2
532'li hatların prestiji ve numaraya göre müşteri analizi
türkiye’nin ilk gsm operatöründen başlamak istiyorum. turkcell, 1994 yılı şubat ayında faaliyete geçmiş ve ilk olarak 532 ile başlayan numaralar (hatlar) üretmiştir. ilk serisi ise 200 ile başlamaktadır. 532 200 ile başlayan numara görürseniz eğer, muhtemelen yaşça olgun bir insanla görüşeceksiniz demektir. tabi kullanılmayan hatların zamanla yeniden satışa sunulduğu ihtimalini de unutmamakta fayda var.

özellikle 532’li hat üzerinde durmak istiyorum çünkü cep telefonu numaralarında 532 prestij göstergesi olarak da kabul edilmektedir. ilk çıkan hat olması nedeniyle uzun bir dönem, alım gücü yüksek insanlara hitap etmiş bir seridir 532. bu sebeple ne zaman 532’li müşteri numarası görsem biraz daha titiz davranır ve daha özenli yaklaşmaya çalışırım. 532’li hattın diğer bir anlamı da; prestiji seven, saygınlığa önem veren kişilerce çok sık tercih edilmesidir. hatta bu kategoriye, gösterişi seven insanları da ekleyebiliriz.

itiraf etmeliyim, ilk telefon hattımı 2003’de almış olsam da şuan 532’li hat kullanıyorum. 532’li hattı aldığım dönem üniversite öğrencisiydim ve internet üzerinden ticaret yapıyordum. bir süre sonra müşterilerime kartvizit gönderme ihtiyacı belirince 536’lı numaramın, kartvizitte hoş durmayacağını düşünerek 532’li hat almaya karar vermiştim. çünkü 536’lı seri; turkcell kontorlü abonelik numaralarının 2. nesil serisiydi. turkcell, ilk bakiyeli hattını 535’li seri ile çıkarmıştır. kısacası, müşterilerimin bilinçaltına yerleşmiş rehberin, itibarıma zarar vermesini istemiyordum. müşterilerimin gözünde daha ciddi bir profil oluşturmak istiyordum. kontörlü hattıyla liseden yeni mezun imajındansa eskiden beri ticaretle ilgilenen bir tüccar imajı çizmeyi planlıyordum. düşüncem, o zamanlar biraz çocukça olabilir fakat işe yaradığını da belirtmeliyim.

özellikle iş hayatına atıldığımda, numaramı birileriyle paylaşırken, “vay 532’li” söylemini çok duydum. ego kısmı bir yana dursun, ben daha çok karşı tarafın algısıyla ilgileniyordum. vay! dediğine göre 532’li numaraya ayrıcalıklı bakıyor olamlıydılar. oysa ki artık ulaşılması zor numaralar değiller. yine de algının değişmemiş olduğunu görmek kendi adıma mutluluk verici.

cep numarasıözetlemek gerekirse: basit bir cep telefonu numarası, karşınızdaki insanın ön izlenimlerinde etkili olabiliyor. bunun farkında olan kişiler ise genellikle 532’li hatları tercih ediyor. eğer siz de 532’li hat sahibi bir müşteriyle iletişim kuracaksanız onun hakkında bazı bilgilere (tahminlere) sahipsizin demektir. yaşça olgun olabilir, prestijli olabilir, itibar düşkünü olabilir, gösterişi seviyor olabilir, egosu yüksek biri de olabilir. tüm bu tahminleri destekler nitelikte bir iletişim süreci yaşarsanız eğer, müşterinizin zaafları hakkında daha netsiniz demektir. örnek vermek gerekirse:

emlak ofisinde çalışıyorsunuz ve kiralık ev arayan bir müşteriniz telefonla size ulaştı (ya da siz kendisine ulaştınız)

532’li hatta sahip ve bahsettiğim ihtimallere uygun bir şekilde konuşuyorsa ona kiralamak istediği evin, elit bir bölgede olduğunu, apartman sakinlerinin prestijli insanlar olduğunu vurgulayabilirsiniz. bu sadece basit bir örnektir ve her zaman böyle olmak zorundadır demiyorum. lakin iyi bir ipucudur.

bunun dışında 533 ve 534’lü seriler de genellikle faturalı hat kullanıcılarına hitap etmektedir. faturalı hat kullanan kişilerin muhtemelen ekonomik özgürlüğü vardır veya alım güçleri, kontörlü hat kullanıcılarına göre daha fazla olabilir. tüm bu ihtimalleri değerlendirmek işinizi kolaylaştırabilir.

ısrarla hatırlatmak istiyorum: günümüzde ödeme tipi değişikliği (faturalıdan kontörlüye – kontörlüden faturalıya) yapmak 5 dk’lık bir işlemdir ve dolayısıyla ihtimallere sıkı sıkıya sarılmak doğru olmayacaktır. aynı şekilde, iletişimin ücreti gün geçtikçe düştüğü için, öğrenciler dahi faturalı hatları tercih edebilmektedir. tahminlerinizi yaparken bu ihtimalleri asla unutmayın.

535-536-537-538-539’lu diğer seriler turkcell’in kontörlü serileridir.

telsim – vodafone hatlar için aynı şekilde düşünmek gerekirse:

eski adıyla telsim, yeni adıyla vodafone şirketinin ilk faturalı hattı 542 ile başlamaktadır. numarası 542 ile başlayan müşterileriniz için de turkcell 532’li hat sahiplerine benzer tahminleri yürütebilirsiniz. fakat 542’nin prestiji, 532 kadar sağlam değildir (algı bu yönde)

542’li hat kullanıcılarına, 532’li kullanıcılara göre nispeten daha mütevazı gözüyle bakabilirsiniz :)

543’lü hat ise telsim (vodafone)’un ilk pratik hatlarındandır. (kontörlü)

eğer müşteriniz bir avea hattına sahipse, diğer operatör kullanıcılarına göre daha tasarruflu olduğunu hatırlatmak isterim. yani 55x ile başlayan numaralardan söz ediyorum. 552, 553, 554, 555 gibi iki adet 5 ile başlayan numaralar avea operatörüne aittir ve en ekonomik hat olma özelliği ile bilinir.
 • 1
  keyiftuccari 12 ay önce
  zamanında 532 kullanıyordum numaramı degıstırmek zorunda kaldım,dedıgın gıbı ozamanlar ayrı bır havası vardı.sımdı uzun yıllardır 534 kullanıyorum :)
  1
  canki 12 ay önce
  yavaş yavaş o değer kazanır :)
 • 1
  kevinyost 12 ay önce
  0536 xx6 x6 x6 ile katıldıgim kervandir gerci o gecen sene de kaldi simdi 39lardayim :(
 • 1
  oxygen 12 ay önce
  537'li hatların da bir klası olduğunu düşünüyorum ben. ve benim numaram gerçekten çok güzel bir numaraydı hepsi 10'un katı olan bir numara ile devam etmekteydi (örn: 537 110 10 20) farketmediğim bir şekilde iptal olmuştu sonra da çıkarttıramadım. ah ah o 537'li hattım, bi arayayım da kim çıkarsa muhabbet edeyim :d

  şu anda da 542'deyim ben :d
  1
  canki 12 ay önce
  vay be ne numaraymış :d
  annem ve babamında 537 li hattı var bundan sonra kıskanmaya başlıycam onları :dd


 • bilin istedim

  Her türlü az bilinen, çok bilinen, duyulsada ne olduğu tam olarak bilinmeyen kavramların açıklandığı. puivin bilmesini istediğiniz bilgi, anı,fıkra, makale, görselleri paylaşabileceğiniz, sesinizi özgürce duyurmak istediğinizde seçeceğiniz bölüm

  108 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ibrahimisbilir

  nesquik
  hukuk582
 • 1. bölüm açıklamasına uygun olmayan başlıklar açmayınız.

  2. yanlış bir bilgi gördüğünüzde yazara düzeltmesi için rica ediniz.

  3. açılan başlığı gerekli buluyorsanız (+), gereksiz buluyorsanız (-) yönünde işaretleyiniz.
popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...