2

the purge anarchy

apokaliptik olarak tanımlayabileceğimiz bir evrende geçen, aksiyon, hafiften gerilim filmi. konusundan temel olarak bahsetmek gerekirse, USA yıkılıyor ve yerine aynı isimle daha farklı kuralları olan bir devlet kuruluyor. daha farklı kural derken aslında tek bir farklı kural var. o da arınma gecesi isimli dini bayramlar. her yıl  12 saat boyunca tecavüz, cinayet ve buna benzer her türlü ağır, hafif suçun serbest olduğu günler var. bunlar arınma gecesi oluyor. arınmak isteyenler şehirde kalıp savaşıyor. diğerleri ise şehri terkedebilenler ve edemeyenler olarak ikiye ayrılıyor. terkedenler rahat , ama terke demeyenler evlerinde geniş güvenlik önlemleri almak zorunda. cidden izlenesi bir film. öyle aşırı güzel değildir ama ayıracağınız vakte değecektir. şimdi spoiler vererek hikayeye girelim

--spoiler--

yine bir arınma gecesi. hikayenin başında 3 ayrı grubumuz var diyebiliriz. yani yüzlerce kişi arınıyor ama bizim bu 3 grubun yolu ilerde kesişiyor ve ana karakterler oluyorlar. şimdi ilk başta siyahi bir anne ve kızı var. bunlar normalde arınma gecesinde evlerinde sakin sakin otururlar, ama ölümcül bir hastalığı olan babaları o yıl kendini zengin insanlara satıyor ( zengin insanlar bu şekilde arınıyor. parası ile fakir halkı alıp kesip biçiyorlar. bir kısmı ise... neyse. zamanı geldi mi anlatırım onu) neyse bunların başında tabii erkek olmayınca, bunların halsiyetsiz komşuları bunlara tecavüz etmek için evlerinin kapısını kırıp geliyor. ama tam işe girişecek iken ordu görünümlü abiler adamı öldürüyor ve hanım ablalarımızı alıkoyuyor.

ve bir çiftimiz daha var. bu bey abi ve hanım abla şehri terk etmek isterken bir grup serserinin arabalarına yaptığı sabotaj ile yarı yolda kalıyorlar. ve bu serserilerde bunları avlamak için yola çıkıyor. o sırada kaçarken tüm ana karakterlerin yolu kesişiyor. hemen oraya geleceğim, son bir grubumuz kaldı.

son grup, aslında bir grup sayılmaz, çok delikanlı bir abimizden oluşuyor. abimiz çocuğunu arabayla ezen bir herifi kesmek için o gece hazırlanmıştı. ama yolda arabası ile giderken ordu tarafından alıkonulmaya çalışan hanım ablaları görüyor. ve delikanlıya, gidip kurtarıyor. tabii bu abimiz arabayı bırakıp ablaların yanına gidince şehri terketmeye çalışan çiftimiz arbaayı boş sanıp içine saklanıyor. abimiz hanımablaları kurtardıktan sonra arabaya giriyor ve bir bakıyor bu düdükler arabada. ee ne yapalım, sizde gelin diyor. 

 abimiz hanım ablaları kurtarırken koskoca bir bölüğü ve bir minigunner'ı saf dışı bırakıyor tabii. aslına minigunner hafif yaralanmış durumda ve bunlar arabaya binip kaçarken arkalarından ateş açıyor. zırh delici mermilerden biri motora isabet ediyor ve arabamız bozuluyor. bence vurdursalar çalışırdı, ama gavur aklı işte. ermiyor kafaları böyle şeylere.

neyse, bu adam tabii '' siktir araba gitti '' derken siyahi annemiz '' benim kankamın arabası var. bizi oraya kadar sağ salim ulaştırırsan arabayı sana verir '' diyor. tabii yalan. neyse adam oqe diyor ve yola cıkıyorlar.

yolda birçok atraksyon oluyor ama bunlar dövüş sahnesi gibi, anlatabileceğim pek bir şey yok. uzun ve zorlu bir yolculuktan sonra bu arkadaşlar hanım ablanın kankisinin evine varıyor ve içeri giriyorlar. siyahi hanım ablamız '' araba yok. ama bizimle kal dışarısı tehlikeli '' diyor. ama abimiz delikanlıya , çıkacam ben diye inat ediyor ve hazırlanmaya başlıyor. o sırada herşey güzel giderken aniden bizim hanımablanın kankisinin kardeşi silahını çekip hanımablanın kankisini vuruyor ( evet bende yazdıklarımı anlamadım ... ) hanımablanın kankisi meğer hanımablanın kankisinin kardeşinin kocasıyla sevişmiş, be hanımablanın kankisinin kardeşinin de bundan haberi varmış. tabi olaylar karışınca bizimkiler ortamı terkediyor. bu sırada o eve de ordu giriyor. baya baya cümbüş oluyor ortamda. daha sonra şu çiftimizin peşine takılan serserilerde bunları bayıltıp bir kamyona bindiriyor.

 bunlar gözlerini açtığında böyle bir açık arttırma salonu gibi biryerdeler. bunları satıyorlar bildiğin. zengin insancıklarımız, hani dediğim gibi bir kısmı insanları satın alıyordu, bir kısmı ise kaçırıp onları av hayvanı gibi satışa çıkarıyor, daha sonra bir odaya koyup onları satın alanlara silah veriyordu. bu zengin abiler de onları ablıyordu. neyse bunları odaya koyuyorlar, tabii delikanlı abimiz bu. silahsız bir şekilde iki elemanı dövüp silahlarını alıyor. böyle böyle hepsini öldürüyor. bunu gören zenginler güvenliği üstlerine salıyor, tabii bu sırada devrimci abiler ( bildiğin devrimci bunlar, arınama gecesine karşı bir örgüt ) içeri dalıyor. çatışma çıkıyor. bu sırada çiftimizden er kişi ölüyor. abla da kocası öldü diye savaşa giriyor. kalanlar, yani siyahi ablalar ve delikanlı abimiz yoluna devam ediyor.

abimiz gecenin bitmesine 5 dakika kala o çocuğunu ezen delikanlının yanına gidiyor. ama öldürmüyor. vazgeçip geri dönerken şu öldüremediği ''minigunner'' abimizi karşısında görüyor. '' ben devletin adamıyım, komiser. insanlar yeterince öldürmediği için biz öldürüyoruz '' tarzı birşeyler diyor ve delikanlı abimizi vuruyor. sonra delikanlı abimizin öldürmekten vazgeçtiği abi çıkıp minigunner'ı vuruyor. ortalık karışıyor. abiyi hastaneye kaldırıyorlar. gece bitiyor.

--spoiler--

  • 0
    warhead 2 yıl önce
    konu muhteşem film rezalet