14
kapitalizmi anlatan en iyi cümle
paran kadar varsın
 • 0
 • 1
  oelimdegil 1 yıl önce
  fakirler ölsün porsche'den selamlar.
 • 2
  reelsayi 1 yıl önce
  50 kuruşa aldığımız suyu 1 liraya işiyoruz.
 • 0
 • 0
  oluroylearada 1 yıl önce
  parayı veren düdüğü çalar.
 • 0
  planbasitkacin 1 yıl önce
  bedelli askerlik
 • 3
  sbb3 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  en begendiklerimi sectim

  ben kapitalizmim ve benim yüzümden dünyada 600 milyon obez ve 1.4 milyar aç insan var!

  ben kapitalizmim ve starbucks için kahve temin eden bir çiftçinin oradan bir bardak kahve satın alabilmesi için 3 gün çalışması gerek!

  ben kapitalizmim ve batı dünyasında kredi kartı borcu yüzünden intihar edenlerin sayısı an itibariyle senede ortalama 22.000 kişi!

  ben kapitalizmim ve 25.000 tane suudi prensi otomatik olarak ayda 35.000 $ maaş alırken, milyonlarca arap yataklarına aç gidiyor.

  afrika kıtası dünyanın altın rezervlerinin %90'ını elinde bulundurmasına rağmen, dünyada sadece 4 tane afrikalı milyarder var.

  ben kapitalizmim ve afrika kıtasından her sene 8.5 milyon $ değerinde pırlanta çıkıyor, kıtanın açlık sorununu çözmeye yetecek miktar...

  ben kapitalizmim ve siz pırlantalara bayılırsınız, hindistan'da 1 milyon kişi günde sadece 1.2 dolar kazanarak o pırlantaları çıkarırken.

  ben kapitalizmim ve size hep bir şeyinizin eksik olduğu hissini hissettiriyorum ki daha fazla alışveriş yapın.

  işini sevmiyor olabilirsin, bırakmak isteyebilirsin, problem değil, o işi senden daha ucuza yapacak binlerce kişi hazırda bekliyor!

  benim işim insanları, nesneleri, hatta duyguları birer tüketim malzemesine dönüştürmek.

  dünya nüfusunun %50'si dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin %1'ine sahip. dünya nüfusunun %1'i dünya kaynaklarının ve zenginliklerinin %50'sine sahip.

  bir kapitalist işçilerini yalnızca çalışmaya devam edebilsinler diye besler.

  her yıl 20 milyon çocuk açlıktan ölüme sürüklenirken sizin "nasıl daha zengin olabilirim" diye düşünmeniz bana büyük zevk veriyor!

  hepiniz kölesiniz, her gün evinize gidip ruhunuzu televizyon ekranınızla ısıtan, ancak hediyelerle sevdiklerinizi mutlu edebilen köleler.

  neden hala inat ediyorsun, bütün arkadaşların seni alışveriş merkezlerine götürmeye uğraşırken, herkes seni tüketmeye teşvik ederken?
  3
  enity 1 yıl önce
  tekil bir kapitalizm tasviri üzerinden hareket edip yine differance kaynaklı iletişimsizliğin oluşmasına imkan veriyorsun. öncelikle senin bahsettiğin kapitalizmin tanımını öğrenelim ki bunun üzerine konuşabilelim.

  bunu öneriyorum, çünkü ortak kullanılan göstergelerin gösterdikleri ortak olmayabilir. derrida'nın dediği "ne tek islam vardır, ne de tek batı" sözünün bir türevini bahsettiğin kapitalizm üzerine uygulayabiliriz çünkü. isveç modeli kapitalizm var, bu konuda sweden case kitabını okuyabilirsin, öneririm; dahası postmodern dönemlerde üretilmiş fransız-ingiliz modeli olan halk kapitalizmi var.

  sanıyorum ki kullandığın 'kapitalizm' metinsel göstergesi patron olanların cezalandırılmaması, aksine desteklenmesi prensibi etrafında şekillendirilen neoliberal ekonomik modeli gösteriyor. bu noktada neoliberal ekonomik modele küçük bir eleştiri getirebileceğimi sanıyorum, tabii ki frame of reference'i kendi kimlik oluşturucularım olarak kabul ederek bunu yapıyorum -zaten başka türlüsü mümkün olur muydu ki-.

  benim kimlik oluşturucularım daha fazla öznenin daha fazla fenomen yorumlamasını olumluyor, çünkü ben öteki olarak nitelendirdiğimin ürettiği göstergeyi differance'a olabildiğince az takılarak yorumlayabilirsem sosyal fenomenler arasındaki ilişkiyi daha geniş şekilde inceleyebilirim. tabii ki bu genişlik mantık mekanizmama daha çok göreli değerlendirici unsur katmama bağlı olarak gelişir. ancak neoliberal ekonomik model, dolaylı olarak pek çok öznenin akademik ortamın dışında kalmasını sağlıyor. lümpenlerin -marksist tanımın dışında bir nitelendirme olarak lümpeni kullanıyorum- akademik ve hatta toplumsal hayatın dışında kalmasını olumluyorum, fakat bu ekonomik model pek çok lümpenle beraber felsefe, sosyoloji ve psikoloji alanlarında yararlanabileceğim potansiyele sahip olan insanları da akademik ve toplumsal ortamın dışına itiyor.

  kısa bir inceleme oldu işte :)

  derrida ve wittgenstein'ın eserlerini okumadıysan okumanı öneririm sbb3, mümkünse nietzsche ve foucault da olur. tabii okumuş da olabilirsin, ancak yine de öneriyorum.
  0
  amputesincap 1 yıl önce
  memet sen misin len
  0
  enity 1 yıl önce
  biri diğerinin babası olmak üzere iki mehmet tanıyorum ama malesef ikisinden herhangi biri değilim :)
  0
  amputesincap 1 yıl önce
  ah bee. bu siteyi bilen bir arkadaşıma çok benziyor da üslubun ondan rahatsız etmiştim :)
  0
  enity 1 yıl önce
  est, sorun değil :)
 • 1
  sosyolog 1 yıl önce
  kapitalizmi anlatan en iyi cümleyi yazarken bile para ödeyecek olman
 • 0
  keyiftuccari 1 yıl önce
  kapitalizm, insani cok calisarak zengın olacagına ve bunu tek basına yapacagına ınandırır.

 • -2
  sadurra 1 yıl önce
  kapitalizm güzel şeydir gençler. mükemmel değildir. mükemmel yoktur zaten. ama kapitalizm güzeldir.
 • 0
  shewolf 1 yıl önce
  zihinsel ozurluler
 • 0
  yondaimehokagesama 1 yıl önce
  kapitalizn kapitalizm olmayan değildir
 • -1
  secko 1 yıl önce
  kapitalizm kafası basan adamın ölümsüzlüğü gibi bir şeydir. dünyaya bir kere geliyoruz madem sisteme isyanla düzeni yıkmakla vakit haracayacağımıza bunun nimetlerinden faydalansak ya. banane milletten banane az kazanandan refah seviyesi düşük olandan der hep daha fazlasını elde etmeye çallışırım. bunu yapmam tamah etmem minnet etmem diyeninde harbiden yani aq. herkes bunu ister ama bunu beceremeyen çoğunluk sisteme bok atar...
  0
  sbb3 1 yıl önce
  he lan he kapitalist olmak cok kolay zaten. cani isteyene direk fabrika verip zengin ediyolar sanki amk
  0
  secko 1 yıl önce
  al işte bi tane daha :d benim fabrikam yok ama pek çok insanın emeğini sömürüp birinden birşey satın alacaksamda tam paraya sıkıştığı zaman yada elinde kaldığı zaman satın alıyorum. fırsatçıyım ve zerre üzülmüyorum. bu durumda bir nevi kapitalizm değil mi çocuk
  0
  sbb3 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  afrikadaki cocuk, cinde yiyecek yemek bulamayan isci, suriyedeki insan vb. nasil senin dedigini uygulayabilsin aq? beceremeyen diyon da bu insanlarin yerinde olsan nah becerirsin

  ayrica becerebildin mi? zengin misin su anda? zengin olmak cok kolay demi zaten asgari ucretle calisan kimsenin kafasi basmiyor demi. bi bok bildigin yok

  ayrica ve ayrica senin dedigin kapitalizm degil firsatcilik. tasarruflu olmak gibi bir sey. kapitalizmin anlamini bilmiyor gelmis laf atiyor amk
  0
  secko 1 yıl önce
  merhaba sevgili çocuk.

  zengin değilim kapitalizmin kurucuları yada yönetenleri zengin olabilir fakat uygulayıcı orta ve alt kesiminde zenginlik aranmaz.
  ama şükürler olsun ki saygın bir mesleğim kendime ait 2 ev ve 1 arabam mevcut. 1 ev ailemden kaldı tamam ama diğerini tamamen kendi komisyonculuğum ve ileri görüşlülüğüm ile elde ettim.

  neyse senle daha fazla forum havasında bir tartışma yaşamayacağım. suriyeli afrikalı çocuk örnek vermen yanlış ancak onların anaları babaları yaşadıkları ortamın ne getireceğini kestirerek davranabilirlerdi. heee kapitalizm denen sisteme ne kadar dahil olurlardı olamazlardı orasını bilemem ama fırsatçılık kapitalizmin altın kuralı olabilir bence
  0
  sbb3 1 yıl önce
  kardesim ozurlu musun? surekli cocuk diyerek kendinin hakli oldugunu falan mi zannediyorsun?

  lan madem firsatci olmak gerekir bunu uygulayin diyorsun da neden kendi dedigini yapmiyorsun? yani kendi dedigini yapsan cok zengin bir kapitalist olabilirdin kafan basmiyor mu?

  ayrica konuyu alakasiz yerlere getirme. napayim ben senin evini arabani amk bunu neden belirtiyon?

  afrikada, cinde ya da hindistanda doganlar icin (dunyanin yarisi) net bir cevap alamadim
  0
  secko 1 yıl önce
  sinirlenme çocuk.
  zerre kadar beyninide benimle sidik yarıştırmaya yorma.
  sen haklısın üstünsün zekisin ben cidden ne dediğimi bilmiyorum beni böyle çelişkilerim ve tutarsızlıklarımla göt ettin allah senden razı olsun çocuk. anan baban cidden çok seninle gurur duyuyor olmalılar bende buradan kendilerine olan minnettarlığımı sunuyorum umarım hissederler beni buradan :)
  0
  sbb3 1 yıl önce
  mantikli bir cevap bekliyorum.
 • 1
  gay101 1 yıl önce
  you don't hate mondays you hate capitalism.
 • 0
  filozofunsakali 1 yıl önce
  nazım hikmet'in şiirlerinde en iyi cümleler gizlenmiştir. tabi orhan veli'nin bedava şiiri de bittabi öyledir.
 • 0
  enity 1 yıl önce
  adam smith'in peygamberi olarak ilan edilebileceği, pek çok zenginin ahlak yapısını oluşturmada büyük rol sahibi olan ibadetsiz dinimsi.
 • 1
  kiralikinsan 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  kapitalizm gölgesini satamadığı ağacı kesmektir


 • puivesor

  Puiv üyelerine sorular sorulan bölüm.

  313 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  magic

  banabubade
  • soracağınız soruyu başlığa tam olarak yazın
  • soruyu yarım bırakıp içerikten devam etmeyin
  • soru cümlesi olmayan başlıklar açmayın
  • belli bir konudaki soruyu ilgili bölüme sorun (örnek: tarih)


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...