9

100 yıl sonra bu kadar camiyi ne yapacak oluşumuz

ateizm yayılıyor, müslümanlarda da namaz kılma alışkanlığı giderek azalıyor.

etrafınızdaki gençlere bir bakın, kaç tanesi namaz kılıyor?

bir iki jenerasyon dedeler ölse, camilerde adam kalmayacak.

bilmem farkında mısınız ama her metre başında cami var ve yapılmaya da devam ediyor.

artık şunun farkına varmalıyız; cami yapmakla din yayılmaz.

din kafada olan bir şey ve bundan 100 yıl sonra ben ülkedeki müslüman oranının %60'ın, dindar oranının da %5'in altına düşeceğinden adım gibi eminim.

öyle günler gelecek ki camilerin yarısından fazlasında 1 tane bile cemaat olmayacak. muhtemelen başka bir yapıya çevrilir.

imamlık sadece günümüzde popüler, 10 20 yıla ne kadar imamın işten çıkarılacağını veya imam alımının tamamen duracağını hep beraber göreceğiz.
 • 1
  fakir 8 ay önce
  %60 çok fazla. %20 yap sen onu.
 • 1
  vcg 8 ay önce
  bakın bence sizce bu doğru mu araştırmadım
 • 1
  piiuv 8 ay önce
  sen bu dini dert etme kardeşim. 80 sene allahuekber demeyi yasakladılar camileri ahıra çevirdilerde ne oldu ? şimdi allahuekber daha gür çıkıyor bu vatan allahuekber nidaları var oldukça ne ezana bişey olur nede camiiye ama sen kendine dikkat et azalan müslüman oranının içinde sen olma !!!
  1
  ademak 8 ay önce
  daha mı gür çıkıyor? kapalı kızlar periscope'ta dert dinliyor artık kardeş, içi boşaltılmış bir islam var. imamhatiplerdeki kızların yarısı bakire değil. eskiden allahuekber zaten kalplerde gür çıkıyordu eskiden. öyle hoparlörden ezanın çıkması ile olmuyor bu işler.

  herkes faiz yiyor, dindar denilen yöneticiler en büyük hırsızlar. tabi at gözlüğü ile hayat çok daha güzel bunun da farkındayım.
  0
  piiuv 8 ay önce ~ 8 ay önce
  kardeşim dünya kıyamete yaklaşıyor hani ya kıyamet alametleri var hani ya. küçük ve büyük. senin dediğin şeyler yokmu var ama bunlar varsa camiilerin çokluğundan değil fuhşiyatın çokluğundandır aynı isteği statlar için kahveler için meyhaneler için söylede biraz samimi olsun.

  ayrıca kapanmak başka birşey tesettür başka birşey başkasının kusuru islamı bağlamaz
 • 1
  gaddarus 8 ay önce
  aaa olur mu o kadar imam hatipler neden açılıyor