13

nafaka süresizmi olmalı ? sürelimi olmalı ?

31.12.2019 04:50:00 tarihinde sona erecektir.


 • 0
  abdik05 2 gün önce
  merhaba arkadaşlar.
  yaklasık olarak 100 unlu kadın nafaka yasası ıptal olması ıcın ımza toplamış. hazır bu ımza toplanmışken toplumunda tepkilerini görmek için bir anket oluşturuyorum nedenlerini yorum olarak yazınız lutfen
 • 2
  gaddarus 2 gün önce
  tabi ki süreli olmalı hatta gerekiyorsa olmamalı ben hayatım boyunca bir kadına neden para vereyim benimde kendi hayatım var. o imza toplayanlar yüksek miktarda nafaka alan ya da alacağı nafakayı düşünen kadınlardır. zaten nafaka sistemi kalksa boşanmalar yarıya düşer
 • 0
  dusunenfasulye 2 gün önce
  bence kadının kendi hayatını tek başına idame ettirebileceği duruma gelene kadar devam etmeli.ne süreli olmalı ne de süresiz. nafaka almak için evlenip boşananlar var :)
  0
  frostie 2 gün önce
  normalde tek başına kendi hayatını idame ettiremiyor mu yani? neden belli bir duruma kadar birinin sırtından geçinmeye ihtiyacı var
  0
  dusunenfasulye 2 gün önce
  sadece eşinin kazancıyla evini geçindiren işsiz bir bayanın ayrılınca iş buluncaya kadar ihtiyaçlarını öpücükle mi karşılamasını bekliyorsun ?
  her kadın iş hayatında olmadığından bazı kadınlarımızın iş hayatına girinceye kadar ya da ailesinin yanına dönünceye kadar (ki bazı aileler boşandıklarında kadınları baba evine almazlar ) hayatını devam ettirmesi gerekir
  0
  frostie 2 gün önce ~ 2 gün önce
  bu neden erkeğin sikinde olmalı? kadin calistigi halde, erkek calismiyor olsa bile kadina nafaka odemesi gibi bir durum icin ne soyleyecekin peki. kadinlara dogustan sakat muamelesi mi yapiyoruz anlamadim.
  0
  dusunenfasulye 22 saat önce
  bence yanlış düşünüyorsun.
  boşanan senin annen ablan ya da sevdiğin biri de olabilir. sen belki sahip çıkarsın fakat herkes sahip çıkmıyor boşanmış akrabalarına. ben asalak gibi eski eşinin elinden geçinenlere değil gerçekten ihtiyacı olan kadınların alması taraftarıyım belirli bir süreliğine.
  erkeğin çalışmadığı durumlarda devletimiz o vergisi bu vergisi tarzında sürekli kesintiler yapıyor ya bizlerden, onun için bir ödenek çıkartılabilir. ve ya bizim 15 yaşında çanakkale de kurtuluş savaşında savaşıp şehit olmuş atalarımız gibi yapmayıp ülkesindeki savaştan kaçan 25-30 yaşındaki zıpkın gibi delikanlılara ülkemizde sığınıyor diye para verileceğine bu kadın ve erkeklere verilebilinir.
  kadınlara sakat muamelesi yaptığımı nereden çıkardın onu anlayamadım..
 • 1
  edige 2 gün önce
  duruma göre değişir. ıhtiyacı varsa ve ayrıldıktan sonra saçma sapan hareketler yapmazsa bir mesleği falan da yoksa ömür boyu bakarım yoksa vermem.
 • 0
  bizanskurdu 2 gün önce
  süreli olmalı. bir de mi ayrı yazılır
 • 0
  filozofunsakali 2 gün önce
  nafaka kadına değil çocuk varsa çocuğa verilmeli. neden kadına nafaka verilsin ki? çocuk reşit olana kadar nafaka verilmeli olduktan sonra kesilmeli.
 • 1
  salamander 2 gün önce
  bu gözler 1 gün evli kaldığı kadına ömür boyu nafaka ödeyen adam gördü kusura bakmayın genelleme yapacağım ama nafaka alan kadın belirli durumlar dışında karaktersiz huur çocuğunun önde gidenidir (ortamlarda feminikim dersin kim en diyecek)

  aha o durumlar kadının çalışamayacak durumda olması, hadi buda en fazla 1 bilemedin 2 sene olsun bi insan 2 senede illaki iş bulur.

  staj yaptığım şirkette üst yönetici bi abimiz 2 sene evli kalıp 16 senedir nafaka ödüyordu adam lanet ediyordu hayatına
 • 0
  harleyyguinn 2 gün önce
  insan koca hayatı boyunca sadece bir kişiye mi bağlı kalmak zorunda? zaten bu yüzden boşanıyor. hayatına yeni insanlar almak için. ama yasalar resmen dalga geçer gibi bir de tüm hayatı böyünca yine aynı kişiye nafaka ödemesini söylüyor. çok saçma. kesinlikle süreli olmalı..
 • 0
  ___koray_____ 2 gün önce
  nafaka hususunda küfürsüz kalamayacağım. bu yüzden uzak duruyorum.
 • 0
  shewolf 2 gün önce
  sürelinin de bir kurali olmalı duruma göre. mesela cocuk varsa 18 yasina gelene kadar nafaka verilmeli. cocugun geleceği için. kadından bosanmissa kadinin kendini toparlaması icin bir kaç yıllığına belki olabilir. sınırsız olmamalı. para avcısı seyma subasilar çok
 • 0
  abdik05 dün
  değerli yorumlarınız için teşekkürler bencede süreli olmalı. çocuk yoksa 24 ay çocuk varsa 18 yaşına kadar olmalı. ek olarak kadınların işlerine geldiğinde erkekle kadın eşit ama işine gelmeyince erkek nafaka vermek zorunda....
 • -2
  sewo dün
  ahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahah

  u lan siz denyo musunuz bakın cidddn soruyorum denyo musunuz?
  medeni topraklarda değil, orta doğu çöplüğünde yaşıyoruz. "google" yazın elektrik direğine tecavüz eden adam.

  bakın ne çıkıcak. lan burası orta doğu, tüm dinlerin gönderildiği rabbin ahlak aşılamaya çalıştığı iğrenç bir yer. sen kadınınla evlenip boşanıcaksın tamam en doğal hakkın, peki ya sonra ...

  bir düşün kendini kadın yerine koy, zaten üst düzey bir eğitim almışsa sorun değil. o hayatını çekip çevirir. yani " yeditepe hukuk" , " marmara üniversitesi inşaat mühendisi"..vb.tamam sorun değil.

  ancak normal bir üniversitede normal bir eğitim aldıysa eğer, bu kadın evlenip boşandı dersek en iyi ihtimalle 30 yaşında tecrübeden çok pratiği yerle bir olmuş.
  iş görüşmesinde "çok acil işe ihtiyacım var kocamdan yeni boşandım derse" veya pislik iş veren öğrenirse nasıl sömürüleceğinden haberiniz var mı?

  alınmaz da alındı diyelim işe pratiksizliği, tecrübesizliği vesaire görmezden gelindi, zorluğundan ve işten çıkmak gücü olmayan zor alındığı işten atılırsa tüm kapıların kapanma korkusundan bu kadına yapılacak taciz, tecavüzü, mobbing ve daha bir sürü şeye nasıl karşı koyacak.

  alkolik kocasından her gün dayak yiyen kadın niye boşanmıyor sanıyorsunuz. kocası öldüresiye dövüp karakola gidip şikayetçi olmayan " kocam başımdan eksik olmasın." diyen kadını siz aptal, salak mı sanıyorsunuz. çünkü burası or-ta do-ğu çöp-lü-ğü ...

  hee olay dolandırıcılık ise 1 yıl evli kaldım boşandı nafaka ödüyorum ise o aleni dolandırıcılık ve maalesef o kadın/erkek olarak düşünmeyin planlı bir eylem eğer bu kanun olmasa sana eşya alıcağım diyip kredi kartını alıp alışveriş yapıp ( mücevherat) yine kaçırdı.

  ahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahah


  ulan ne güldüm hala eşitlik diyorlar. aptal orta doğu çomarları sizi bakın ilk defa birine hakaret ettim. birine derken hepinize sözde okumuş insanlarsınız ama yaşadığı toplumu bilmeyen gerzeklersiniz. evlenme arkadaşım nafaka ödemeye gücün yetmiyorsa o şeyin üzerine oturma cinsel dürtülerinle koş, legal sex, düzenli sex diye hemen evlen. yok çok aşıktım diyip kendini kandır sonra banane kendi ayakları üzerinde dursun.

  bu coğrafyayı sen bu hale getirdin. ben bir şey yapmadım diyorsan eğer bir şey yapmadıysan bu coğrafyanın bu halde olmasının sebeplerinden birisindir.

  0
  ___koray_____ dün
  vay be.. sen şimdi bizi elektrik direğine tecavüz eden adamla aynı kefeye koyup, hem cinslerini mi savunmuş oldun?

  türkiye’de namuslu ve sorumluluk sahibi bir vatandaşa yüklenen tüm ağır yükler, nafaka konusunda da yine en çok bizim gibi olanlara yüklenmiştir ve bir sonu, sınırı da yoktur.
  biraz sana kendi hikayemden bahsedeyim.. nasip ya işte mardinli biriyle evlenmiş bulundum. sevgiliyken nereli olduğunu bile merak edip, önemsememiştim. başta büyük gelmeyen kültür farklılıklarını saymazsak yurdum insanıydı nihayetinde.. onu aldığım evde kişi başına düşen m2 sayısı bile 2’yi geçmezdi.. belli ki o hayattan kaçış görmüştü bu evliliği. çok geçimsiz biriydi ancak bir evladımız olmuştu ve belki düzelir umuduyla yıllar yılları kovaladı. evlendikten sonra 8 yıl boyunca maddi olarak hep daha iyiye gittik. bu onda sonradan görmeliğe sebep oldu. kanaatkarlık ve geçimin sıfır olduğu bir hane düşün, her gün kendi mezarına girdiğini.. oğlum belli bir yaşa gelsin diye gösterilen sabırı.. en nihayetinde evladım 8 yaşına geldiğinde boşanma davasını açtım. anlaşmalı boşanma olsun diye elimden geleni yapmaya gayret gösterdim (hatta abileri gelip neden boşanıyorsun, madem bizimkiyle mutsuzsun başkasıyla dost hayatı yaşa dedikleri halde). ev almasına katkı sağlamak adına belli bir miktar nakit para ödedim (gitti araba aldı). oğlumun düzeni bozulmasın diye 1 yıl evimde oturma garantisi verdim. yine oğlumun düzeni bozulmasın diye evdeki tüm eşyaları ona bıraktım. aylık 750 anneye, 750 oğlumun ihtiyaçları karşılansın diye de 1500lira nafaka ödeyeceğimi taahhüt ettim ve 2 yıldır da düzenli olarak ödüyorum. bunların dışında oğlumun ne ihtiyacı varsa onları da yine ben karşılıyorum. annesinin işi güzel, kazancı da iyi.
  yani diyeceğim o ki; sırf evladıma olan sorumluluklarım yüzünden, hayatımın en güzel yıllarını talan etmiş bir kadına bedavadan para ödüyorum (çocuğun ayakkabısından, yabancı dil kursuna kadar tüm masraflarını da harici olarak karşıladığım halde). böyle bi adam olduğum halde, boşanmış olmamıza rağmen oğlumu kullanarak yıllardır yapmadığını da bırakmadı.. aylarca oğlumu göstermediği bile oldu. nafakaya zam bile istedi :))

  al sana konuyla alakalı başka bir pencere.. azıcıkta buradan bakmayı dene..

  bu ülkede benim gibi olan onbinlerce baba var ve bizim hakkımızı savunan bir allah’ın kulu yok. anca velayet davası açman gerek, anca çocuk gösterilmediğinde haciz memurlarıyla çocuğunu bir mal gibi haczetmen gerek.. yani bireysel olarak yapabileceğin herşey anca çocuğun psikolojisinin daha da bozulmasına sebep..
  bu adaletsizliğin ivedikle çözülmesi gerek!

  bi boktan haberin yok, hey yavrum ne güzel bol keseden atıyorsun öyle..

  2nci eşimin eski eşi de tüm bu anlattıklarımın zıttı. tonlarca borç takıp, gitmiş bi yavşak.. hâla eşim borçları ödüyor. kendi evladını bile bilmeyen, tanımayan, hiçbir şekilde çocuğa destek olmayan şerefsizlerle, bizim gibi sorumluluğu dahilinde çalışıp, didinen insanları aynı kefeye koyamazsın!!
  0
  sewo 20 saat önce
  birincisi kadın değil erkeğim.

  şimdi bak hoş olmayan şeyler yaşamışsın ancak bunun nafaka ile alakası yok bu anlattığın şey dolandırıcılık, bak kendin ne güzel diyorsun. müstakbel eşinizin, eski eşi borç takıp gitmiş. yani eğer kadınlar nafaka ödüyor olsaydı o adam nafaka alıyor olucaktı. yani istisnalar kaideyi bozmaz. karşınıza kötü bir örnek çıktı diye orta doğu çöplüğünde yaşayan kadınların güvencesini elinden alırsak eğer inan bana ya kadınlar daha zor durumda kalıcak veya evlilik oranı azalıcak. kendini güvende hissetmeyen kadın neden evlensin ki.

  not: bir zamanlar nafakayı saçma bulan, hatta evlenirsem evlilik sözleşmesine yazdıracağım diyen biriyim ancak ilerde şahit olunca, gencecik insanların nasıl rahat rahat taciz ettiğini bu düşüncem değişti.
  0
  ___koray_____ 19 saat önce
  evliliklerde aldatma yada yüz kızartıcı başka bir sebep harici nafaka yada tazminat ödeyen kaç tane kadın tanıyorsun?
  erkek olman iyi oldu, rahatça yazabilirim. karşılıklı beğeni, sevgi ve saygı sonucu evlendin ve aynı eve girince karşılıklı hoşnutsuzluklardan sebep boşandın. iki tarafında hatası var dimi.. niye iki tarafın hatası bir kişiye mâl ediliyor? erkekler bu hususta hiç mi bahsettiğin sıkıntılara düşmüyor sanıyorsun.. bi şeyi yaşamadan atıp, tutmak kolay. aynı durumlara düş istemem ama yaşamadan da anlayabilecek bir kapasiten yok maalesef. bu yüzden konuyu uzatmıyorum. tutturmuşsun kadın hakları diye erkeğin hiç mi hakkı yok? boş konuşuyorsun bu konuda.. ben onca yaşanmışlığa rağmen iki tarafı da gözeterek yazıyorum. tarafsız bakamayacaksan bir konuya tartışmanın lüzumu yok kardeşim
  -1
  sewo 18 saat önce
  bak dostum. senin dediklerini o kadar iyi anlıyorum ki hak veriyorum. sana şöyle söyliyim cidden evlenince evlilik sözleşmesine nafaka olmayacak maddesini koydurmakta kararlıydım.

  bak sende erkeksin bu hastalıklı sapık tiplerle illaki tanışmışsındır.
  belli bir kazancım var diyorsun güzel o zaman piyasadan da haberin vardır.

  şöyle anlatıyım. piyasada 5-10 yıl evli olduğu için çalışmayıp sonrasında tecrübesizliği ve pratik eksikliğinden ötürü bir kadın işe alınır mı? kadın olduğunu unutmayalım bir erkek kadar fiziki eforda harcayamıyacak. alınmaz değil mi?

  peki alan kişi ne için almayı hedefliyordur.

  anlatamadığım şey senin eski eşinin yaptığı saygısızlıkları haklı bulmuyorum onlar çirkinlik yapmışlar. bahsettiğim şeyler anadoluda doğup, büyümüş ve en sonunda evlenip boşanmak durumunda kalanlar.

  bu gerçekten ataerkil toplumu dizginliyor.

  ben cihangirde doğmuş, galatasaray lisesine gitmiş, belçika'da yüksek lisan yapmış kişileri savunmuyorum. anadolunun çorak bozkırlarında kendi haklarını savunmaya gücü olmayanları savunuyorum. 5 çocuğu olup, dayak şiddet görüp, kocam başımdan eksik olmasın diyen cahil toplumumuzun hakkını savunuyorum. yoksa banane şehirde büyümüş, eğitimli kadının hakkı gitsin kendi hakkını savunsun.
  0
  ___koray_____ 9 saat önce
  bak arkadaşım sen beni tam anlamıyorsun. kısaca söylemek gerekirse; hakkının savunulmasına ihtiyacı olsun yada olmasın, bir kadın adamına denk gelmemişse hiçbir kanun onun haklarını koruyamaz. keza adamına denk gelmişler için ise bir kanuna ihtiyaç olmaksızın hakkı/hukuku fazlasıyla verilir.
  yolun başındayken hepimiz farklı düşünürüz. yolda ilerlerken düşüncelerimiz daha da biçimlenir. bahsettiklerinle bu konuda haklı olduğunu düşünmüyorum.
 • 2
  nic dün ~ dün
  ulan böyle şeyleri düzelteceksin ki ülke düzelsin. ortadoğu zaten kötü diye içindeki kötü uygulamaları da kaldırmamalıymışız. böyle götünün üstüne oturup bu sikik coğrafyayı eleştirerek bir şeyleri düzelttin, bravo. ulan sanki iyi bir üniversitede okumayan erkekler mobbinge maruz kalmıyor. bu coğrafyayı ben değil senin gibi düşünenler bu hale getirdi. aptal fikrini siktiğimin beyinsizi.
 • 1
  sebepsiz42 23 saat önce
  süreli olmalı tabiki ayrılıyorsun hiçbir bağın kalmıyor hadi ortak çocuğun olduğunu farzet gavat değilsinki o çocuğu muhtaç bırakasın benim paramı alacak onunla bununla yatacak eğlenecek bizde nerede iş bulsakta üç kuruş fazla para kazandak diye ölelim s*kerler o hayatı
 • gündem

  Herkesin fikrine ihtiyacımız var..

  600 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  systemfailed

 • bu bölüm #olaylar bölümünün alt bölümüdür.
 • puiv kuralları ve avrupa insan hakları bildirgesi geçerlidir.