notre dame’ın kamburu ~ victor hugo (özet)

  10
  ultim 19.4.2019 19:38 ~ 22.4.2019 21:00
  kitabın özetini nerede paylaşacağımı bilemediğimden buradan paylaşıyorum, yer yanlış ise kusura bakmayın puvolar

  hemşire gudule 16 yıl önce bir kız çocuğu dünya’ya getirir. çingeneler bu çocuğu beşiğinden çalarlar ve yerine de bir başka bebek bırakırlar. bıraktıkları bebek anlatılamayacak derecede çirkin ve de kambur bir bebek olan kuasimodo’ dur. hemşire gudule onu nötre dame kilisesi’nin kapısına bırakır. o günden sonra kuasimodo’yu baş rahip frollo büyütür. kuasimodo, frollo’ya bir köpeğin sahibine sadık olduğu kadar sadıktır, insandan çok bir maymunu andıran uzun kolları; eğri, girintili çıkıntılı burnu, kambur bir sırtı vardır. ayrıca gözlerinden biri iri bir yumrunun altında kaybolmuş gibidir. kuasimodo bugün 20 yaşındadır.
  1482 yılındaki “aptallar festivali” fransa kralı ıı. louis’in oğlunun düğün hazırlıklarıyla aynı zamana rastlar. bu festivalde yılın en çirkin adamı seçilecektir. kuasimodo en çirkin adam seçilir. görevi kilise çanlarını çalmak olan kuasimodo’ nun kulakları çanların gürültüsünden sağır olmuştur. halk yılın çirkin adamını omuzlarında taşımaya başlar. paris sokaklarında dolaşırlarken geçimini dans ederek, eğittiği keçisiyle oyunlar yaparak sağlayan esmeralda ile karşılaşırlar. herkes esmeralda’nın ince, kıvrak vücuduna, güzel dansına hayran olur. herkes büyülenmiş gibidir.
  çirkin olduğu kadar ince hassas, duygusal bir insan olan kuasimodo bu kızı, esmeralda’yı görünce ona aşık olur.
  esmeralda vaktiyle hemşire gudule’den çalınan kızdır. esmeralda geçmişi hakkında herhangi bir bilgiye sahip değildir. geçmişiyle olan tek bağı, boynuna astığı bir bebek patiğidir. onun yardımıyla annesini bir gün bulabileceğini umut etmektedir.
  o güne kadar dünya arzularından uzak, tam bir dini hayat yaşamış olan rahip frollo, genç ve güzel bir bakire olan esmeralda’yı görünce onu arzulamaya başlar. ona şehvet dolu gözlerle bakar.
  çirkin adam kuasimodo, aşık olduğu güzel esmeralda’yı kaçırmayı planlar. rahip frollo ona yardım edeceğini söyler. aslında rahibin fikri başkadır. çünkü esmeralda’yı o da arzulamaktadır. niyeti kızı bir odaya kapatmak ve boş vakitlerinde onunla vakit geçirmektir.
  paris’in karanlık sokaklarından birinde kuasimoda ve rahip frollo esmeralda’yı kaçırmaya çalışır. o sırada muhafız bölüğü yüzbaşısı gelir ve kızı kurtarır. kuasimodo ve frollo kaçar. frollo’yu tanıyamazlar ama kuasimodo’yu tanırlar. kuasimodo ceza olarak çarmıha gerilir, kırbaçlanır. sırtı kan içindedir. susuz kalır. kendisini seyredenlerden yalvarırcasına su ister. herkes güler ve onunla alay eder. kuasimodo’ya suyu güzel esmeralda verir. kuasimodo göz yaşlarını tutamaz.
  rahip frollo hala esmeralda’yı arzulamaktadır, esmeralda ise kendisini kurtaran yüzbaşıya aşıktır. rahip frollo yüzbaşıya sezdirmeden onu kullanır. yüzbaşıyla esmeralda’nın buluşmalarını sağlar. bu sırada yüzbaşıya saldırır, onu bıçaklar. rakibini öldürdüğünü sanan rahip oradan kaçar. suç esmeralda’ya kalır. yüzbaşıyı öldürmeye kalkışmaktan idama mahkum edilir.
  idam edilmek üzere kilise önüne getirilen esmeralda’yı kuasimodo, balkondan sarkıttığı bir iple kaçırır ve kilisedeki bir odaya saklar. o yıllarda inanışa göre kiliseye saklanmış olan bir kişi azılı katil de olsa tevkif edilemez.
  rahip frollo çingeneleri esmeralda’yı kaçırmaları için kışkırtır. çingenelerin esmeralda’yı kurtarmak için geldiğini bilmeyen kuasimodo tek başına onlarla çatışmaya girer. bu kargaşayı fırsat bilen rahip frollo arkadan dolaşıp esmeralda’yı kaçırır. onu idam edileceği palace de gröve’e götürür. kıza, kendisine teslim olursa onu ölümden kurtaracağını söyler ama kız kabul etmez. rahip kızı cezalandırmak için, yıllar önce çingeneler tarafından kızı kaçırılan hemşire gudule’nin hücresine atıp, çingenelere kini olan gudule’nin onu dövmesini sağlar. hemşire’yle esmeralda boğuşurken hemşire kızın boynunda asılı patiği görür. onun kendi kızı olduğunu anlar. sonra onu kurtarmaya çalışır. ne var ki iş işten geçmiştir. esmeralda idam edilir.
  kuasimodo öfkeyle rahip frollo’yu tuttuğu gibi kilisenin balkonundan aşağı atar. rahip ölür. o günden sonra kuasimodo’yu gören olmaz.
  sonraki kral 8. charles döneminde, suçluların cesetlerinin atıldığı mahzen açılır. mahzende bir kadına sarılmış halde kambur bir erkek cesedi vardır. belli ki kuasimodo burada esmeralda’nın ölü bedenine sarılmış ve ölümü beklemiştir.

  not: alıntıdır.
 • 2
  aydakigunes 19.4.2019 20:43
  kitabı okuduktan sonra bu içeriğe geri döneceğim. spoiler yememek için okuyamıyorum.
  1
  ultim 20.4.2019 09:51
  900 sayfa roman, sen onu bulup bitirene kadar ohoo :d
  1
  aydakigunes 20.4.2019 10:42
  900 sayfa gözümü korkutur mu sandın
  0
  ultim 20.4.2019 21:42
  bilmem o kadar tanımıyorum seni :d
  ama ben korktum ne yalan söyliyim
  1
  ghostrider 20.4.2019 23:05
  www.kitapyurdu.com/.../327868.html&filter_name=notre%20dame'%C4%B1n%20kamburu

  korkma ben arkandayım. yalnızca 500 sayfa. gözünü açıp kapayıncaya kadar bitmez ama bir şekilde bitirirsin.

  0
  ultim 22.4.2019 21:03
  internetten alışveriş benim için sıkıntı ya, ben bizim buradaki kitapçıları gezeyim en iyisi