüzünden doktorlara da kpss gelecek haberleri yok.

ben liseyi bitirip tercih dönemine geldiğimde elimdeki 1 yıllık emeğimle aldığım puana bakıp acaba mühendis mi olsam lan dediğimde sağlıkçı ol sağlıkçı en iyisi diyenler vardı. doğuda bir yerde tıp okuyabilirdim, diş hekimliği okuyabilirdim, eczacılık da okuyabilirdim. sağlıkçı olmakta bunlar vardı.

hatta oğlu okul öncesi öğretmenlik okuyor diye gelip bana sen de okul öncesi öğretmenlik oku diyen de vardı. ben iç sesimi dinledim ve küçüklüğümden beri meraklı olduğum koşup koşup gittiğim, araştırdığım şeylerin içerisinde olduğunu keşfettiğim bir mesleği seçtim: fizyoterapistlik

ama insanlar fizyoterapist nedir bilmiyor. ne iş yapar bilmiyor. herkes fizik tedavinin kapısından geçiyor ama fizyoterapisti bilmiyor.

herkesin sağlıklı olmasını bize muhtaç olmamasını isterim. ama bugün mesleğimi beni hor görenler yarın elime düşerlerse de yine ilgileneceğim ama bir nefrete sahip olarak ilgileneceğim.

avrupa'da amerika'da avustralya'da asya'da en saygı duyulan bilinen danışılan mesleklerden biri olan fizyoterapistlik gerek devletin yine saçma sapan politikalarından dolayı bilinmiyor.
sağlık bakanlığı fizyoterapisti bilmiyor (anayasaya 2012'de fizyoterapist tanımı girdi). spor bakanı olimpiyatlardaki başarısızlıktan sonra "adamlarda fizyoterapist var, diyetisyen var, psikolog var. iyi hazırlanmışlar" diyor. yani neymiş? türkiyede bilinen sağlık mensubu üyeler doktor, hemşire ve "sünnetçi" imiş.

fizyoterapistim, ve mezun olurken ettiğim yemindeki gibi "hangi mekânda ve hangi şartlarda olursa olsun mesleğimi, gücümün yettiği kadar insanları tedavi etmek için kullanacağıma" yemin ettim ve bu uğurda devam edeceğim.

#fizyoterapist
 • 0
  pacard 1 yıl önce
  burası türkiye be modum süperim. ölmediğin güne şükredeceksin burada.
 • 0
  klikpuv 1 yıl önce
  bir sey sorucam yanlis anlama 4 yillik okudun ve fizyoterapistler hemsirelerden farki belirli bir alanda daha fazla bilgi sahibi olmalari degil mi? mesela 6 yil tıp okuyup sonra uzmanlikla fizyoterapist doktorlar var. ben hemsire/hemsir standartinda biliyorum fizyoterapistleri. ınsanin sevdigi meslek en guzelidir insanlarin ne dedigine takilma bu hayati sen yasiyorsun.
  1
  oxygen 1 yıl önce
  keşke hemşireler standartlarına biz de sahip olabilsek.

  neyse tarihsel gelişim olarak dediğin gibi hemşireler bu görevi yapmış. ama nedeni özel bir alan olması değil bu mesleğe ihtiyaç duyulurken bu mesleği yapacak meslek mensuplarının olmamasıdır. ki fizyoterapi ortaya savaşlar sonrası ortaya çıkmıştır. ayrıca bu durumun üzerinden 100 yıl geçmiş.

  şu anki eğitimlere bakacak olursak hemşireler ile fizyoterapistlerin aldıkları eğitimler arasında çok ciddi ayrılıklar var. 4 yıllık eğitimlerine baktığınızda birbirinin adının benzediği topu 5 6 ders çıkar. bunların zaten 3ü anatomi fizyoloji vb. temel derslerdir. ki işleyişlerine hiç girmeyelim. nasıl ki bir tıp öğrencisi ile fizyoterapi ve hemşirelik öğrencisinin aldığı temel bilimler derslerinin ağırlıkları başkaysa fizyoterapi ve hemşirelerin de bu konuda gördükleri ağırlıklar birbirinden ayrıdır. aynı şekilde farmakloji gibi ilaç ile alakalı veya dahiliye gibi patolojik durumlarda da farklıdır çünkü biz çok ilgilenmeyiz, onlar bu durumlarla ilgilidirler.

  ayrıca biz fizyoterapistler eğitim ile ilgileniriz ve ağrıyı gidermeye çalışırız. hemşireler daha çok izlem ve müdahale ile ilgilenirler.

  bir başka bakış ile doktorlar ve hemşireler hayat kurtarma ile fizyoterapistler hayatı güzelleştirme yönünde çabalarlar.

  her ne kadar fizyoterapi hemşireliğin özel bir alanı gibi anlaşılsa da değildir. sadece zamanında bu meslek dalını karşılayacak meslek olmadığı için onlar sahiplenmişlerdir.

  ayrıca anlaşılmakta olan doktor patron fizyoterapist hemşire odyolog psikolog ebe gibi meslek dalları doktorun altında yer alan meslek dalları değillerdir. doktorlarla birlikte çalışırız buna interdisipliner tedavi metodu adı verilir. fizyoterapist bağımsız çalışan meslek grubudur.
 • 1
  hukuk582 1 yıl önce
  okumadım üşendim :)
  1
  oxygen 1 yıl önce
  fizyoterapistin değerini bil yeter :)
  1
  hukuk582 1 yıl önce
  onlar benim değerimi bilsin :)
  2
  darkier 1 yıl önce
  büyük kapışma! :d
  1
  hukuk582 1 yıl önce
  biz büyük severiz :) hemde çok büyük :)
 • 1
  canki 1 yıl önce
  oxygen cok degişti cok :d
  0
  oxygen 1 yıl önce
  ben halkın çocuğuyum ayıp ettin :(
 • 1
  gaddarus 1 yıl önce
  keşke bende tuttursaydım da fizikçi ya da doktor deselerdi :)(grafikçi olduk :)
  0
  oxygen 1 yıl önce
  grafikçilik de iyi be. okulda çıkardığım bir gazetenin logosu için kaç para bayıldık haberin var mı :d
  1
  gaddarus 1 yıl önce
  bence en önemlisi işinde en iyisi olmak lazım yoksa gerisi faso fiso
 • 1
  yondaimehokagesama 1 yıl önce
  "ya onu bırakta sırtım ağrıyor az ovalayı ver" diyen çıkmadı mı?
  0
  oxygen 1 yıl önce
  oluyor oluyor mutlu son da var ister misin diyorum korkuyorlar :d
 • 1
  unnamed 1 yıl önce
  fizyoterapistten sonrasını okumadım ama haklısın
  0
  oxygen 1 yıl önce
  sağol :d


 • fizyoterapi

  Fizyoterapi ve Rehabilitasyon hakkında her şey

  4 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  oxygen


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...