9

atatürk'ün evrim hakkındaki görüşleri

atatürk, ülkemizin kurucusu, atamız, canımız.

öngörüsü, bilime olan aşkı, sevgisi beni hala şaşırtır.

bilgiye ulaşımın bu derece gelişmiş olduğu bir çağda bile, bir sürü kesim evrim hakkında atıp tutmaktayken atatürk ta o zamanlarda evrim konusunu araştırmış, şuan bile bir sürü kişinin vakıf olmadığı bilgilere erişmiş ve onları benimsemiştir.

atatürk'ün kendi el yazısından aktarılmıştır;

" hayat her hangi bir doğa dışı etkenin müdahalesi olmaksızın dünya üzerinde doğal ve zorunlu bir kimyasal ve fiziksel olaylar dizisi sonucudur. hayat sıcak, güneşli ve sığ bir bataklıkta başladı. oradan sahillere ve denizlere yayıldı. denizlerden tekrar karalara geçti. ilk hayvan denizlerde balık ve karalarda muhtelif kemikli yaratıklar oldu. bunlar devirlerde şekilden şekile tekamül ettiler. insanlar sularda kaynaşıp çırpınan bir varlıktan bu günkü şekline geldi...

tabiatın, her şeyden büyük ve her şey olduğu anlaşıldıkça, tabiatın çocuğu olan insan, kendinin de büyüklüğünü ve haysiyetini anlamaya başladı.

insanlar sularda kaynaşıp çırpınan bir mevcuttan bu günkü şekline geldi. insanın bu günkü yüksek zeka, idrak ve kudreti milyonlarca ve milyonlarca nesilden geçerek hazırlandı. artık insan bugün tabiatın nihayetsiz büyüklüğüne ve tabiat içinde kendi nevinin mukederatına gittikçe büyüyen bir irade ve şuur ile bakıyor."

bu ve biraz daha fazlası; evrimagaci.org/.../ataturk-ve-evrim
  • 0
    tomclancy 5 ay önce
    yine de evrime inanmıyorum. ama atamız güzel yazmış mekanı cennet olsun.
  • 1
    nabercnm0 5 ay önce ~ 5 ay önce
    yıl olmuş 2018 hala evrim gerçekmi diye düşünüyoruz. bu bile geri kaldığımızın işareti.