7

pm/ eğitimde tek tip kıyafet giyilmeli mi? (-)

öncelikle karşıt düşüncedeki arkadaşımızın tüm yarısını okuduğumu belirtmek isterim ve yazının bazı bölümlerinde orada yazan şeylere karşı itirazda bulunacağım.

okul tüm insanların hayatından büyük zaman çalar.konumuz ise insanların hayatından bu kadar büyük bir zaman çalan yerde stabil,tek tip kıyafet tartışmasıdır.

okullarda her tipte ve karakterde farklı farklı insanlar vardır. hepsine sitabil kıyafet temin etmek doğru bir şey değildir nedenini ise söyle açıklayalım;

okuldaki kıyafetler aktiviteye uygun olmuyor ve kişi bir aktivite yapacağı zaman kıyafetinden destek alır ancak temin edilen kıyafetler hiç bir aktivite için yeterli değildir.

size başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum:
ben okul pantolonunu kullanmayan bir öğrenciyim. her öğlen arası voleybol maçları yaparım ancak bir gün okul pantolonunu giymeyi denedim ve voleybol maçı yaparken pantolonum yırtıldı-öyle köşesinden fln değil afedersiniz ama tam götümün orası- ve ben o günden sonra bir de okul pantolonu giymedim. (gerçekten yaşanmış bir olaydır)

anlayabileceğiniz ki okul kıyafetleri aktiviteler için yeterli değildir. ve bir insanı bir kıyafete bağımlı etmek bağlı etmek o insandaki tüm yaşam enerjisini sömürebilir.

arkadaşımın için yazdığı yazıdaki birkaç noktaya değinmek istiyorum.
ilk olarak kendisi seçilen zeki bir öğrencinin okul kıyafetini belirlemesini ve okulun kıyafetten vazgeçmemesi gerektiğini söylemiş.burada zeki bir insanın tüm toplumun aynı zevke sahip olabileceğini düşündüğünü görüyoruz. eğer tek tip kıyafeti evinizde denerseniz, evinizde bile bunu başaramayacağınızı görürsünüz.

2. olarak kendisi seçilen kıyafeti kızlar için olan eteğin dizden 7 parmak aşağıda olması gerektiğini söylemiş. ben beklenildiği gibi yobaz tarzı söylemlerde bulunmayacağım,hayır! ben soracağım kişisel özgürlük nerede? yanlış anlaşılmasın okulda tabii ki belli bir kısıtlama olmalı mini etekle okulda gezilmez ama böyle bir kısıtlama yapılması tüm kaliteyi düşürür.

yapılan, ya kıyafeti yoksa ya özenirse ya kıyafetten dolayı dışlanırsa tarzı laflar yersiz ve saçmadır. kıyafet kuralı uygulanan çoğu okulda-hatta hepsinde- saydığım şeylerin varlığı çok çabuk ve kolay bir şekilde teyit edilebilir.

+ olarak bu konu bir özgürlük konusudur. okul içerisinde tabii ki belirli kurallar olacaktır çünkü orası bir okul ancak asla ve asla bu kurallar öğrenciyi sıkmamalı ve öğrenciyi eğitimden uzaklaştırmamalıdır ki şu anda ülkemizdeki büyük sorunlardan biri okul nefretidir. nedeninin bu kadar katı olan kurallar olduğu aşikar ve bunları daha da katı hale getirip tek tip kıyafet kuralını
başlatmak öğrencilere yapılan son darbe olabilir.


demem o ki:

okullarda tek tip kıyafetin uygulanması kişiyi ve kişinin aktivitelerini kısıtlar okulu daha nefret edilesi bir yere döndürür ve öğrenciyi okuldan uzaklaştırır ki ülkemizin geleceği şu anda okullarda okuyan gençlerimizdir. o yüzden ben böyle bir kurala karşıyım

dipnot:eklemelerim bu notun altına yapılacaktır. yazım hatam olduysa affola.

 • 0
  maximum 3 ay önce
  kaliteli pantolon yapsak senin tezini çürütüyoruz said.
  0
  msaid08 3 ay önce
  alakasız. kaliteli dediğin pantolon nasıl kaliteli? hiç bir pantolon her konuda yeterli olamaz ki gördüysen orada özgürlükle de alâkalı olduğunu söyledim
dün dün
 • tartışma

  Birbirimizi aydınlatarak herseyi kolaylastıralım

  7 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  sansar

 • bu bölüm #sosyal bölümünün alt bölümüdür.