17

tesadüf mü anlamlı rastlantılar mı?

günümüz dünyası artık sâdece küçülmüş durumda değil, onun üzerinde 7 milyarı aşkın insan yaşıyor. her olayın bir nedeni vardır ama o neden, başka etmenlerden dolayı ortaya çıkmış yada oluşmuştur. yani olayın oluşumu (sebep-sonuç yasası’nın işleyişi) lineer (doğrusal) değil, kaotiktir. bu nedenle de, ünlü matematikçi prof. ıan stewart’ın dediği gibi, “evrende olup biten her şeyi anlayacak ve açıklayacak durumda değiliz.”

aklımızın ermediği durumlardaki nedenselliği açıklayamadığımız zaman, “tesadüf” demekte buluruz rahatlığı. oysaki, tezahüratın birimleri, iletişim ve etkileşim örüntüsüyle birbirine bağlıdır ve bu anlamda “bütünsellik” söz konusudur. yaratılmış olan her şey hem birbirini etkiler, hem de birbirinden etkilenir durumdadır. bizler beş duyumuzla bu etkileşimi / örüntüyü ve bütünselliği algılayacak durumda olmadığımız için, bir olayın / olgunun nedensellik yönünü göremiyoruz, bilemiyoruz. dahası, bu duruma bir açıklama da getiremediğimiz için “tesadüf” deyip geçmede buluyoruz rahatlığı. araştırmak ve fikir çilesi çekme zahmetine katlanmak kendini bilmez beşerin işine gelmediği için, her sıkıştığımız zaman “tesadüf” sözcüğü otomatik olarak çıkar ağzımızdan.

oysaki gezegenimizin seçkin ve saygın bilim adamlarından albert eınsteın, “tanrı zar atmaz.” demişti yıllarca önce. evrende rastgelelik, gelişigüzellik, keyfilik ve hesapsızlık yok. her şey, her olgu allah yasaları’na (ilahi irade yasaları, sünnetullah) göre olup duruyor. beşer kafasının anlamakta zorlandığı bu güzel işleyiş üzerinde en çok kafa yormuş (“fikir çilesi çekmiş”) bilim adamlarından biri de carl g.jung’dur. seçkin ve saygın bilim adamı jung’un bu konudaki önerisi “eşzamanlılık” olarak geçmiştir bilim tarihine. eşzamanlılık kuramına göre; olup duran her şey, sadece nedensellik zinciriyle değil, “anlamlı çapraz bağlantılar” yoluyla da birbirine bağlıdır. normalde (beşeri mantık ile) yan yana gelmeyecek olaylar, sanki aralarında kestirme bir yol varmış gibi “anlamlı çapraz bağlantılar” yoluyla ortaya çıkıverirler. gören gözler için çevremiz bunun örnekleriyle doludur.

yeter ki görmesini bilelim.

(pi: @ersals)
 • 1
  sevde 9 ay önce
  tesadüf bu güzel bir kısa film olmuş izlemenizi tavsiye ederim :)
  1
  dusunenfasulye 9 ay önce
  güzelmiş :) şekerlerden canım çekti..
 • 2
  ersals 9 ay önce
  umarım konuyu detaylarıyla ele almak istiyecek kadar yenilmemiş zihinler çıkacaktır.
  tebrik ederim (pi: @dusunenfasulye)
  3
  dusunenfasulye 9 ay önce
  yazıyı okumaya üşenmeyecek bir kaç kişi çıkar umarım :)
  teşekkür ederim (pi: @ersals)
 • 1
  yavuzsultanmehmet 9 ay önce
  harika bir yazı olmuş. ben genelde buna biz bir taşla en fazla 1 kuş veya 2 kuş vururuz ama allah yeri gelir 1 taşla 1000 kuş vurur tüm olayları birbirine bir şekilde bağlar diyorum.
 • 0
  mesopotamia 9 ay önce
  yazıyı okuyacam ama şimdideğil :)
 • 0
  cigirangitar 9 ay önce
  konu hakkında kendi düşüncelerimi daha sonra açıklayacağım. lütfen bana hatırlatın ahali. yazar arkadaşımın da aklına emeğine sağlık güzel konu açmış
 • 0
  caramgracess 9 ay önce
  ıkiside değil ust üste gelen anlamli tesadüfler hep hayalim ama hayalim iste😌
  0
  dusunenfasulye 9 ay önce
  anlamlı rastlantılar yalnızca olumlu olanlar değildir.
  islam inancına göre her şerde bir hayır,her hayırda birşer vardır denilir.aslında bu genel kabul görülmesi gereken bir olaydır.
  bunun bir çok örneği vardır.
 • 0
  mathman 9 ay önce
  olması gerekiyordu ve oldular
 • 1
  hazelleyes 9 ay önce
  tesadüf diye bir şey yoktur kader vardır ne yazılıysa onu yaşar insan rastlantılar kader aslında
  0
  dusunenfasulye 9 ay önce
  anlamlı rastlantı demek te bir nevi kader demektir.
 • 1
  hedap 9 ay önce
  başlıklarını vakit buldukça okuyacağım.
 • 1
  jupiterwalk 9 ay önce
  tesadüfe bir anlam katmayi tecrubelerim sayesinde bıraktım
  0
  dusunenfasulye 9 ay önce
  aslında tesadüf diye bir şey yoktur :)
  anlamlı rastlantılar(kader) diyorum ben buna..