24

evlilik seksin kurumsallaştırılmış hali midir?

toplumdaki gelenek görenek algısı inanç temelleri ve bunlardan başka bir çok bakımdan evlenmek seks özgürlüğü için dayatılmış bir kurum mudur? elbette iyi yönleri var bir insanla bir çatı atında olmanın fakat bi bakıma da seks yapmak için belediyeden imzalı ve şahitler eşliğinde izin almak değil midir? imzalar atılır ve aileler oynamaya başlar iki taraf artık düzenli sevişceği için. ilk kabilelerde eski medeniyetlerde söz konusu değildi bu sizin bakış açınız nedir?
 • 0
  balporsugu 1 yıl önce
  evlenmek seks özgürlüğü demek yanlış olur netice de o özgürlük bir kişi ile o da seni istediği aralıklarla.
  0
  ateistsantor 1 yıl önce
  hayır seks özgürlüğü değil ama seks için soru işaretlerini kaldırmak değil midir
  0
  balporsugu 1 yıl önce
  bu özgürlük dediğimiz olay toplumun % kaçı için geçerli acaba? netice de kaç kişi evliliği bekliyo? bir hayli az.
  0
  ateistsantor 1 yıl önce
  yani toplumun baskısı yüzünden ya da inanç yüzünden seks yapamayıp evlenenler 2 yıl sonra boşanmakla karşı karşıya kalıyor bu biraz sacma geliyor
  1
  balporsugu 1 yıl önce
  tabi sadece seks için evlenirse kişi sonuç kaçınılmaz
 • 0
  shewolf 1 yıl önce
  neden sadece sex? ona bakılırsa bir çok şeyin de kurumsallaşmış halidie. örneğin kadının erkek çorabı yıkaması gibi sjsjs
  0
  ateistsantor 1 yıl önce
  ya da erkeğin yapamadığı işleri yıkacak birini araması ya da artık yaşının gelmesi aile baskısı vs.
  0
  shewolf 1 yıl önce
  karşı cinsle bir yuva kurmak hayatı paylaşmaktır. kurumsallaştırmak gerekir çünkü kayıtlar denen birşey var. düğün yaparsın çünkü yakın dostlarına bunu duyurmak için.
  0
  ateistsantor 1 yıl önce
  şüphesiz ama evlenenlerin yüzde kaçı mantıklı aşk evliliği yapıyor
 • 1
  tunc 1 yıl önce
  yok lan o kadar basit değil. seksi büyütüyor bizim gençler gözünde.
  0
  ateistsantor 1 yıl önce
  aynen işte ya da seksi çok kutsallaştırıyoruz
  0
  dreamfloyd 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  aynen çok abartı bir şey olarak görüyorlar. hani hayatın anlamı gibi. ama bir de olaya onların tarafından bak. hayatı boyunca seks ona yasaklanmış ve kötü bir şey olarak aklına kazınmış. ne yapsın o da karşı cinsi sadece skip s*kip çocuk yapmaya yarayan bir şey sanıyor.
  0
  ateistsantor 1 yıl önce
  işte mesele gelenk görenek inanç baskısı
  0
  dreamfloyd 1 yıl önce
  ki bunu da sadece müslümanlar olarak sınırlayamayız. daha çok ailesel eğitim ile oluşan bir algı bu. ha şunu da göz ardı etmemek gerek, müslümanlık ile bu iyice arttı mı? -evet. ama dediğim üzere sadece müslümanlığa hatta ve hatta sadece tek bir değişkene bağlamak yanlıştır, sözün doğrusu.
  0
  ateistsantor 1 yıl önce
  asla din demiyorum inanç toplumun getirdiği kavramlar olarak
  1
  dreamfloyd 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  aslına bakarsan dediğin gibi o kadar kurumsallaşmış bir hal alır ki, çetelesi dahi tutulur. ona özel muhasebeciler de vardır. bakınız teyzeler, komşular artık evlendikten sonra gelin ile sürekli olarak bunları check eder ve aklına yazar. zaten normal muhasebeden tek farkı onlar akla; muhasebeciler excel'e, sql veritabanlı programlara işler verileri.
 • 0
  vurucu88 1 yıl önce
  yuh
 • 1
  happyendtomorrow 1 yıl önce
  evliliği sadece cinsel olarak düşünemeyiz birçok yönü var tabiki
 • 1
  elifsumertas 1 yıl önce
  aslında bir bakıma evet. çünkü istatiklere baktığımızda insanlar genelde cinsel hayatlarından memnun olmadıkları için ayrılıyorlar. tabi toplum baskısı da var. düşünsene evli olmadan da bir erkekle yaşayıp çocuk yapabilirsin. amma ve lakin toplum baskısı insanları evlenmeye itiyor. evlilik olmadan böyle bir şey olduğunda ayıplanıyor.
  1
  ateistsantor 1 yıl önce
  anlayan biri..
  0
  elifsumertas 1 yıl önce
  thanx
  1
  ateistsantor 1 yıl önce
  ben thanx
  0
  elifsumertas 1 yıl önce
  😂😂😂😂
 • 1
  k0zm0s 1 yıl önce
  yasallastirilmis desek daha doğru 😂
  0
  ateistsantor 1 yıl önce
  yani öyle de denebilir
 • 0
  blackdahlllia 1 yıl önce
  yasal mi? neye gore kime gore? seks yapacagim adami neden topluma gosterip bakin ben bu adamla iliski yasiyorum ve sadece bu kisi ile olmak icin de imza atiyorum siz de taniksiniz buna demenin ne manasi var? evlilik kurumu neden var? sahsi gorusum gereksiz vasat bir durum, savundugum sey elbette gunluk iliski degil ama parmaga gecirilen metal bir halka da degil.
  1
  ateistsantor 1 yıl önce
  işte anlatmak istediğim bu ama yanlış tarafından tutup anlamayana aşk olsun..
 • 1
  x40 1 yıl önce
  evlilik iki yabancı kalbin birbirini tanımasını sağlayan bir mecradır
 • 1
  mstfaap 1 yıl önce
  evlilik sınırları zorlamak için iki kişinin yaptığı manevi bir durum
 • 1
  cio45 1 yıl önce
  bence evlilik tümdengelim olan birşey sex gibi çocuk yapma gibi faaliyetler evlilik olmadan iyi birşey olmadığını bizlere aileden yansıtılan birşey ailemizede onların ailesinden onlarada onların atalarından aktarılan birşey bizler geleneklerine ve kültürlerine bağlı bir millet olduğumuz için evlilikte kültürümüzde olduğu bu tur şeylerin olması için. evlilik olmasi gerekiyo aşk gibi gurur gibi namus gibi içeriği çok olan kelimeler gibi evlilikte iceriginde çok anlam barındırıyor ve sex sadece bu içerik lerden biri
 • 1
  uzlette 1 yıl önce
  genel geçer ahlak kuralları vardır. bunun dışında herkes serbest bir ilişki içerisinde olsa bunun gelecek nesiller açısından ciddi sağlık sorunlarına yol açacağı gibi bir gerçek var. müslümanlara 4 kadın birden alın madem gibi cümleler kurmakla isteyen istediği ile sevişirin bir farkı bence yoktur tamam isteyen istediği ile sevişir ama bu çorap değiştirir gibi eş değiştirmekle olmaz ister evlenin ister evlenmeyin.
 • 0
  hattorisakso 1 yıl önce
  eski zamanlarda gayet iyiymiş fakat günümüzde kapitalizmin bir ürünü haline gelmiş. ev döşeme+salon masrafları 40bin liradan başlıyor. ha diyorsanız dini yönden için rahat etsin çözümü 'imam nikahı' ha diyorasanız toplumun baskısı var o da yetmez belediyelerin evlendirme dairesi buna çözüm. ben evliliğe değil yeni bir çifti 10binlerce tl borçla hayata başlatan düğün sistemine karşıyım. evet konuyla alakasız ama içimi döktüm rahatladım
 • evlilik

  seçim

  2 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  merwex

 • bu bölüm # bölümünün alt bölümüdür.