dil vs enstrüman?

  5
  lock 18.1.2021 05:15
  sizce yabancı bir dili kusursuz konuşabilmek mi daha değerli yoksa bir müzik enstrümanını kusursuz çalabilmek mi?
 • 0
  bizanskurdu 18.1.2021 14:09
  eğer maddi açıdan söz edeceksek, dil her zaman daha üstündür günümüz piyasasında. özellikle türkiye gibi yabancı dil özürlü bir ülkede, iyi bir yabancı dil prim yapar. sanat ise bizde prim yapmaz. ancak, para durumları iyiyse, bu sefer 2. si ağır basar.
 • 0
  systemfailed 18.1.2021 21:02
  dil kursu hayat kurtatır enstrüman boş zamanlarda ancak
 • 0
  reelsamurai 18.1.2021 23:55
  her lisan bir insan.
 • 0
  cagrialaf 19.1.2021 01:28
  efendim aralarında fark var gibi görünse de yoktur. şöyle izah edeyim; antik medeniyetler üst eğitim sınıfına müziğide eklemişlerdir. bunu neden yaptıkları sorulduğunda "kişinin matematik öğrenmesi için" diye cevap vermişlerdir. musiki aslında matematiksel - aritmetiksel düşünme biçimidir. bu bir insan için vazgeçilmezdir. kusursuz bir dil konuşmaktan kasıt ingilizce ise elbette musikiyi seçerim zira bu tip evrensel dilleri konuşması çok kolay oluyor. almanca - ispanyolca - ingilizce zincirleme öğrenilebilecek diller. ama urartu - antik mısır çivi veya asya dillerinden birisini öğrenme fırsatım olsa sanırım dili seçerdim. ama şunun üzerine basayım enstrüman kesinlikle boş değildir. devrim derecesinde iyi atılımlar hep bilim ve sanat ortaklığı ile olmuştur. bu kadar sanat adamı boşa yetişmedi bu dünya üzerinde
 • 0
  namelessuser 19.1.2021 12:14
  atatürkten
  okul sana bişeyleri nasıl yapacağını anlatıyor şuan. her okul için geçerli mi bilmiyorum öğretemeyenler de vardır belki. ama okulda sadece nasıl sorusunun cevabı almak yeterli değil. neden sorusunun cevabı da lazım. bu sizin hayat amacınız ve kişiliğiniz oluyor. hayata bakış açınız falan filan. zaten para vermeden aldığın bişey için bi daha para harcamak saçma. müzik kursları da sadece çalmayı öğretiyo orası ayrı. ama sanat insan ruhuna nezaket güzellik katıyor.

  tarihten bir örnek daha. almanyanın arka arkaya 2 dünya savaşı kaybedip suan nasıl dünyanın en güçlü ekonomilerinin arasında olduğuna bi bakabilirsiniz. bizim topçu tüfekçi getirttiğimiz zamanlarda almanya dışardan müzisyen getiriyodu. klasik müzikte almanların bilinmesinin temel sebebi budur. adamlar dışardan sanatçıyı ülkesine getirip burda çal adımı duyur dedi. mesela tiyatro opera bela vs hiç girmiyorum.

  biz millet olarak sanatı estetiği "boş" olarak görmeye devam ettiğimiz sürece bir adım yol almamız imkansız.