cenneti anlayamamak

  23
  zeynepgm 18.2.2018 21:48
  sonsuz besinler, sonsuz cinsel ihtiyaçlar, saliseler içerisinde tüm isteklerimizin yerine gelmesi, 1000 farklı yerde 1000 farklı zevki aynı anda tadabilecek olmak, istediğimiz herkes ile görüşebilecek olmak, istediğimiz kılığa istediğimiz ortama girebilecek olmamız.

  hep zevk, hep keyif ve sonsuza kadar. sonsuza kadar. sonsuza kadar.

  ama yok bu 60 yıllık hayat çok önemli. o yüzden burada zevk almam daha önemli, ne yapacağım sonsuz zevki?

  işte biz resmen bunu yapıyoruz. çok salağız bence.
 • 1
  anilcan 18.2.2018 21:50
  öyle bi anlattın ki sanki önceki hayatında yaşamış gibi
  1
  zeynepgm 18.2.2018 21:53
  neyi?
 • 1
  pentaigo 18.2.2018 23:24
  ama cennetin ve bu kavramlarin somutsal kaniti yok. bu yuzden bu davranislar
 • 1
  voryzakone 18.2.2018 23:46
  bana göre cennet ve cehennem beynimizin içinde.
  senin ifadene gelirsek 60 yıl acı çektim diyelim ama inandım peki cennete girdiğim de bu acıları unutabilecek miyim o var.
  0
  dejin 18.2.2018 23:49
  unutmayı istersin unutursun nedir yani. zaten acı dediğin şey bu boyutta var, o boyutta acı nedir bilmeyeceksin ki.

  şöyle düşün gta oynadığın adamın acılarını hissedebiliyor musun? hayır. çünkü onun boyutu farklı onun acısı senin acın değil.
  0
  voryzakone 19.2.2018 00:01
  umarım puvocum dediğin gibi çıkar.bir şeyler yazmak isterdim ama yanlış anlaşılmak istemem.
  sağlıcakla kal :)
 • 0
  takmaz 18.2.2018 23:49
  yok bea insanlık tarihinin başından beri yetmiş bin tane din gelmiş, hepsinin ayrı tribi var. ben hayatımı güzel yaşiim varsa hesabını soracak birisi en azından hakkını vermiş yaparım muhabbetimi. utanacak bir durum olmaz
 • 1
  mrnoworry 19.2.2018 00:08
  cennet konusunda yunus emre çok güzel söylemiş:
  cennet cennet dedikleri
  birkaç köşkle birkaç huri
  isteyene ver anları
  bana seni gerek seni

  hatta birçok kişi onaylayacaktır ki cennet için sevap kazanmaya gayret etmek bile yaratıcıyla bir ticari ilişkiye benzemekte... tek gaye allahın rızasıdır

  yazınıza ek olarak tabii ki buradaki 60-70-80 yıllık hayat çok önemli. yeter ki "zevk" dediğimiz kavramı doğru tanımlayabilelim :)
 • 3
  sallanansandalye 19.2.2018 00:14
  bundan bir kaç yıl öncesine kadar "cuma namazlarına giden, islami inançları kuvvetli olan ve kendime gönül rahatlığıyla elhamdülillah müslümanım" diyen biriydim. neden ? çünkü bu dayatıldı bize, inançlı bir aile ve çevrede büyümüştüm...

  ama 3 yıl önce babamı kendi ellerimle morga verdikten sonra bir takım şeylerin bende değiştiğini gözlemleyebiliyorum. özellikle vakit ayırıp sakin kafayla düşünüp sorguladıkça dinlere ait bir takım sorular ve kaygılar yer ediniyor insanda, özellikle islam'a ait...

  allah'a, yani bir yaratıcıya kesinlikle inanıyorum.. yani bütün bu dünya hayatı sadece bir big bang ile ve akabinde evrimle oluşmuş olamaz, o kısmı bir kenara koyalım.

  ancak iş cennete, hurilere, namaza ve diğer tüm "değiştirilmesi ve farklı yorumlanması" mümkün olan şeylere geldiğinde, ve ben bütün bunları günlük hayatımla ilişkilendirdiğimde bir takım sorular ve sorunlarla karşılaşıyorum.

  başlığa uygun gideyim, örneğin cennet: sonsuz yaşam, güzel şelaleler, tuvalet yok, kimi istersen onunla beraber olacaksın, kötülük yok, olumsuz hiçbir şey yok...

  huri var... heh, işte tam da anlamlandıramadığım noktalardan bir tanesi.. huri vaadi... islam son din, olması ve herkesin inanması gereken tek din değil mi ? mükemmel bir hoşgörü dini. peki din bu kadar mükemmel iken, dünya hayatından sonraki diğer sonsuz yaşam nasıl olur da bu kadar basitleştirilir ?

  bak adem, iyi insan ol. zina yapma, içki içme, hak yeme, haramdan sakın, varlığını paylaş... ben de sana öldükten sonra huri vereyim, dünya hayatında isteyip de sahip olamayacağın fizikte ve güzellikteki kızlarla gününü gün et...

  yahu bu, cennet-i ala denen mükemmel dünya sonrası yaşamı nasıl böyle iğrenç bir şekilde basitleştirebilir... yani diyor ki dünyada cinsel isteklerini bastır, kendini tut. öldükten sonra güzel kızlarla takılırsın. teşvik primi gibi...

  cennet nasıl olmalı biliyor musun ? sadece ismi bilinmeli. detaya girersen, insanları saptırırsın, farklı düşüncelere itersin.

  bir toplumda herhangi bir şeyi uçlarda yaşarsan, insan daha çok o şeylerin üzerine gider.

  yüzde bilmem kaçı müslüman olan ülkemde ne hırsızlık haberi bitiyor, ne cinayet, ne tecavüz... ondan sonra vay efendim cennet, cehennem... vaadi huri ve gılman olan bir din beni türlü soruları sormaya itiyor.

  ben dünyadan sonraki hayatıma yatırım yapmak istemiyorum. ben şu an nefes alıyorum ve öldükten sonra kendimi tekrar hissedebileceğim, ölümden sonraki hayatın, cennetin ve cehennemin bir garantisi yok ve bu garantiyi allah bana vermedikçe kimse de veremez.

  ben, bu dünyada şu an 25. yaşıma girmişken, bir diğer insanın neden 5 yaşında öldüğünü, veya ben fakirken ve kıt kanaat geçiniyorken bir başkasının parayla poposunu silmesinin sebebini soruyorum, yanıt alamıyorum.

  ben bu hayatı yaşayabiliyorken, tecavüz edilip öldürülen insanların yaşama hakkının neden alındığını merak ediyorum.

  her şeye kadir olan, gücü yeten allah neden böyle pis olaylara izin veriyor ? belki genç yaşta ölen, masum iken katledilen insanları doğrudan cennetine alacak, tamam çok güzel. ama belki o insan dünya hayatını yaşamak istiyordu, benim yaşıma gelmek istiyordu, evlenmek istiyordu bununla ilgili kendisine neden seçim hakkı verilmiyor ? işte ben bu adaletsiz ortamın hesabını sormak istiyorum, soramıyorum çünkü karşıma bir muhatap bulamıyorum.
  0
  bizanskurdu 19.2.2018 00:22
  sadece huri konusuna değineceğim. hatta huriyi boşver belki huriler sadece hizmetkarlardır, cinsel hizmetleri yoktur. o konuda net bir ayet yok diye biliyorum.

  sonuçta sen bir erkeksin. dünya'da fiziğini beğendiğin en az 100 kadın vardır. oraya gittiğin zaman onların hepsiyle teker teker berbarer olmak ister misin istemez misin?

  şimdilik lütfen sadece bu soruma cevap ver. başka bir şey söyleme. evet veya hayır. dürüst ol ama rica ediyorum. anonim ortamdayız.
  1
  sallanansandalye 19.2.2018 00:27 ~ 00:28
  hayır, çünkü ben dini vicdan olarak görüyorum. salih amel yani iyi iş, iyi insan olmak olarak görüyorum..

  iyi insan olmak ve kötü olmak arasındaki çizgiyi kurallarla belirleyen bir bütün olarak görmek istiyorum.

  inanıp, sonucunda bana güzel kızlar vaat edilsin diye namaz kılmıyorum. ama eminim o huriler ve mükemmeliyet için kalpten olmasa da, samimi olmasa da dinin gereklerini yerine getirmeye çalışanlar vardır.

  işte ben o samimiyeti insanlarda göremediğim için onlara gülüyorum, adam sakalını uzatmış, namazını kılıyor ama akşam aile ortamında gıybetin dedikodunun dibine vuruyor. yahu be adam sanane kimin ne yaptığından ?

  parayla pulla, karıyla kızla işi olan adam istediği kadar müslüman olsun, müslümanlık zevk için yaşayarak değil, iyilik için yaşayarak olmalı. vaadi yine saf iyilik olmalı, cinsel zevkler değil. cevabımı tekrarlayayım, hayır.
  0
  bizanskurdu 19.2.2018 00:36
  zaten sen onlar için yaparsan iyi müslüman olmuyorsun. ben aslında farklı bir noktaya varacaktım ama sen çok uzun cevap vermişsin. iyi insan olduğun için tamamen farklı bir boyutta sana bir ödül veriliyor.

  cinsellik ödülleri zaten genelde müslümanların uydurduğu bir şey gibi. kuranda veya hadislerde bu konu hakkında öyle detaylı bilgiler yok. bence sen müslümanların çıkardığı karmaşalar sebebiyle dinini terk etme.

  başlıca kuran ve iyi bir kuran tefsirini baştan sona oku. türkçesini tabiki. başka hiçbir şey yapma. bunu tam manasıyla yapmadan kararını vermemeni senden rica ediyorum.

  ben de senin gibi düşünüyorum, özellikle ahir zamanda müslüman=iyi insan demektir.

  zaten peygamberimiz ibadet ile kimsenin cennete gidemeyeceğini çok açık belirtmiş. öyle kul hakkı yeyip, gıybet yapıp sonra namaz kılmak iş değil.
  0
  sallanansandalye 19.2.2018 00:45
  defalarca niyetlendim ve başladım. diyanetin sitesinden türkçe mealini okudum ama başlarında hep israiloğulları'ndan bahsettiği için, orada yazan ve anlatılanlar bana "hikaye" gibi geldi ve sıkılıp okumayı bıraktım.

  normalde kitaplardan da çabucak sıkılan biri olduğum için, devam edemedim. gerçekten boş vakitler ve boş kafaya ihtiyacım var bitirebilmek için.

  ama dediğim gibi beni düşündüren şeyler var, huri meselesi bunlardan biriydi. mesela islam'da erkeğin birden fazla kadınla nikah kıyabilmesi olayı da bana gerçekten trajik geliyor. yahu, bir kadın senin neyine yetmiyor da 4 kadına kadar çıkıyorsun ? işte bu ve huri gibi olaylar beni islami anlayıştan soğutuyor.

  düşünsene, 4 kadınla evlenebilirsin ama nikah kıymadan bir kadınla cinsel ilişkiye giremezsin. ben her şeyde mantık arayan biri olduğum için bu gibi kıyaslar beni çılgına çeviriyor.
  0
  bizanskurdu 19.2.2018 00:53
  aslında 4 kadınla evlenemezsin.

  cahiliye döneminde erkekler sınırsız kadınla evleniyordu çünkü kadın sayısı erkek sayısından çok fazlaydı. erkekler genelde 30 ila 40 yaşında ölüyordu. ya savaş, ya kavga vs.

  hatta kuranda şöyle bir ayet vardır, çok net

  “... eğer hanımlarınız arasında adaleti yerine getiremeyeceğinizden korkarsanız, sadece bir tane ile yetinin...” (nisa, 4/3)

  ve hatta aynı surede

  “ne kadar isteseniz kadınlar arasında adaletli davramaya güç yetiremezsiniz.” (nisa, 4/129)

  yani allah diyor ki, 4 kadınla zorunluluk olmadığı sürece evlenmeyin. güç yetiremezsiniz, yapamazsınız diyor.

  dediğim dönemlerde kadın sayısı çok fazla olduğu için şöyle 3 durum ortaya çıkmakta

  1. her erkek bir kadınla evlenecek ve her üç kadından ikisi aile hayatını, çocuk sevgisini, annelik şefkatini tadamayacaktır.

  2. her erkek bir kadınla evlenecek ve diğer kadınlarla gayrimeşru münasebetler kuracak; kadın bu durumda yine aile hayatını, annelik şefkatini ve çocuk sevgisini tadamayacaktır.

  3. bir erkek birkaç kadınla evlenecek, meşru daire dahilinde aralarında adalet prensiplerine riayet ederek haysiyet ve şereflerini koruyacak, vicdani rahatsızlıktan kurtaracaktır.

  said nursi olayı şöyle açıklamış

  “dörde kadar taaddüd-ü zevcat, tabiata, akla, hikmete muvafık olmakla beraber, şeriat bir taneden dörde çıkarmamış, belki sekizden dörde indirmiştir. bahusus taaddütte öyle şerait koymuştur ki, ona müraat etmekle [uymakla hiçbir mazarrata müeddi olmaz (hiçbir zarara sebep olmaz). bazı noktada şer olsa da ehven-i şerdir. ehven-i şer ise bir adalet-i izafiyedir. heyhat! alemin her halinde hayr-ı mahz olamaz.”

  aslında özet şu kardeşim.

  islam mantık dinidir ve yaşanılan döneme göre şekillenir. o dönemde 1'e 5 bazen 10 kadın düştüğü için öyle bir kaide getirilmiş çünkü öbür türlü yukarıda yazdığım gibi bir çok bekar kadın kalacak ve bu kadınlar sahipsiz olacaktı.

  eskiden kadınlar para kazanamıyordu.

  fakat günümüzde 1 erkek hiçbir şekilde 4 kadın alamaz hatta 2 kadın bile alamaz. alırsa da hesabını zor verir. ben de senin düştüğün yerlere çok düştüm ama islam'da her şeyin bir cevabı var. yeter ki şu islamcı geçinen şerefsizleri kafana takma.

  tefsir konusu çok önemli, meal+o meali açıklayan tefsir okunmalı. her ayeti anlayamıyoruz çünkü arapça bilmediğimiz için.
 • 0
  systemfailed 19.2.2018 00:25
  işte burada devreye nefis giriyor . çok karmaşık şeyler bunlar
 • 0
  madara 19.2.2018 00:38
  klasik bir giriş yapacağım fakat, bana cenneti kanıtlarsan hayatıma cenneti kazanmaya adayabilirim.
 • 0
  dasaksiz_penguen 19.2.2018 09:27
  bence çok hakısınız zeynep hanım her konu da doğru konuşuyorsunuz +1
 • 0
  deepweb 19.2.2018 16:34
  var olmayan bir şeyi anlamak gerçekten çok zordur. cennet henüz yaratılmadı. şu ana kadar anlatılanlar ise insan zihninin anlayabilmesi için yapılan tasvirler ve benzetmeler.

  herkesin cenneti belki de kendi hayali kadar olacak.....