bir şii din adamının fetvası ile 1m şii mekke yerine kerbela da hac yapıyor..
 • 0
  gaddarus 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  şimdilik bula bildiğim fetva linki

  allah akıl fikir versin
 • 2
  bircocukabisi 1 yıl önce
  bu olayın paradan başka bir sebeple yapıldığını düşünen varsa yanılıyordur..

  tek sebebi para, daha çok para ve daha çok para..
 • 2
  oxygen 1 yıl önce
  mezhepçilik yapmayı sevmem ama, bu nedir aq. söyleyecek çok şeyim var da dilim dönmüyor
 • 0
  ibrahimisbilir 1 yıl önce
  şıhım ne derse odur
 • 0
  sewo 1 yıl önce
  dini yorumlamak veya yoruma açık hale getirmek saçmalıktır. neden ve niçin olduğunu düşünmenizde bir o kadar saçmalıktır. inançları bir bütün olarak görmek de o kadar saçmalıktır. yani dini konuşmak saçmalıktır.

  dinin en somut ve sade hali; kul ile yaratıcı arasındadır. onun dışında geri kalanları ilgilendirmez. isteyen vatikan'da isteyen mekke'de isteyen kerbela'da isteyen pensilvanya'da isteyen külliye'de isteyen anıtkabir'de isteyen orda isteyen burda isteyen evinin önünde yapabilir. kimseyi de ilgilendirmez, bırakın artık şu dinleri kendi kafa yapınıza göre kurmayı ordaki 1m kişi sizi tatmin etmeyebilir. zaten böyle bir gerekte yok.

  dinleri mezhepleri karşılaştırmak ve somut bir biçimde yargılamayı bırakında, gidin iki sanatsal, bilimsel edebi yazı makale okuyun, gidin sizden önce yaşamış bilim insanlarını, onların hayatlarını, onların düşünce yapılarını ele alın.

  yoksa şuan ortada gezen gereksizler gibi. '' ama atatürk içki içiyomuşşş'' dersiniz sizene ulan ne yaptıklarına sonucuna bakın size zararı mı var yararı mı? bu ikiside ele avuca gelmiyorsa karıştırmayın geri kalan bilgileri kendi hayatınıza bakın. bu fotoğraf size ne kattı ufkunuz iki katına mı çıktı hiçte bile tam tersi, aklınızı saçma düşüncelere itti.
  0
  haydar 1 yıl önce
  hiç bir inanç sistemi yoktur ki mensuplarının cahil ve bilgisiz kalmasına izin versin.dinlerin temel öğretilerinden biri de inananların sorgulaması araştırması düşünmesi ve en nihayetinde doğru yolu yaratıcı da bulmasıdır. bu sorgulamaların içinde kuşkusuz dinin kendisi de vardır. her inanca göre inandığı şeyi sorgulamayan neden inandığını bilmeyen insan cahil insandır ve hiç bir itikadi sistem yorumla(n)mayı bir saçmalık görmez. bunu saçmalık olarak görenlerin insanları cennetten arazi almaya gidecek kadar manipüle eden orta çağ kiliselerinden farkı yoktur. kuran da her ayet ve hatta yeri geldiğinde her kelime sorgulanmıştır, sorgulanacaktır.aynı şekilde hristiyanlık ve yahudilikte de. asıl saçma olan insanların sorgulamasına, fikir üretmesine saçmalık demektir.
  kul ile yaaratıcı arasına elbette hiç kimse giremez.zaten din denilen şey kul ile yaratıcı arasındaki ilişkidir. ancak bir insan bir inancı benimsiyorsa gereklerine yapmak yükümlülüğündedir.bu konuda sanırım hemfikiriz. .d.d.d
  evet. sanırım geri kalanına katılıyorum. :d:d:d:d:d
  0
  sewo 1 yıl önce
  sence orta çağ kilisesinin cennetten arazi satması neyle bitti dini daha çok araştırmakla mı bak (pi: @oxygen) pukomuza bir sureyi gösterdi peki kaç kişi bu surenin türkçeleştirilmiş halini biliyor bunuda bir internet sitesi veyahut bir din adamının açıklamasıyla sabit doğrudur tabi yanlış demiyorum ancak ya yanlış ise tabi burda bahsettiğim şey başkasının bilgisiyle açıklama yapmak yerine okuyup, bilinçlenip inandığın dinin sorumlulukları için (örneğin islamiyet) bunun için o dinin gönderildiği kavmin dilini öğrenip kendin anladıklarını yapmak araştırmak gereklidir buna sorgulama denir.

  velhasıl kelam çok zeki çok yetenekli bir din adamının size gösterdiği yolları araştırmak bunlar yolundan ilerlemek saçmalıktır.

  şimdi bana yazdığın araştır sorgula diyorsun, dinde katii suretle sorgulamak yasaktır. sen yaratıcıyı ve onun gönderdiklerini sorgulayamazsın. neyle sorguluyacaksın. melekler nerde, muhammed nerde, cinler nerde, şeytan nerde; hadi ya sorgula neyi sorgulayacaksın

  şimdi bana yazdığın yorumda fikir üretmekden bahsediyorsun; ''biz onları ibretlik olsunlar diye yarattık.'' veyahut '' bunlar gazaba uğrayanlardan olacaktır.'' veya diğer kıstas olarak ''ebu cehelin elleri kurusun'' yada ''karşıma kul hakkıyla gelme'' bunlarda fikir yürütsene; '' o değil bu ibretlik olsun'' veyahut '' niye bence gazap yerine hukuuya ersinler'' veya diğer kıstas olarak '' ebu cehelin elleri değil ayak parmakları kurusun'' yada '' karşıma zinayla gelme'' bunlarda fikir yürütsene yok değil mi senin ne haddine o zaman kendi dinin kur derler adam şirket mi bu ,

  hiçbir iktisadi sistemi yorumlamak saçmalık görünmezmiş din iktisadi bir sistem mi din rasyonalizm ekolünden veya felsefik düşünce sistemlerine uymaz, bazı zeki islam alimleri islam dini bakış açılarını konsept alarak felsefeye açmışlardır. ancak dinde bakış açısı yoktur. allah tektir anlayışı sonun ve başlangıcın rabbi yaradılanların tek hakımi ve rahmanıdır. bu yüzden yaratıcı tek bakış açısına , onun kelamları tek doğrudur.
  0
  haydar 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  en azından kitapta ne yazdığını anladılar ve fikir ürettiler, okumaya başladılar.neyin ne olduğunu öğrendiler. tanrının ne demek istediğini yorumladılar. tabi bunları yapan sen ben gibi herhangi biri değil. bu konuda kendini geliştirmiş, kendisini bu tür çalışmalara adamış insanlar.ben çıkıp da bunları okuma yazma bilmeyen adamlar yapıyor demedim.

  diğer konuda ise;ben yaratıcıyı, meleklerini, peygamberini sorgula demedim.eğer bu dine inanıyorsan default olarak bunları da kabul etmiş sayılırsın. sonra inanıp inanmamak sana kalmış. benim burada sorgula demekle kastettiğim şey bu inancın senin düşünce yaşam tarzına uygun olup olmadığıdır. sonuçta körü körüne bir inanca mensup olamazsın,önce bir araştırman ilkelerini öğrenmen gerekir.keza inansan bile yaratıcının sana ne dediğini anlaman gerekiyor. zaten yaratıcı da kuluna '' oku '' diyor. bunu demesindeki amaç kendi gönderdiği kitabın kulları tarafından okunması,yorumlanması, yaratıcının ne demek istediğinin açıklanmasıdır. yaratıcı ister ki her kulu okusun, çıkarımlarda bulunsun.ancak alim dediğimiz sınırlı sayıda insan bu konuda belli bir çıtayı geçmiştir.bu konuya farklı bir açıdan bakacak olursak dinlerdeki mezhepler de yorumlamalardan ortaya çıkmıştır.neden ortaya çıktığı ise başka bir konudur.burada açmak istemiyorum.

  öte yandan dinlerin kutsal kitabında yoruma açık bir çok husus vardır.bazı noktalarda din bilginleri bile farklı görüşler öne sürmüşlerdir.bir çok ayette bazı kelimelerin arkasındaki anlamlar, satır aralarındaki gizli mesajlar bugün bile tartışılmaktadır.sen burada karşıma bir kaç ayetle gelip al bunları değiştir diyorsun. ben sana yorumla diyorum sen bana değiştir diyorsun. benim işim değiştirmek değil kardeşim yorumlamak, ne demek istediğini anlayabilmek.kitapta ''biz onları ibretlik olsunlar diye yarattık.'' yazıyor. ben buna böyle ayet yok demedim ya da bu ayet güzel olmamış bunu biraz kenarlardan, sağdan soldan kırpalım demedim. ayet zaten değişmeden yaklaşık 1400 yıldır duruyor.niye değiştireyim. sadece burada ne demek istediğini anlamaya çalışalım dedim.ayrıca dini yorumlayan insanların ayrı bir din kurma amacı gütmedikleri de aşikar.

  bununla beraber islamı felsefeye açanlar allah tektir inancını reddeden insanlar değildir. zaten herkes ''sonun ve başlangıcın rabbi yaradılanların tek hakımi ve rahmanıdır'' düşüncesinde hemfikirdir. hiç bir yerde de müslüman felsefe adamlarının böyle bir görüşü yoktur ve bu insanlar allahın kelamlarına yanlış ya da hatalı dememişlerdir. eğer dinde yorumlama olmasaydı bugün adını hepimizin bildiği fıkhi ve itikadi mezheplerin bütün imamları aynı şeyi söylüyor olurdu ve bu da dinin daha iyi araştırılmasına engel olabilirdi.

  edit: yorumuna artı verdim bu arada onu da söyleyeyim. bu tür yorumlar faydalı oluyor çünkü.
  0
  sewo 1 yıl önce
  bugün 2 saat uykuyla durmaktayım, yorumlarının tamamını okudum ancak cidden benim error vermekte puko dediklerin hoş tartışmak keyifli böyle konuşcak insanlar değerli not aldım yarın cevaplıyacağım yorumunu takmadı diye düşünme diye yazıyorum bunu

  edit'e yorum: bende artılıyorum zaten böyle düzeyli konuşmalar çok keyifli.
  1
  oxygen 1 yıl önce
  "yoluna gücü yetenlerin beytullah'ı haccetmeleri, allah'ın insanlar üzerindeki bir hakkıdır.kim de (haccın farz oluşunu) inkâr ederse, bilsin ki allah, âlemlerden (onun haccından ve diğer amellerinden) müstağnîdir." (âl-i imrân sûresi: 97)

  müslümanlar'ın hacc yapacakları yer bellidir.
  0
  sewo 1 yıl önce
  benim kastım insanlar ne yapıyorsa yapsınlar. ineğe tapsın ona tapsın buna tapsın inancı kendine lakin artık 21.yy kişilerin veya mensup oldukları mezhepleri sorgulamak yerine artık kendilerini eğitmeleri ve geliştirmeleri düşünce sistemleri din olanlar genelde halkları hep kandırdı bunun bir örneği kilise zamanında haçlı seferleri yaptı savaş çıkarıcak bir güce sahipti.

  yakın geçmişte türkiye'de sünni ve şii katliyamları hiçbir din öldürmeyeceksin der ancak başı büyükler çıkar bu der ve kan atılır bunun ve hakıkati doğrunu tek tespiti kişini kendisinin dini öğrenmesidir oda yaratıcının gönderdiği kitaplardır hangi kitaba inanırsa inansın ona ait ve sonuçlarına kendisi katlanacaktır o işe karışmalarının yanlışlığını dile getirdim pukocum.
  0
  oxygen 1 yıl önce
  isteyen istediğine inanabilir o açıdan benim bir itirazım yok. sadece, sadece kendilerini müslüman gören bu topluluğun bu hareketini eleştiriyorum ben. kaynak kuran ise fitneye gerek yok.

  şiiliği başka şeyleri eleştirmiyorum
 • 1
  ofsaytsizburak 1 yıl önce
  kesinlikle para amaçlı yapılmış bir olaydır. başka hedefi olamaz zaten

  din,sömürü amacıyla varolmamıştır,fakat her vakit sömürü aleti olarak kullanılmıştır


 • karışık

  Karışık

  42 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  oxygen
  tombalaci
  kaygusuzyazar
  hellomyfriend
  ilteris
  darkier
 • bölüm kuralları

  - bölümü takip etmeyi unutmayınız..

  aklınıza bölüm ismi gelmediyse bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  ekleyeceğiniz bölümü bulamadıysanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  bölüm seçmek istemeden paylaşmak istiyorsanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  başlık fark etmez istediğiniz başlıkta açabilirsiniz..

  - reklam yapmak yasaktır..


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...