6
hitler rusyaya saldirmasaydi normandiya cikartmasi asla başarili olmayacakti
Müttefiklerin Manş ötesi bir harekâtla Fransa’nın kurtarılmasına hazırlandıkları sırada, İngiltere topraklarında tarihteki en büyük ve güçlü askerî yığınak yapıldı. Çıkartmadan 2 ay önce, İngiltere’ye asker, araç gereç ve cephane akarken, Müttefik uçakları, Fransa ve Belçika’daki karayollarını, köprüleri, havaalanlarını ve tahkim edilmiş yerleri bombalayıp, Almanya‘daki sanayi merkezlerine hava saldırılarını sürdürdüler.

Gerekli çıkartma donanımının toplanmasındaki gecikmelerin yanı sıra, hava ve deniz koşullarının elverişsizliği nedeniyle de birkaç kez ertelenen Eisenhower komutasındaki “Overlord Harekâtı”, 6 Haziran 1944’te başladı. Bir gece önce Alman kıyı savunma hatlarının gerisine indirilen paraşütçü birliklerine, haberleşme hatlarını kesmek ve kilit savunma noktalarını ele geçirmek görevi verilmişti.

06.30-07.30 arasında, Müttefik askerleri dalga dalga Cherbourg ile Le Havre arasında karaya çıktılar; tarihin bu en geniş çaplı amfibi harekâtında, her türden 5 000 gemi kullanıldı. Yaklaşık 11 000 Müttefik uçağı, çıkartmayı destekledi. 150 000’i aşkın asker, Normandiya kıyılarına çıkarıldı. Kuzeydeki bütün büyük Fransız limanları mayınlanmış ve tahkim edilmiş olduğundan, Müttefikler dubalar ve batık gemilerle iki yapay liman iskele oluşturdular. Bunlardan biri, okyanus fırtınalarından birinde yok olurken, öbürü başarıyla çalıştı. Manş denizi altından geçen yirmi petrol boru hattı da, tankların yakıt gereksinimlerini karşılamak amacıyla kullanıldı.

Almanlar o günlerde, Batı Avrupa’ya Müttefikler tarafından bir saldırı bekliyorlardı; ama çıkartma hiç ummadıkları bir yere yapıldı. Batı cephesi Alman kuvvetleri komutanı General Gerd von Rundstedt, Müttefiklerin Manş’ın en dar noktasını kullanarak Pas de Calais’ye çıkacaklarını sanıyordu. Ne var ki, İngiliz istihbarat çalışmalarıyla Almanların şifreli mesajları çözülmüş ve bekledikleri çıkartma noktası belirlenmişti. Durumdan yararlanmak isteyen Müttefikler, Rundstedt’in çıkartma noktası konusundaki yanılgısını daha da güçlendirmek için Kent’e “bir hayalet kuvvet” yerleştirdiler. Bu şaşırtmaca, Hitler‘in Normandiya’ya yedek panzer tümenleri göndermemesini sağlayarak, gerek çıkartma harekâtını, gerek köprübaşları oluşturma eylemini büyük ölçüde kolaylaştırdı.

Gene de Almanlar, çıkartmaya bütün güçleriyle karşılık verdiler. Müttefik kuvvetleri kitlesel biçimde Normandiya kumsallarına akarken, bir ayı aşkın süre direnmeyi başardılar. Alman savunma kuvvetlerini güçsüzleştiren en büyük etken, Hitler‘in, birliklerinin büyük çoğunluğunu, Fransa’dan Sovyetlerin saldırıya geçtiği doğu cephesine kaydırmış olmasıydı.
 • 0
  ofludiyojen 1 yıl önce
  Bana sorarsan hava kuvvatleri Herman Göring' in elinden alınmış ve adam akıllı işini yapacak birine devredilmiş olsaydı Alman ordusu hem Rusya' yı hem de Müttefik devletleri tokatlardı. Yani bence problem iki cephede savaş değil, Wehrmacht' ın Lutwaffe' nin desteği olmadan savaşmasıydı.
  2
  hukuk582 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  nakadar ugrasirsa ugrasinlar hava destegi olmadan zafer kazanılamaz ama iki cepede zor :)
  0
  ofludiyojen 1 yıl önce
  Şartlar düşünüldüpünde Whermacht hem eğitim olarak hem psikoloji olarak üstün düşünsene stalingrad öncesi dönemi bütün avrupa kıtasını hiç yenilmeden ele geçirmişsin ayrıca müthiş mekanize ve hızlı bi ordu ama işte en büyük problemi hava desteği Lutwaffe ilk önemki sınavlardan olan İngiltere saldurısında kısmen çuvallamış yani evet isteneni yapmış ama bi ton uöak kaybederek Stalingrad' da orduya destek verememiş. Normandiya sahillerinde kilitlenmiş Müttefik ordulara karşı bile etkin hamle yaoamamış. Akman ordusu her şeyiyle kusursuz işleyen bi makina gibi çalışıyordu ancak hava kuvvetlerinin aksaması savaşın kaderini değiştirdi.
  2
  hukuk582 1 yıl önce
  zaten hep kara komtanlari taninmiş bi red baron var :)
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  Hizli taktik anlayisi sovyetlerin soguk havasinda ve elverissiz arazisinde ise yaramayinca gerileme baslamisdi zaten en buyuk tahribatida sovyetlerden aldilar sanirsam
  1
  ofludiyojen 1 yıl önce
  Doğrudur en büyük hezimet Sıvyet cephesinde yaşandu ancak Sovyet cephesinde başlangıçta Moskova yakınlarına kadar ilerldi ancak saldırı kollarından biri Stalingrad' da takılıp kaldı hava desteğide alamayınca büyük bir hezimet yaşandı. Bu hezimet doğu cephesinde sonun başlangıcı oldu.
  1
  hukuk582 1 yıl önce
  sğuk havaydi en buyuk sebeb
  0
  ofludiyojen 1 yıl önce
  Bu durum yeni dünyayı kuran devletlere bir şey öğretti
  "Modern savaşlarda hava desteği olmadan zafere ulaşamazsın."
 • 1
  kaygusuzyazar 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  İnsan bi kaygusuza diye yazar yok uyariyorum yine not düşülmüyor :) almanlara da yazik oluyor dunya savaslarinda hep harcanıyorlar
  2
  hukuk582 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  yorum olarak yaziyom :)
  1
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  Baktim yorumdada yok :D
  2
  hukuk582 1 yıl önce
  şimdi bak
 • 2
  hukuk582 1 yıl önce
  Kaygusuzyazar ithafen yazilmiştir
  1
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  Cok tesekkurler bro :D benim icin yazmana cok sevindim . hic unutmuyorsun bizleri :)
  2
  hukuk582 1 yıl önce
  istemen yeter


 • karışık

  Karışık

  50 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  oxygen
  tombalaci
  kaygusuzyazar
  hellomyfriend
  ilteris
  darkier
 • bölüm kuralları

  - bölümü takip etmeyi unutmayınız..

  aklınıza bölüm ismi gelmediyse bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  ekleyeceğiniz bölümü bulamadıysanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  bölüm seçmek istemeden paylaşmak istiyorsanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  başlık fark etmez istediğiniz başlıkta açabilirsiniz..

  - reklam yapmak yasaktır..


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...