allah’ın gazabı ile ile ilgili ayetler

  1
  saksak 18.3.2020 21:19 ~ 21:19
  “(müşrikler) kendilerinden önce kaç nesli yok ettiğimizi ve bu yok olup gidenlerin bir daha onlara dönüp gelemeyeceklerini görmüyorlar mı?” (yâsîn, 31)"

  kur’ân-ı kerîm, geçmiş kavimlerin helâk edilişlerini anlatırken bunun sebepleri üzerinde de durmakta ve sonradan gelenleri îkâz etmektedir. bu sebeplerin başında allâh’ın nîmetlerine karşı nankörlük etmek, şükredecek yerde bol nîmetler içinde şımarmak, zulüm ve haksızlıkta ileri gitmek gibi büyük günahlar gelmektedir. mevzuyla alâkalı âyet-i kerîmelerde şöyle buyrulur:

  “biz refâhından şımarmış nice memleketleri helâk etmişizdir. işte, onların kendilerinden sonra pek az iskân görmüş harâbeleri! biz onların (hepsinin) vârisi olduk.” (el-kasas, 58)

  nitekim birçok memleket vardı ki, o memleket (halkı), zulmetmekte iken, biz onları helâk ettik. şimdi o ülkelerde duvarlar, (çökmüş olan) tavanların üzerine yıkılmıştır. nice kullanılmaz hâle gelmiş kuyular ve (ıssız kalmış) ihtişamlı saraylar vardır.” (el-hacc, 45)

  “insanların elleriyle kazandıkları (günahlar) dolayısıyla karada ve denizde fesat zuhûr etti. bu, onlara, yaptıklarından bâzısının acısını tattırmak içindir. umulur ki (tuttukları kötü yolu terkedip) hakk’a dönerler.” (er-rûm, 41)

  kaynak: www.islamveihsan.com/...a-sebepleri.html
 • 0
  athenaa 18.3.2020 21:28 ~ 21:29
  gece gece dusunecek yeni bir sekme acildi beynimde sanki milyon tane yokmus gibi