nafaka süresizmi olmalı ? sürelimi olmalı ?

anketimiz sonlanmıştır. teşekkür ederiz.

 • 0
  abdik05 13.6.2019 10:41
  merhaba arkadaşlar.
  yaklasık olarak 100 unlu kadın nafaka yasası ıptal olması ıcın ımza toplamış. hazır bu ımza toplanmışken toplumunda tepkilerini görmek için bir anket oluşturuyorum nedenlerini yorum olarak yazınız lutfen
 • 2
  gaddarus 13.6.2019 10:52
  tabi ki süreli olmalı hatta gerekiyorsa olmamalı ben hayatım boyunca bir kadına neden para vereyim benimde kendi hayatım var. o imza toplayanlar yüksek miktarda nafaka alan ya da alacağı nafakayı düşünen kadınlardır. zaten nafaka sistemi kalksa boşanmalar yarıya düşer
 • 0
  dusunenfasulye 13.6.2019 11:19
  bence kadının kendi hayatını tek başına idame ettirebileceği duruma gelene kadar devam etmeli.ne süreli olmalı ne de süresiz. nafaka almak için evlenip boşananlar var :)
  0
  frostie 13.6.2019 15:34
  normalde tek başına kendi hayatını idame ettiremiyor mu yani? neden belli bir duruma kadar birinin sırtından geçinmeye ihtiyacı var
  0
  dusunenfasulye 13.6.2019 16:27
  sadece eşinin kazancıyla evini geçindiren işsiz bir bayanın ayrılınca iş buluncaya kadar ihtiyaçlarını öpücükle mi karşılamasını bekliyorsun ?
  her kadın iş hayatında olmadığından bazı kadınlarımızın iş hayatına girinceye kadar ya da ailesinin yanına dönünceye kadar (ki bazı aileler boşandıklarında kadınları baba evine almazlar ) hayatını devam ettirmesi gerekir
  0
  frostie 13.6.2019 16:52 ~ 16:52
  bu neden erkeğin sikinde olmalı? kadin calistigi halde, erkek calismiyor olsa bile kadina nafaka odemesi gibi bir durum icin ne soyleyecekin peki. kadinlara dogustan sakat muamelesi mi yapiyoruz anlamadim.
  0
  dusunenfasulye 15.6.2019 11:14
  bence yanlış düşünüyorsun.
  boşanan senin annen ablan ya da sevdiğin biri de olabilir. sen belki sahip çıkarsın fakat herkes sahip çıkmıyor boşanmış akrabalarına. ben asalak gibi eski eşinin elinden geçinenlere değil gerçekten ihtiyacı olan kadınların alması taraftarıyım belirli bir süreliğine.
  erkeğin çalışmadığı durumlarda devletimiz o vergisi bu vergisi tarzında sürekli kesintiler yapıyor ya bizlerden, onun için bir ödenek çıkartılabilir. ve ya bizim 15 yaşında çanakkale de kurtuluş savaşında savaşıp şehit olmuş atalarımız gibi yapmayıp ülkesindeki savaştan kaçan 25-30 yaşındaki zıpkın gibi delikanlılara ülkemizde sığınıyor diye para verileceğine bu kadın ve erkeklere verilebilinir.
  kadınlara sakat muamelesi yaptığımı nereden çıkardın onu anlayamadım..
 • 0
  bizanskurdu 13.6.2019 15:17
  süreli olmalı. bir de mi ayrı yazılır
 • 0
  filozofunsakali 13.6.2019 15:35
  nafaka kadına değil çocuk varsa çocuğa verilmeli. neden kadına nafaka verilsin ki? çocuk reşit olana kadar nafaka verilmeli olduktan sonra kesilmeli.
 • 2
  salamander 13.6.2019 17:16
  bu gözler 1 gün evli kaldığı kadına ömür boyu nafaka ödeyen adam gördü kusura bakmayın genelleme yapacağım ama nafaka alan kadın belirli durumlar dışında karaktersiz huur çocuğunun önde gidenidir (ortamlarda feminikim dersin kim en diyecek)

  aha o durumlar kadının çalışamayacak durumda olması, hadi buda en fazla 1 bilemedin 2 sene olsun bi insan 2 senede illaki iş bulur.

  staj yaptığım şirkette üst yönetici bi abimiz 2 sene evli kalıp 16 senedir nafaka ödüyordu adam lanet ediyordu hayatına
 • 0
  harleyyguinn 13.6.2019 23:58
  insan koca hayatı boyunca sadece bir kişiye mi bağlı kalmak zorunda? zaten bu yüzden boşanıyor. hayatına yeni insanlar almak için. ama yasalar resmen dalga geçer gibi bir de tüm hayatı böyünca yine aynı kişiye nafaka ödemesini söylüyor. çok saçma. kesinlikle süreli olmalı..
 • 0
  shewolf 14.6.2019 01:18
  sürelinin de bir kurali olmalı duruma göre. mesela cocuk varsa 18 yasina gelene kadar nafaka verilmeli. cocugun geleceği için. kadından bosanmissa kadinin kendini toparlaması icin bir kaç yıllığına belki olabilir. sınırsız olmamalı. para avcısı seyma subasilar çok
  0
  abdik05 17.6.2019 11:27
  bır kadın olarak dürüst bir açıklama yapmışsın tebrik ederim. haklısın para avcıları cok.
 • 0
  abdik05 14.6.2019 14:03
  değerli yorumlarınız için teşekkürler bencede süreli olmalı. çocuk yoksa 24 ay çocuk varsa 18 yaşına kadar olmalı. ek olarak kadınların işlerine geldiğinde erkekle kadın eşit ama işine gelmeyince erkek nafaka vermek zorunda....
 • -3
  sewo 14.6.2019 15:22
  ahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahah

  u lan siz denyo musunuz bakın cidddn soruyorum denyo musunuz?
  medeni topraklarda değil, orta doğu çöplüğünde yaşıyoruz. "google" yazın elektrik direğine tecavüz eden adam.

  bakın ne çıkıcak. lan burası orta doğu, tüm dinlerin gönderildiği rabbin ahlak aşılamaya çalıştığı iğrenç bir yer. sen kadınınla evlenip boşanıcaksın tamam en doğal hakkın, peki ya sonra ...

  bir düşün kendini kadın yerine koy, zaten üst düzey bir eğitim almışsa sorun değil. o hayatını çekip çevirir. yani " yeditepe hukuk" , " marmara üniversitesi inşaat mühendisi"..vb.tamam sorun değil.

  ancak normal bir üniversitede normal bir eğitim aldıysa eğer, bu kadın evlenip boşandı dersek en iyi ihtimalle 30 yaşında tecrübeden çok pratiği yerle bir olmuş.
  iş görüşmesinde "çok acil işe ihtiyacım var kocamdan yeni boşandım derse" veya pislik iş veren öğrenirse nasıl sömürüleceğinden haberiniz var mı?

  alınmaz da alındı diyelim işe pratiksizliği, tecrübesizliği vesaire görmezden gelindi, zorluğundan ve işten çıkmak gücü olmayan zor alındığı işten atılırsa tüm kapıların kapanma korkusundan bu kadına yapılacak taciz, tecavüzü, mobbing ve daha bir sürü şeye nasıl karşı koyacak.

  alkolik kocasından her gün dayak yiyen kadın niye boşanmıyor sanıyorsunuz. kocası öldüresiye dövüp karakola gidip şikayetçi olmayan " kocam başımdan eksik olmasın." diyen kadını siz aptal, salak mı sanıyorsunuz. çünkü burası or-ta do-ğu çöp-lü-ğü ...

  hee olay dolandırıcılık ise 1 yıl evli kaldım boşandı nafaka ödüyorum ise o aleni dolandırıcılık ve maalesef o kadın/erkek olarak düşünmeyin planlı bir eylem eğer bu kanun olmasa sana eşya alıcağım diyip kredi kartını alıp alışveriş yapıp ( mücevherat) yine kaçırdı.

  ahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahah


  ulan ne güldüm hala eşitlik diyorlar. aptal orta doğu çomarları sizi bakın ilk defa birine hakaret ettim. birine derken hepinize sözde okumuş insanlarsınız ama yaşadığı toplumu bilmeyen gerzeklersiniz. evlenme arkadaşım nafaka ödemeye gücün yetmiyorsa o şeyin üzerine oturma cinsel dürtülerinle koş, legal sex, düzenli sex diye hemen evlen. yok çok aşıktım diyip kendini kandır sonra banane kendi ayakları üzerinde dursun.

  bu coğrafyayı sen bu hale getirdin. ben bir şey yapmadım diyorsan eğer bir şey yapmadıysan bu coğrafyanın bu halde olmasının sebeplerinden birisindir.

  0
  abdik05 17.6.2019 11:24
  sen şimdi o ufacık beynınle bize çomarda dersin ^^
  burada coğrafyalık veya siyasilik bir durum yok. kaldıki buralarda siyaset çoluk çocuğun agzına düşmüş ve internet ortamında siyaset yapıp ülkeyi kurtaramazsiniz.
  o yok olmaya yüz tutmuş beynine biraz daha yüklen.

  bir insan eğer gerçekten insan evladiysa süreli olarak nafakasını verir. süre bittikten sonrada eski eşini takibe alır maddi manevi yanında olur ama erkekte ayrıldıktan sonra tekrar yuva kurmak hakkı.

  ayrıca birçok olaya şahit oldum. ayrılan kadın başka bir erkekle kalıyor ama ekstradan nafaka parası gelmesi için resmi nikah yapmıyor. şimdi bunun adalet neresinde ? erkek çalışsın çabalasın onca işin içinde kendine tekrar yuva kurmaya kalksın vs. umarım ileride başına gelir o zaman anlarsın durumun ne olduğunu.

  milenyum yılını geçeli çok oluyor. artık evde oturan kadın diye birşey yok. herkes kariyer peşinde eskidenmiş o boşanıp evde oturup nafaka parası yemek. kadın erkek çoluk çocuk çalışacak abi çalışmayana ne ekmek olur ne su olur nede bu ulkeye faydası dokunur.

  şimdi burdan toz ol.
  0
  sewo 17.6.2019 11:45
  ufacık beyin derken:)

  bak aşağılık kompleksini gerçek hayatta atamayan, reelde kılıbık, karaktersiz, sikini doğrultamayan insanla aynı kromozoma sahip at beyinli herif.

  " olaya şahit oldum ehu ehu"

  yürü git oradan, eğer şahitler mevcutsa yasal işlem başlatılır ve nafaka hakkı elinden alınır.

  benim sektörümde kadına iş yok, varsa da ayak işi onuda 1 kadın halleder.

  bu tip onlarca sektörde fiziki kuvvet ve dayanıklılık istiyor. eğer kontenjan mevcutsa 1 2 tane kadına yer açılıyor. 50-2 oran.

  bu yüzden türkiye gibi orta doğu ülkelerinde kadın istihdamı kötü pozisyonda.

  hele birde bu kadın evlenip, çoluk çocuğa karışırsa 30 yaşından sonra ben dahil kimse,pratiğini kaybetmiş deneyimini uzun süre gerçekleştirememiş kendini upload yapmamış yıllar sonra " been geldimmmm işş ver" diyen bir kadına iş vermez.

  ben evlendim, boşandım hayatım var anlıyor musun yicem içicem diyorsan.
  kendi kafanda birini bulursun anlaşmalı boşanırsın, eğer karşındakine hiç güvenmiyorsan evlilik sözleşmesi mevcut.

  ulan kerkenez anadoluda; ailesi tarafından okutulmayıp belki zor bela lise bitirip sonrasında evlenen ne çok kadın var bunları devlet korumazsa ne yapıcaklar haklarını nasıl arayacaklar.

  milenyum çağıymış,evinde beyaz eşyası olmayıp. seçimler gelince beyaz eşya için oyunu, geleceğini satan onlar, yüzler yok milyonlar var.

  hadi o erimiş, evden gezmeye gezmeden eve gidip. halkını tanımayan kişiliğini, beynini ve burnunu bu tip toplum mühendisliği gibi konulardan uzak tut.

  adalet orta doğu topraklarında yok. kızının eteğine karışıp oğlu milli olunca aslanım diyen topraklarda adalet olmaz. bu toprakların anasını ağlattınız ataerkil toplum diye diye şimdi hesabını ödemek zorundasın.

  bundan 5 yıl öncesinde zorunlu eğitim 12 değil üniversite olsun diye sokaklarda imza toplarken tüm türkiye genelinde 12bin imza zor topladık şimdi o gelişmesine izin vermediğiniz kadınların boru gibi nafakasını ödersin.

  hadi şimdi o kafanı tekrar toprağa göm, ekonomi cooh iyi kadın erkek eşittüüür de.

  yok eşitlik çünkü bir erkek olarak söylüyorum anadoluda kadın < erkek evlat < erkek eşitlik budur git anlat o eğitimsiz kafaları örümcek ağı dolan " yasak olmasa" kadınlara bekaret kemeri alıcak insanlara hadi anlat eşitliği.

  sen burayı avrupayla karıştırıyorsun;
  okuma yazma oranı %80 lere çıkınca gelişmiş toplum olduk sandınız herhalde,

  gelişmiş toplumlarda kıstas

  metre kareye düşen bebeklerin ağlama sayısıdır.
  ülkede 3. dil bilme oranı %60
  haftada kişi başına kitap okuma sayısı %90
  yüksek eğitim oranı %70 üstüne çıkılmalıdır.

  ülkede her metre karede çocuk ağlar
  3 dil bilme oranı %25lerde
  bırak kişi başına on binlerce kişiden birisi haftada 1 kitap okuyor.
  yüksek eğitim oranı( master) %1.5

  şimdi tekrar kafanı toprağa göm. toz olmana gerek yok toz tanesi kadar beynin yok vuran vurmuş sana sağlıcakla kal ne diyim işe yaramaz herif.
  0
  abdik05 17.6.2019 12:05
  bak dostum ben anadolunun bağrından kopup buralara geldim ve buralara gelirken emin ol tırnaklarımı kazıyarak kanatarak geldim.

  sen hala biraz 90larda kalmış gibisin. haklı olduğun konu var ona yok demiyorum. benim memleketim ve cevresindeki kırsal kesimlerde okumayan kimse yok devlet okula uzak olsa bile o koye kadar servisini gönderiyor. ve meb her ay köylere gidip eğitimin ne kadar önemli olduğunu insanlara anlatıyor. çok nadirde olsa kızını oğlunu gondermeyen olabilir. ama inanıyorumki onlarda yok olacaktır.

  kaldıki buraya 1 hafta sonra tuik verisi ile geleceğim..
  boşanan kadınların eğitim bilgilerini gösteren bir grafiği alnının ortasına çat diye koyacağım.

  o zaman eğitimsiz insanmı boşanıyor daha çok eğitimli insanmı boşanıyor sonucunu daha iyi göreceksin benim saf anadolu kadınıma kimse birşey diyemez. kaldıkı zaten vefalı bir insan nafaka kesilse bile yuz ustu bırakmaz.

  istihdam, istihdam diyorsun.. iş araya iş çok bizim milletimizde iş beğenmemezlik var bunu herkes biliyor.

  bir insan eğer gerçekten muhtaçsa işin bir önemi yok hakkıyla şerefiyle onuruyla çalışıyorsa her işi yapıp para kazanabilir.

  ha birde emin ol bu ulkeye senden daha fazla katkim olmuştur.
  ben bilgisayar mühendisiyim toplum mühendisliği yapma gereği duymuyorum. sizin gibi asalak insanlar gidip toplum muhendıslıgı yapma çalışırr. zaten beyin olsa ülkenin gelişimi için birşeyler yaparsınız. .

  sizin tek yapabildiğiniz şey burada insanların haklarını aramak burada ulkeyi kurtarmak . millete hakeret etmek , asıp kesmek vs. vs.

  bırakın abi artık bu yalanları boş işleri. puivden ne ülke kurtarılır nede insanların haklarını savunabılırsın.

  buraya ayırdığın süreyi araştırmaya geliştirmeye ayırsaydın emin ol ülkene daha fazla katkın olurdu.

  daha fazla laf cambazlığının laf yetiştirmenın anlamı yok ben ne kadar anlatsamda tıkanmış olan beynın basmayacak. bir hafta sonra grafiği paylaştığımızda görüşürüz.
  0
  sewo 17.6.2019 12:18
  anadoludan bir tek sen kopmadın değerli yazar.

  okuma yazma diyorsun hala okuma yazma hatta lise eğitimi hiçbir halta yaramıyor günümüzde.

  ben bilgisayar mühendisiyim diyorsun. fevkalade peki neden o kadın ailesi okutmadığı ve genç yaşta evlendirildiği için senin mühendislik yaptığın şirkette temizlikçi olarak çalışsın, ya boşanan kadınları mühendis olarak alın yada eğitimine destek olamadığımız için eşitlik sağlanamadığından nafakanın mecburiyetine ses çıkarmayacağız.

  ben burada harcadığım zaman devede kulak kalır. home ofis google türkiye de görev yapıyorum, ülkeye yararım yararım diyorsun da tek yaptığın vergi vermek.
  3 yıldır değişik organizasyonlar adı altında okumamış eğitim almamış kadınları bilinçlendirmek için etkinlik düzenliyorum, geçen sene bir köyde kadınlara cinsel eğitim, korunma ve iş istihdamı yapmamızı erkekler imza toplayıp gelmemize izin vermediler.

  boşanan kadın oranları mı değerli yazar eğer bu kadar nafaka vermek istemiyorsanız. evlilik sözleşmesi yaparsınız sorun morun kalmaz.

  bırak benim şiddette görse, dayakta görse boşanırsa hayatının biteceğini sanan anadolu kadınımın elindeki nafaka şansını.
  bak çok basit güzel bir öneri veriyorum. evlilik sözleşmesi yapıyorsun sorun çözülüyor. kadınlara temel eğitim vermeye gittiğimiz köylerde bile eğitme izin vermeyen toplumlardan bari kadınları koruyalım.

  bu arada bana 2 de bir 90 larda kaldı falan diyorsun. asıl sen 90larda kaldın. daha önce bir arkadaşla tartıştım. bende evlenince evlilik sözleşmesi yapacağım, niye bu öfkeniz evlilik sözleşmemi yapıcağım iki tarafıda güvenceye alacağım olay bitmiştir. az geliştirin kendinizi 90 lar kafasından çıkın yasaları okuyun, haklarınızı öğrenin.  0
  filozofunsakali 17.6.2019 12:57 ~ 12:57
  sırf evleniyor diye işini, okulunu bırakan kadın net maldır, sırf erkek istedi diye hayatının akışını durdurmak mallıktır. o yüzden istisnai olmayan ortadoğu kadınıyla evlenmeyeceğim. türkiye'deki kadınların çoğu aşık diye evlenmiyor tamamı "bir keriz buldum eh işte fena değil bakar bu bana" mantığıyla evleniyor. o yüzden kendi ayakları üzerinde duracak kadar güçlü kadınları zaten toplumdaki dominantlığıyla görüyoruz. bu coğrafyadaki sıkıntı kadının erkek altında ezilmeye "alışmış" olduğundandır. bu yüzden sesini çıkarmayan kadınlara sinirleniyorum. çak abla şu adamın ağzına iki tane. ansızın kapıdan geçerken yapıştır ağzına kürekle. coğrafyanın asıl sorunu budur. kitaplarda okuduğumuz anadolu kadını tabiri bugün zor bulunuyor. tabi erkeklerin suçlu olmadığını söylemiyorum. erkekleri bu hale getiren kadının kendisidir. erkeğe boyun eğmeyin bu kadar basit.
 • 1
  sebepsiz42 15.6.2019 10:14
  süreli olmalı tabiki ayrılıyorsun hiçbir bağın kalmıyor hadi ortak çocuğun olduğunu farzet gavat değilsinki o çocuğu muhtaç bırakasın benim paramı alacak onunla bununla yatacak eğlenecek bizde nerede iş bulsakta üç kuruş fazla para kazandak diye ölelim s*kerler o hayatı
  0
  abdik05 17.6.2019 11:25
  abi zaten hangı anne baba cocugunu muhtaç bırakır.

  zaten ayrılsa bile devlet her türlü bakım sağlıyor.

  vefat etmiş annesinin yada babasının emeklı maaşını almaya hakkı oluyor.
 • 0
  sametboz 17.6.2019 12:56
  süreli olmalı. boşanmışın, boşandığın kadın başka erkeğin kollarında evlenmediği sürece paso masraflarını sen öde. olur mu öyle şey.
 • 0
  madam_aylak 17.6.2019 17:11
  nafaka miktarina gore değişir demek istiyorum. ama en guzeli evlenmemek